Najnowsze

Najnowsze

Cuchnące fermy do likwidacji

Inspekcja ochrony środowiska zamknie 14 ze 134 wielkopowierzchniowych ferm trzody chlewnej, ponieważ nie spełniają one norm ochrony środowiska - poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.

Lewica chce emerytury minimalnej

Klub parlamentarny Lewicy i Demokratów złożył do marszałka Sejmu projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wprowadza minimalną emeryturę. Zakłada on, że minimalna emerytura i renta wynosiłaby 50 proc. przeciętnej emerytury.

Stopy procentowe w Eurolandzie bez zmian

Europejski Bank Centralny nie zmienił w czwartek podstawowych stóp procentowych. Obniżył je z kolei bank Anglii. Obie decyzje pokrywają się z większością prognoz analityków.

Pawlak: Liniowy w 2009 r. mało realny

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak jako "mało realne" ocenił sygnały ze strony PO o możliwości wprowadzenia od 2009 roku jednolitej stawki podatku PIT dla wszystkich Polaków.

Balcerowicz: Kryzys w USA niegroźny dla Polski

- Wpływ amerykańskiego kryzysu na Polskę będzie słabszy w porównaniu z oddziaływaniem na inne kraje, bo jesteśmy słabo powiązani ze Stanami Zjednoczonymi - mówi były prezes NBP Leszek Balcerowicz. I dodaje: - Powinniśmy się skupić na własnych problemach.

Co drugi Polak podpięty do sieci

Już 48 proc. dorosłych Polaków ma w domu dostęp do internetu - wynika z badania "Polacy w sieci" przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa (57 proc.) ma w domu komputer.

Polskie kurczaki wracają na Ukrainę

Po niemal czterech miesiącach Ukraina zniosła zakaz importu polskiego drobiu. Ograniczenie było wprowadzone w grudniu ubiegłego roku w związku z wykryciem na terenie Polski przypadków ptasiej grypy.

Sławiński: Sprowadzimy inflację do celu

- Nasza koniunktura, pomimo zarysowującej się recesji w Stanach i spowolnienia w strefie euro, jest dobra i dlatego NBP musi myśleć o zacieśnianiu polityki pieniężnej - powiedział członek RPP Andrzej Sławiński w rozmowie w TVN CNBC Biznes.

Banki kuszą klientów funduszy

Gdy na giełdzie goszczą spadki, zarobić na funduszach inwestycyjnych coraz trudniej, a do łask wracają lokaty. Banki wykorzystują sytuację na rynku i podnosząc oprocentowanie walczą o pieniądze klientów - zauważa dziennik "Polska".

Tata wjedzie do Polski?

Wygląda na to, że sieć dealerów FSO niebawem zniknie z rynku - informuje "Wall Street Journal - Polska". Niemal 70 punktów sprzedaży jest łakomym kąskiem dla indyjskiego koncernu Tata, który chce wystartować ze sprzedażą swoich aut w Polsce już w połowie roku.

Bez GMO czeka nas drożyzna?

Jeśli wejdzie w życie ustawa o zakazie stosowania w Polsce pasz opartych na roślinach genetycznie modyfikowanych (GMO), od sierpnia będziemy płacić nawet o 40 proc. więcej za drób i wieprzowinę - alarmuje "Gazeta Wyborcza". Podrożeją też jaja i mleko.

Sprawdź swój angielski - i wygraj staż w Reuterze

Zdajesz maturę? Może warto sprawdzić Twój angielski... A przy okazji jest szansa wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Kanał TVN Lingua zaprasza do Narodowego Testu Języka Angielskiego. Sprawdzić się mogą nie tylko maturzyści.

Platforma wraca do liniowego

PO znów forsuje podatek liniowy - czytamy w "Rzeczpospolitej". Argumentuje to tym, że przy nowych - korzystniejszych - progach i nowej wolnej kwocie od podatku od przyszłego roku i tak 99 proc. podatników będzie podlegać pod dolny próg - 18 proc.

Zbliża się strajk pocztowców?

Fiaskiem zakończyły się środowe rozmowy związkowców z dyrekcją Poczty Polskiej w sprawie podwyżek płac. Kolejną turę negocjacji zaplanowano na wtorek. Szef związkowców Paweł Jędrzejewski powiedział jednak, że zbliża się moment w którym będzie musiał poinformować dyrekcje spółki o rozpoczęciu strajku.

Szczecin bez prądu

Porażający bilans strat, wywołanych przez brak prądu w Szczecinie. Utracone w ciemnościach miliony niepokoją tym bardziej, że - jak sprawdził Marek Klapa - podobna sytuacja może zdarzyć się w całym kraju.

Genetycznie modyfikowane pasze

Zdążymy - zapewnia Ministerstwo Rolnictwa i szykuje moratorium, które - jeśli zostanie ogłoszone przed sierpniem - zablokuje na prawie 4 lata zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych. Zakaz wprowadzony przez rząd PiS, oprotestowany jest przez producentów żywności, którzy grożą drastycznymi podwyżkami cen mięsa, jaj i mleka. Protestuje też Komisja Europejska, która grozi Polsce karą za łamanie unijnych przepisów.

