Najnowsze

Najnowsze

Nasi drodzy wcześniejsi emeryci

Każdy zatrudniony Polak wydaje co miesiąc średnio 210 złotych na utrzymanie "przedterminowych emerytów". Rocznie wcześniejsze emerytury kosztują nas 27,5 miliarda złotych - wyliczono w raporcie omawianym przez money.pl.

Na Wyspach płaca minimalna w górę

Płaca minimalna w Wielkiej Brytanii wzrośnie od jesieni o 21 pensów za godzinę. Ustawowa stawka wyniesie w październiku 5,73 funta (obecnie równowartość około 26 złotych) za godzinę. Dochód najsłabiej zarabiających wzrośnie więc o ok. 40 funtów miesięcznie.

Kryzys nieruchomości także w Polsce?

Kryzys w nieruchomościach - także w Polsce? Analitycy amerykańskiego banku Morgan Stanley ostrzegają, że może powtórzyć się u nas scenariusz zza oceanu - czyli kryzys który pogrąża teraz największą gospodarkę świata. Polscy i zagraniczni analitycy podchodzą jednak do tych zapowiedzi ostrożnie - jak twierdzą, można mówić co najwyżej o spowolnieniu.

Kolejny rekord cen ropy

Ceny ropy na giełdzie w Nowym Jorku wzrosły do rekordowego poziomu 104,56 dol za baryłkę. Wzrost ceny nastąpił po decyzji OPEC o utrzymaniu produkcji na niezmienionym poziomie i komunikacie o spadku zapasów surowca w USA.

Rzecznik broni niepełno- sprawnych przedsiębiorców

Rzecznik Praw Obywatelskich ujmuje się za niepełnosprawnymi, którzy dorabiają sobie do renty prowadząc drobne firmy. Od początku roku muszą jak inni przedsiębiorcy sami płacić składki ZUS. - Ich dochody są często niższe niż kwota składki - pisze Rzecznik do rządu.

Oszust z Allegro w rękach policji

W weekend na tydzień przed Bożym Narodzeniem uczestników aukcji na portalu Allegro zelektryzowała seria niezwykle atrakcyjnych ofert sprzedaży sprzętu elektronicznego. Internauci szybko zorientowali się, że musi to być oszustwo - ale złodziej był nieuchwytny. Do dziś...

RiCo ogłasza bankructwo

Niemiecka firma spedycyjna RiCo złożyła w tamtejszym sądzie wniosek o upadłość. Kierowcy, którzy domagając się wypłaty zaległych pensji okupowali siedzibę jej polskiej filii w Polkowicach, rozjechali się do domów - ale zapowiadają, że wrócą po swoje pieniądze.

Sondaż: Politycy szkodzą, przedsiębiorcy pomagają

40 procent Polaków uważa, że gospodarka zawdzięcza swój rozwój przedsiębiorcom, a za tworzenie złego, korupcjogennego prawa i psucie gospodarki obwiniają polityków - wynika z badań TNS OBOP, wykonanych dla Instytutu Globalizacji.

Gazprom uchylił ograniczenia dla Ukrainy

Gazprom i Naftohaz porozumiały się w sprawie dostaw gazu na Ukrainę - poinformował w środę rzecznik rosyjskiego koncernu gazowego Siergiej Kuprijanow. Informację tę potwierdził w Kijowie przedstawiciel ukraińskiego Naftohazu.

Dolar znów spada

Dolar spada do euro po danych ADP - informują dealerzy walutowi. W firmach w USA ubyło w lutym 23 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services, opublikowanego w środę. To pierwszy spadek od prawie 5 lat.

PGNiG wybiera prezesa

Do 12 marca Rada Nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przerwała postępowanie konkursowe w procesie wyłaniania zarządu spółki - poinformowała rzeczniczka firmy Joanna Zakrzewska.

"Gaz do Polski płynie bez zakłóceń"

- Monitorujemy sytuację i jesteśmy na bieżąco w kontakcie z operatorami po stronie ukraińskiej - zapewniła polski Operator Gazociągów Przesyłowych Gazsystem. Wcześniej premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że zmniejszenia przez Gazprom o połowę dostaw gazu na Ukrainę nie wpłynie na jej tranzyt do reszty Europy.

Co dalej z inflacją?

Inflacja coraz wyżej, niepokój przedsiębiorców też. Lutowy wzrost cen sięgnął 4,6 procent - przewiduje ministerstwo finansów. Właściciele firm patrzą na to jeszcze spokojnie, ale przyznają, że wysoka inflacja ich niepokoi, bo w ślad za nią idą niższe zakupy konsumentów i wyższe pensje pracowników.

OPEC nie chce obniżać cen ropy

Zgodnie z oczekiwaniami Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej zgodziła się utrzymać limity dostaw ropy na dotychczasowym poziomie - poinformował anonimowy przedstawiciel kartelu.

