Najnowsze

Najnowsze

Kto podsłuchiwał Orlen w Możejkach?

Rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz potwierdził informację prasowe, że jeden z menedżerów litewskiej rafinerii Możejki, której większość w połowie grudnia 2006 roku przejął płocki koncern, był podsłuchiwany. Nie wiadomo jednak kto, kogo i dlaczego podsłuchiwał.

Słowacja oddala się od euro?

Zbyt szybko rosnące ceny u naszych południowych sąsiadów mogą oddalać perspektywę przyjęcia przez nich wspólnej waluty. - Istnieje duże ryzyko, że Słowacji nie uda się przyjąć euro w 2009 roku - ocenia strateg walutowy rynków wschodzących z State Street Global Markets w Londynie Carlin Doyle.

Rosyjska rura przetnie Bułgarię

Energetyczne kontrakty o wartości ponad 5,3 mld euro podpisali podczas wizyty Władimira Putina w Sofii przedstawiciele Bułgarii i Rosji. Wśród podpisanych porozumień jest to najważniejsze - projekt gazociągu po dnie Morza Czarnego - South Stream.

Koniec embarga na produkty roślinne?

- Mimo pewnych różnic zdań, szanse na zawarcie porozumienia z Rosjanami są spore - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki odnosząc się do embarga na polskie produkty roślinne. Sawicki spotka się w tej sprawie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Bułgaria wsparła rosyjski gazociąg

Rząd bułgarski na nadzwyczajnym posiedzeniu zgodził się na podpisanie z Rosją porozumienia o gazociągu South Stream. Tym sposobem prezydent Rosji Władimir Putin osiągnął główny cel swej obecnej wizyty w Bułgarii.

MF: Deficyt 3 mld niższy od planowanego

- W optymistycznym wariancie deficyt budżetu w 2008 r. może wynieść 24 mld zł - prognozuje wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Dodaje jednak, że do zrównoważenia budżetu jest jeszcze daleko.

Orłowski: O nasze emerytury możemy być spokojni

- Emerytura to inwestycja długoterminowa i nawet gwałtowne spadki na giełdzie nie spowodują znaczących strat w funduszach emerytalnych - uspokajał "Gość poranny" TVN24, były doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, prof. Witold Orłowski.

Miliard euro mniej dla Małopolski

Zaledwie dwa spośród 43 projektów związanych z ochroną środowiska, które miały być finansowane z pieniędzy UE w Małopolsce, znalazły się na nowej liście Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - niepokoi się "Gazeta Krakowska". Oznacza to, że region dostanie ponad miliard euro mniej.

Spółki przeczekują panikę na GPW

Spadki na parkiecie przestraszyły giełdowych debiutantów - zauważa "Puls Biznesu". Spółki jedna po drugiej przekładają oferty publiczne. I dobrze - oceniają eksperci.

Afera szpiegowska w Orlenie?

W gabinecie jednego z szefów litewskiej rafinerii Możejki należącej do Orlenu odkryta została aparatura podsłuchowa - dowiedział się "Dziennik". Choć sprzęt jest produkcji rosyjskiej, nie jest jasne, kto i kiedy zainstalował i używał go.

Niemcy przejmą LOT?

Polskie linie lotnicze LOT już wkrótce mogą zostać przejęte przez niemiecką Lufthansę - informuje "Polska". To utrudniłoby wprowadzenie firmy na giełdę i pozyskanie pieniędzy na nowe inwestycje. Powód? Poprzednia ekipa rządowa nie zabezpieczyła interesów przewoźnika.

Resort Skarbu i Eureko: popracujemy nad ugodą

Jest nadzieja na szybkie zakończenia konfliktu pomiędzy Ministerstwem Skarbu a firmą Eureko. Po czwartkowym spotkaniu Aleksandra Grada z przedstawicielami spółki obie strony wyraziły wolę ugodowego zakończenia sporu o PZU.

Tragedia w Hucie Głogów

48-letni pracownik firmy KGHM Ecoren zginął w czwartek na terenie Huty Miedzi Głogów. Do wypadku doszło wskutek awarii jednego z urządzeń w oddziale produkcji kruszyw.

Kolejna dymisja w rządzie Tuska

Wiceminister środowiska Andrzej Markowiak podał się do dymisji - dowiedziała się telewizja TVN CNBC Biznes. Przed kilkoma dniami media informowały, że Markowiak może odejść ze stanowiska z powodu problemów lustracyjnych.