Kto zarabia na podwyżkach?

Na giełdzie spożywczej ceny zmieniają się praktycznie codziennie - spore wahania widać szczególnie w ostatnich miesiącach. W hurtowni nabiał do sklepów sprzedaje się o około 7 procent drożej niż kupuje się go od producentów. Później jednak, w sklepach spożywczych, marża znacznie się zwiększa.

Czarne prognozy inflacyjne OECD

Pociągiem wkrótce drożej - PKP Intercity od połowy kwietnia podnosi ceny biletów na najdłuższych trasach - bo znacznie podrożał prąd. Podwyżka w Intercity to kolejny dowód, że musimy obawiać się inflacji. A ta w przyszłym roku może dojechać do 8,4 procent - tak prognozuje w pesymistycznym wariancie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Nasze Ministerstwo Finansów uważa, że ten czarny scenariusz się nie sprawdzi i podtrzymuje swoje prognozy.

Miliard dla zabużan

Odszkodowania za mienie zabużańskie w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku wyniosły ponad 105,7 mln złotych - poinformował wiceminister skarbu Jan Bury. Pieniądze otrzymały ponad 3 tys. osób, których własność pozostała za wschodnimi granicami RP.

PE: Publiczna TV z napisami

Napisy do wszystkich nadawanych programów powinny wprowadzić telewizje publiczne krajów UE - zaapelował Parlament Europejski. Autorką oświadczenia, które poparło większość europarlamentarzystów, była polska eurodeputowana Lidia Geringer de Oedenberg (SLD).

"OECD oszacowała inflację na wyrost"

Nawet ponad 8 proc. może wynieść inflacja w Polsce w przyszłym roku - ostrzega Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jednak według Ministerstwa Finansów, ekspertów oraz rządzącej partii taki scenariusz jest mało prawdopodobny, a ocena OECD jest "na wyrost".

22,6 mln pasażerów na polskich lotniskach

O 18 proc. pasażerów więcej niż w 2007 r. obsłużą w tym roku polskie porty lotnicze - wynika z przewidywań Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Daje to 22,6 mln osób. Z opracowanej przez ULC prognozy wynika, że w najbliższych latach najdynamiczniej będą rozwijać się małe lotniska regionalne.

Najlepszy czas na inwestycje

Na światowych rynkach panuje pesymizm, a to najlepszy czas na inwestycje. Jednak jeśli chodzi o fundusze zajmujące się właśnie funduszami, czeka je jeszcze kilka słabszych miesięcy - przepowiada prezes funduszu inwestycyjnego Banku Zachodniego Krzysztof Samotij.

W ZUS-ie stare dowody ciągle ważne

Mimo, że ważność straciły z końcem marca, ich żywot przedłuża Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Starymi dowodami osobistymi można się tam legitymować do końca września 2008 roku.

Konstancin walczy z asfalciarnią

Mieszkańcy Konstancina nie wytrzymali i wyszli o godz. 16:00 na ulicę. Protestują przeciwko otwarciu asfalciarni w okolicy jedynego na Mazowszu uzdrowiska - słynnych tężni w Konstancinie.

Bliżej decyzji w sprawie cen gazu

Już wkrótce można spodziewać się decyzji o wysokości podwyżek cen gazu. - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dopełniło formalności i złożyło korektę wniosku o podwyżkę - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Rafał Świąder, wicedyrektor ds. taryf w PGNiG. Zdradził, że korekta nie dotyczyła jednak wysokości taryf.

Jak rozliczyć zyski/straty z giełdy?

Inwestujesz na giełdzie? Musisz się rozliczyć z fiskusem bez względu na to, czy udało Ci się zostać rekinem warszawskiego parkietu czy był to dla Ciebie rok niedźwiedzia. O tym, w jaki sposób rozliczyć zysk i stratę z inwestycji giełdowych rozmawiamy z doradcą podatkowym, Pawłem Szymankiem.

Dzień bez prądu za  10 mln złotych

Nawet 10 mln zł mogą wynieść straty, które wskutek awarii energetycznej poniosły Zakłady Chemiczne Police - powiedział na antenie TVN24 rzecznik prasowy spółki Rafał Kuźmiczonek. Zakład nie wyklucza, iż będzie się ubiegać o odszkodowanie. Straty liczy także Miejski Zakład Komunikacji w Szczecinie.

Carrefourowa sieć komórkowa

Carrefour to od dzisiaj nie tylko sieć hipermarketów, ale także... sieć komórkowa. Startuje nowy wirtualny operator pod marką Carrefour Mova. Spółka chce zdobyć w rok ponad 100 tysięcy klientów - donosi "WSJ Polska".

Będzie trudniej o kredyt

Będzie coraz trudniej uzyskać kredyt - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes Andrzej Wolski ze Związku Banków Polskich. To odpowiedź na wtorkowy apel prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, który rekomendował bankom, by jak największą część zysku z 2007 roku schowały na czarną godzinę powiększając własny kapitał.