Najnowsze

Najnowsze

Rybacy zagrozili protestem w Brukseli

Delegacja rybaków przekazała szefowej Reprezentacji Komisji Europejskiej Róży Thum list do przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso. Żądają w nim odwołania ze stanowiska komisarza ds. rybołówstwa Joe Borga.

Co zagraża górnikom

Blisko 1,3 tys. razy inspektorzy nadzoru górniczego zatrzymywali w tym roku roboty w kopalniach, uznając, że dalsze prace mogą zagrażać górnikom.

Moskwa popiera Janukowycza

Podczas rozmów o uregulowaniu gazowego długu Ukrainy wobec Gazpromu Rosja zademonstrowała ostrożne poparcie dla premiera Wiktora Janukowycza - pisze kijowski dziennik "Hazeta 24". Według gazety, Moskwa dała jednak do zrozumienia, czego chce od Ukrainy - integracji.

Zawisza: tezy raportu inne niż tezy świadków

- Tezy raportu komisji śledczej ds. banków nie są zbieżne z tezami wypowiadanymi przez ważnych dla komisji świadków - uważa poseł LPR Artur Zawisza. Według niego, gdyby komisja pracowała w innej atmosferze i miała bardziej zawężony zakres działania, byłaby bardziej potrzebna.

Kolejny debiut na GPW

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała w środę spółka CP Energia. Na otwarciu notowań kurs praw do akcji wzrósł o 5,4 procent do 9,4 złotych. Cena emisyjna wynosiła 9 złotych.

Samochody (prawie) nowe

W poszukiwaniu klientów salony samochodowe coraz częściej sprzedają samochody używane, które samodzielnie wyszukują za granicą. Oferują prawie nowe pojazdy, dają własną gwarancję i dobrze zarabiają - pisze "Rzeczpospolita".

PiS lekceważy debaty gospodarcze?

Największe w Polsce organizacje zrzeszające przedsiębiorców zarzucają PiS, że lekceważy organizowane przez nich debaty. Co na to politycy PiS? - To chyba było planowe. Tak nas zapraszano, żebyśmy tam po prostu nie byli - mówi Marek Suski.

Walka o nadzór finansowy wróci po wyborach?

Sejm szóstej kadencji będzie miał niespełna dwa miesiące, by opóźnić powstanie jednego połączonego nadzoru nad rynkiem finansowym. Czy posłowie odważą się odwracać reformę - zastanawia się "Parkiet".

ZUS ułatwi życie mniejszym przedsiębiorcom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce tylko raz w roku ustalać wysokość składek na ubezpieczenia społeczne. Z takiego rozwiązania skorzysta 650 tys. właścicieli firm - pisze "Gazeta Prawna".

Skończą się inwestycje w Polsce?

Polskie rządy od lat przechwalają się skalą zagranicznych inwestycji dokonywanych w Polsce. Rząd, który powstanie po wyborach może być jednak ostatnim, który się będzie cieszył z inwestycji - Polska przestaje być tania, więc i atrakcyjna - alarmuje "Puls Biznesu".

Ukraińcy ślęczą nad podatkami

Nasi wschodni sąsiedzi - Ukraińcy mają jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych na świecie. Bank Światowy skrytykował za to Ukrainę. Statystyczny mieszkaniec Ukrainy spędza ponad dwa tysiące godzin rocznie na rozliczeniach podatkowych.

IPO Day, czyli dzień debiutantów na GPW

Już po raz 11. inwestorzy będą mogli spotkać się z przedstawicielami zarządów spółek, które planują w najbliższym czasie debiut giełdowy. W siedzibie warszawskiej giełdy odbędzie się w środę IPO Day.

Platforma nie zlikwiduje KRUS

- Nie ma zagrożenia dla KRUS ze strony Platformy Obywatelskiej - zapewniał Donald Tusk w trakcie konwencji wyborczej PO w Rzeszowie.

Rainbow Tours stawia pierwsze kroki na giełdzie

Na warszawski parkiet weszła we wtorek firma Rainbow Tours. Prawa do akcji spółki wzrosły na debiucie o 1,2 proc. Jednak na zamknięcie notowań akcje warte były już o 4 proc. mniej niż na otwarciu. W środę na GPW zadebiutuje firma CP Energia.

Czeskie Asseco chce wejść na GPW w końcu roku

Asseco Czech Republic planuje zadebiutować na warszawskim parkiecie jeszcze w grudniu tego roku - poinformował prezes spółki Jan Prerovsky. Wielkość pierwotnej oferty publicznej będzie się mieścić w przedziale 50-100 mln zł, a pozyskane środki spółka przeznaczy na zakupy w Czechach i Austrii.

Niepewne losy mostu energetycznego

Prezydenci Polski i Litwy podczas rozmowy telefonicznej omówili projekty budowy nowej siłowni atomowej w Ignalinie i polsko-litewskiego mostu energetycznego. Nie wiadomo jednak, czym zakończy się środowy szczyt energetyczny.

Polacy niezadowoleni z systemu emerytalnego

Prawie połowa Polaków jest niezadowolona z systemu emerytalnego - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Zadowolonych jest 28 proc. ankietowanych, a 25 proc. nie ma wyrobionej opinii.

Zakazać deficytu budżetowego, znieść większość podatków

- Polski budżet powinien być stale zrównoważony, a zakaz deficytu wpisany do Konstytucji - uważają przedstawiciele Komitetu Wyborczego LPR. Politycy opowiadają się też za lokalnymi podatkami, likwidacją KRUS oraz częściowym urynkowieniem służby zdrowia.

Chińskie tekstylia bez ograniczeń

Od początku przyszłego roku znikną kwoty w imporcie chińskich tekstyliów do Unii Europejskiej. Zostały one wprowadzone trzy lata temu, w celu ochrony unijnego rynku przed zalewem tanich ubrań i tkanin.

Pieniądze nie dzisiaj, ale w czwartek

Pracownicy Stoczni Gdynia mają dostać część wypłat do czwartku - poinformował rzecznik prasowy stoczni Janusz Wikowski. Robotnicy nadal protestują przed siedzibą zarządu zakładu. Sprawą zakładu zajęło się też Ministerstwo Skarbu Państwa.

Borowski, Kołodko i Balcerowicz na cenzurowanym

Komisja śledcza ds. banków zarzuca m.in. Markowi Borowskiemu i Grzegorzowi Kołodce nieprawidłowości przy prywatyzacji Banku Śląskiego. Chce też, by prokuratura sprawdziła, czy były prezes NBP Leszek Balcerowicz nie popadł w konflikt interesów jako jednoczesny szef nadzoru bankowego i fundator CASE, instytucji otrzymującej dotacje od banków.