Plan ratunkowy dla amerykańskiej gospodarki

Niższe podatki, niższe stopy procentowe i w rezultacie większe wydatki - to plan amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który ma w krótkim czasie pomóc wzmocnić wzrost gospodarczy i zahamować recesję.

Seria spadków zatrzymana

Po sześciu kolejnych spadkowych sesjach na warszawskiej giełdzie wreszcie powiało optymizmem. WIG20 zyskał 0,86 proc., a WIG 0,74 proc. I choć analitycy wciąż są ostrożni, zaczynają mówić o początku stabilizacji.

Budimex nawalił, ale wraca na Okęcie

Czy firma "Budimex" jednak dokończy Terminal 2 na warszawskim Okęciu? Niewykluczone. Prezes "Budimexu" Marek Michałowski poinformował na antenie TVN CNBC Biznes, że prowadzi w Ministerstwie Infrastruktury rozmowy w tej sprawie.

Banki oddają więcej, potem zabiorą

Bankom udało się już opanować zamieszanie z błędnym księgowaniem wypłat z bankomatów. Zwróciły klientom niesłusznie pobrane pieniądze. Czasem nawet z naddatkiem. Zapewne niebawem będą je ponownie odbierać.

Drogie panie! Wracajcie na Śląsk!

- Tu nie będziemy rozmawiać o Budryku. Wracajcie tam, gdzie rozmowy powinny się zakończyć - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Na razie kobiety nie rezygnują i uparcie czekają na wicepremiera w Warszawie, ale coraz częściej mówią, że być może wyjadą.

Nie uciekajcie z giełdy

- Tracimy pieniądze, gdy wychodzimy z giełdy - mówił w TVN24 Ludwik Sobolewski. Prezes warszawskiej giełdy radzi inwestorom nie wycofywać pieniędzy z funduszy inwestycyjnych. - Takie zachowanie w tym momencie jest nieracjonalne - uważa.

Za e-podpis trzeba słono zapłacić

Kilkaset tysięcy małych i średnich firm musi od 21 lipca przesyłać dokumenty do ZUS z certyfikowanym podpisem elektronicznym. To dla nich wydatek nawet kilku tysięcy złotych - pisze "Rzeczpospolita".

Kulczyk pływa w morzu ropy?

Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, po cichu toruje sobie drogę w sektorze paliwowym. I to na kilku kontynentach - pisze "Puls Biznesu".

Bez certyfikatu mieszkania nie sprzedasz

Niebawem wchodzi w życie część przepisów nowelizacji prawa budowlanego, która wprowadziła obowiązek posiadania certyfikatów energetycznych budynków. Nadal jednak Ministerstwo Infrastruktury nie przygotowało rozporządzeń wykonawczych - alarmuje "Gazeta Prawna".

Zatrudnij mamę to dostaniesz ulgę

Za zatrudnienie kobiety wracającej z urlopu macierzyńskiego albo osoby po 50 roku życia firmy będą mogły liczyć na zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - zapowiada w "Gazecie Prawnej" wiceminister pracy i polityki społecznej.

Żony górników: czekamy na Pawlaka do skutku

Jak postanowiły, tak zrobiły. Żony górników z "Budryka" spędziły noc w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Zdeterminowane kobiety zapowiadają, że będą tam czekać na wicepremiera Waldemara Pawlaka aż do skutku.

Od lutego płacimy więcej za prąd

Od lutego rachunki za energię elektryczną wzrosną o około 13 procent. Dziś lub jutro szef Urzędu Regulacji Energetyki ostatecznie zatwierdzi nowe cenniki dostawców prądu - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".

Mniej pieniędzy dla posłów, senatorów i CBA

Wydatki na Centralne Biuro Antykorupcyjne zostaną obcięte o kolejne 7,3 mln zł, a posłowie i senatorowie nie dostaną podwyżek na prowadzenie biur poselskich. Dodatkowych pieniędzy nie dostaną też uczelnie wyższe. Zadecydował o tym Senat, głosując nad poprawkami do budżetu.

Szef PAP na razie ocalił stanowisko

Prezes PAP Piotr Skwieciński zostaje na stanowisku. Rada Nadzorcza Agencji nie zajęła się zapowiedzianym na środę wnioskiem o jego odwołanie, ale sprawa może wrócić już za dwa tygodnie.