Najnowsze

Najnowsze

Polski system bankowy

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że zaangażowanie polskich instytucji w rynek amerykański nie przekracza dwóch procent całego naszego sektora bankowego. Czy to dużo czy mało? Czy mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Michał Macierzyński, Bankier.pl.

Komunikacja w Polcoloricie?

Marek Zuber, główny ekonomista z Dexus Partners a także były członek rady nadzorczej spółki Polcolorit był naszym gościem w programie "Dzień na rynkach". Wraz z Konradem Smokiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zastanawialiśmy się nad obecną sytuacją spółki i problemami z komunikacją zarządu z akcjonariatem.

Kryzys? Tak, gdzieś w Stanach

Polacy nie obawiają się, że krach do nas dotrze - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". W związku z załamaniem na rynkach finansowych tylko 18 proc. Polaków zamierza zrezygnować z planowanych inwestycji, a 11 proc. chce wcześniej spłacić kredyt. Co dziesiąta osoba myśli o wycofaniu oszczędności z banku.

Spokojnie, nie ma zagrożenia...

Czy im bardziej wszyscy zapewniają, że nas system bankowy jest bezpieczny, tym Polacy coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzą? Jacek Borowski, główny ekonomista Invest Banku, podziela ogólne zapewnienia. Co więcej podkreśla, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nadejdzie, jednak nie z powodu amerykańskiego kryzysu a przez zbyt szybki rozwój polskiej gospodarki.

Zapadł wyrok na polskie stocznie

Po polskiej stronie nie padło na razie słowo "przegrana", a minister Grad zapowiada, że będzie walczyć do końca. Jednak według korespondentki TVN24 z Brukseli, Ingi Rosińskiej klamka już zapadła - nieformalnie negatywną decyzję ws. polskiego planu restrukturyzacyjnego stoczni miał podjąć sam przewodniczący KE, Jose Manuel Barroso

Palacze znowu dostaną po kieszeni

Podatek za energię elektryczną zapłacą dystrybutorzy zamiast producentów. Stawka na autogaz pozostanie taka sama. Wzrośnie natomiast danina od papierosów - o ponad 18 proc. To założenia projektu noweli ustawy akcyzowej, którą przyjął rząd.

Plan Paulsona jeszcze nie przepadł

Senat amerykański postanowił przeprowadzić głosowanie nad poprawionym planem ratunkowym dla sektora finansowego w środę wieczorem - poinformowały we wtorek źródła na Kapitolu. Przywódca większości demokratycznej w tej izbie, Harry Reid, uzyskał zgodę Senatu na przeprowadzenie głosowania w tym terminie.

Balcerowicz uspokaja

Gdyby polskie banki miały jakieś poważne problemy, to by się zapewne już one objawiły. Na szczęście nasze banki okazały się za mało wyrafinowane i - wedle dostępnych informacji - nie zainwestowały w ryzykowne amerykańskie papiery wartościowe. Ponadto podlegają polskiemu nadzorowi finansowemu - mówi "Gazecie Wyborczej" były prezes NBP Leszek Balcerowicz.

Giełdy w Nowym Jorku w górę

Wtorek zakończył się na Wall Street dużymi wzrostami, bowiem inwestorzy zakładają, że Kongres jednak uchwali w najbliższy czwartek plan ratunkowy dla sektora finansowego wartości 700 mld dolarów, mimo odrzucenia go w poniedziałek.

Kłopoty banków a oszczędności Polaków

Potężne kłopoty finansowe wielkich instytucji - instytucji, które mają udziału także w polskich bankach. Jeśli stwierdzenie "jak w banku" zaczyna być zagrożone, to gdzie Polacy powinni lokować swoje oszczędności?

Banki w czasach kryzysu

Pewnie jak w banku - o to, aby takie hasło nie straciło aktualności, zaczął się martwić już nawet prezydent Lech Kaczyński. We wtorek apelował, by kraje Unii - w tym Polska - nie bały się państwowej interwencji w obronie stabilności systemu.

Jaka jest recepta na kryzys finansowy?

O możliwych motywach odrzucenia w Kongresie "Planu Paulsona" a także perspektywach dla światowej gospodarki mówili w "Dniu na Rynkach" Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający w Rothschild Polska, i Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

2 proc trefnych obligacji w Polsce

- Poziom "trefnych", czyli nadmiernie ryzykownych obligacji w polskich bankach jest niewielki i wynosi poniżej 2 proc. - zapewniał w "Faktach po Faktach" szef Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Dodał, że NBP nie zaobserwowało nerwowych ruchów wśród klientów banków. Zapewnił, że polski bank centralny stale monitoruje sytuację na rynku bankowości.

Gdzie płyną nasze pieniądze?

O tym jak sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych wpływa na notowania złotego a także o tym gdzie inwestorzy lokują swoje fundusze mówił w "Dniu na Rynkach" Jarosław Lis, zarządzający Union Inwestments TFI.

Comarch na rynku informatycznym

O rozwoju spółki Comarch, ostatnich dokonaniach i planach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Januszem Filipiakiem. Prezes podkreślił w programie, że mimo światowego kryzysu, spółka nadal jest na dobrym poziomie.

Konsumenci nie mogą już spać spokojnie

Mimo że wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym ukształtował się na na dosyć dobrym 20 punktowym poziomie to jednak widać pewne zaniepokojenie wśród przedsiębiorstw, pośredników kredytowych jak i dostawców usług masowych o zdolność regulowania bieżących należności Polaków - tak sytuację na rynku komentował Eugeniusz Śmiłowski z Instytutu Badań Opinii Publicznej, Pentor.

Jedyny debiut na świecie

Jesteśmy jedyną spółką na świecie, która się w dniu dzisiejszym zdecydowała na debiut - twierdzi Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Pieniądze z emisji przeznaczy na dofinansowanie inwestycji w Komi.

Granice odporności

Kryzys w Stanach Zjednoczonych może zablokować polskie inwestycje. Polskie banki obserwując zawirowania na rynku międzynarodowym coraz ostrożniej udzielają kredytów na rynku lokalnym. Zarówno tym małym jak i tym dużym przedsiębiorcom. A to, mimo uspokajających wypowiedzi przedstawicieli rządu, może oznaczać, ze wiele projektów zaplanowanych np: w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku nie zostanie zrealizowanych.

Kryzys nas nie dosięgnie?

Według prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego może się tak stać, jeśli banki matki zaczną z polskich filii pompować pieniądze na Zachód. Izba Reprezentantów nie zgodziła się na Plan Paulsona, który miał wspomóc amerykański sektor bankowy 700 miliardami dolarów.

Plan Paulsona odrzucony

Kongres odrzucił Plan ratowania instytucji finansowych. Co oznacza to dla światowej gospodarki. Na żywo głosowanie Kongresu komentowali Stanisław Gomułka i Witold Orłowski.

Kłopoty banków

Kryzys na światowych rynkach zatacza co raz szersze kręgi. Po Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Europę. Potężne kłopoty kolejnych wielkich instytucji finansowych na starym kontynencie. W Temacie Dnia mówiliśmy co powinni zrobić Polacy by pieniądze, które powierzyli instytucjom finansowym były bezpieczne - Witold Orłowski i Janusz Jankowiak

Zbigniew Jakubas się nie boi

"Jestem przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Ja się nie boję, że jakikolwiek bank powie mi, że nie mam finansowania pod inwestycję, kiedy mam tak duże zyski. Myślę, że zdrowa firma zawsze się obroni. Ale jest pytanie do firm, które żyły tylko z obietnic, w których latami te zyski nie były generowane, one mogą mieć problem" - mówił w "Dniu na Rynkach" Zbigniew Jakubas, znany inwestor giełdowy.

Plany Lotu

Jak wpłynie na Stany odrzucenie Planu Paulsona? Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Amerykanina? W co w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych bezpiecznie można inwestować? A także co z planami restkrukturyzacyjnymi PLL LOT? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jacek Kseń, były prezes BZ WBK, przewodniczący RN PLL LOT.

Awaria na rynkach

Odrzucenie Planu Paulsona, który miał upłynnić rynki finansowe, było zaskoczeniem. O sytuacji awaryjnej, w jakiej znalazły się instytucje finansowe, opowiada Cezary Stypułkowski, szef J.P. Morgan na Europę Środkowo-Wschodnią.

W USA brakuje benzyny

W niektórych regionach na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych dramatycznie brakuje benzyny - donosi we wtorek Reuters, opisując długie kolejki na stacjach benzynowych.

Banki w Polsce bezpieczne

O dużych zmianach w koszcie pieniądza w systemie overnight, ich związku z rezerwą obowiązkową i sytuacji w Fortis Bank Polska w obliczu kryzysu finansowego opowiada w Dniu Na Rynkach wiceprezes banku, Jan Bujak.

Euro wyjątkowo osłabione

Euro osłabiło się we wtorek wobec dolara najbardziej w historii, czyli od momentu wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w 1999 roku.

"Jeśli PiS się uprze, będzie referendum ws. euro"

Jeżeli PiS "uprze się", że w sprawie wprowadzenia w Polsce euro musi odbyć się referendum, to trzeba je przeprowadzić wiosną 2009 r. - mówi premier Donald Tusk w wywiadzie dla najnowszej "Polityki". Tusk twierdzi bowiem, że wierzy w powagę deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "tylko referendum może przesądzić o dacie (wprowadzenia euro - red.)".

USA: indeksy na plusach

Po wczorajszych gwałtownych spadkach dzisiejsza sesja na Wall Street zaczęła się od wzrostów. Tak inwestorzy zareagowali na wystąpienie prezydenta George'a Busha, które dało jasny sygnał: Biały Dom i Kongres wznowią negocjacje w sprawie planu ratowania amerykańskiego rynku finansowego.