Związki strajkują, berlińczycy stoją w korkach

Do Berlina nie dojedziesz ani nie dolecisz. Strajkuje kolej, a także obsługa lotnisk w kilku największych miastach. W samej stolicy z transportem też nie jest dobrze. Nie pracują tramwajarze i kierowcy autobusów. Niebawem strajki mają objąć także szpitale.

Krytykowany Bioton ocenia swoją sytuację

Komisja Nadzoru Bankowego chce się przyjrzeć Biotonowi - opublikowane w ubiegłym tygodniu wyniki okazały się znacznie słabsze niż oczekiwano. KNF podejrzewa, że Bioton celowo zawyżał prognozy, żeby przyciągnąć inwestorów. Teraz przez to ich traci: - Czas ocenić sytuację firmy i podjąć stosowne decyzje - mówią przedstawiciele spółki.

Tymoszenko uspokaja Zachód

Konflikt gazowy między Kijowem a Moskwą nie wpłynie na tranzyt błękitnego paliwa do państw Europy Zachodniej - zapewnia premier Julia Tymoszenko. We wtorek Gazprom ograniczył dostawy gazu do Ukrainy o połowę. Twierdzi, że Ukraińcy kradną gaz.

Jak oszczędnie jeździć?

Paliwo jest coraz droższe. Można jednak na nim zaoszczędzić. Wystarczy umiejętnie i oszczędnie jeździć. - Najważniejsze jest utrzymywanie dobrej kondycji technicznej pojazdu - radził w TVN CNBC Biznes mistrz oszczędnej jazdy inżynier Tomasz Skrzeliński.

Volvo wybrało Wrocław

- Produkcja autobusów Volvo zostanie przeniesiona z fińskiego Tampere do Wrocławia - zapowiedziało w środę w Sztokholmie kierownictwo koncernu.

Czesi chcą fedrować w Polsce

Czeska spółka Karbonia PL złożyła wniosek o licencję na działalność górniczą w polskiej kopalni. Czesi chcą uruchomić zamkniętą kopalnię Dębieńsko 1 w Czerwionce-Leszczynach na Górnym Śląsku.

Unia powalczy z "rajami podatkowymi"

Nadchodzą ciężkie czasy dla podatników, którzy lokują swoje oszczędności w tzw. europejskich "rajach podatkowych". Unia Europejska chce uciąć niecne praktyki sprytnych obywateli.

Ropa znowu poszła w górę

Małe zmiany cen ropy na giełdach pojawiły się tuż przed posiedzeniem OPEC. Podczas spotkania kartel prawdopodobnie utrzyma obecne limity dostaw ropy - podają maklerzy.

Księgowi, prawnicy do domu!

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają telepracowników. Najczęściej zatrudniani w ten sposób są tłumacze, graficy, programiści komputerowi, pracownicy call centers, a także księgowi, prawnicy i korektorzy tekstów - pisze "Gazeta Prawna".

Urzędy skarbowe będą łaskawsze dla firm?

Ministerstwo finansów zgodziło się na to, by decyzje urzędów skarbowych były wykonywane dopiero po ich uprawomocnieniu, a nie od razu po ich wydaniu - donosi "Puls Biznesu". Do tego konieczna będzie zmiana ordynacji podatkowej.

Nowy pomysł zamiast abonamentu

Fundusz Misji zamiast abonamentu RTV - to pomysł Platformy Obywatelskiej na finansowanie mediów publicznych. Zasilany z budżetu fundusz finansowałby TVP i publiczne radio. Platforma zapowiada, że gotowy projekt pokaże już w kwietniu - podaje "Gazeta Wyborcza".

Grendowicz pokieruje BRE Bankiem

Sławomir Lachowski odchodzi z BRE. Zastąpi go Mariusz Grendowicz. Reakcja rynku była natychmiastowa. Kurs akcji BRE spadł o prawie dziewięć proc., więc zmiana warty w tym trzecim banku na rynku kosztowała go ponad 700 mln zł - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazprom odciął Ukrainie połowę gazu

Nie o 25 proc. - jak zapowiadał - ale aż o połowę Gazprom zmniejszył dostawy gazu na Ukrainę. Jednocześnie wezwał Kijów do jak najszybszego uregulowania wszystkich spornych problemów gazowych.

Rosja wpuszcza polskie kury

Rosja zniosła czasowe ograniczenia importu produktów drobiarskich z Polski. Obowiązujący od 6 grudnia 2007 roku zakaz był skutkiem pojawienia się w niektórych regionach Polski ognisk wirusa ptasiej grypy.

Kierowcom puszczają nerwy

Niecenzuralne słowa, gwałtowne czyny - kierowcom bankrutującej firmy przewozowej Rico puszczają nerwy. Po południu doszło do przepychanek między nimi a jedną z pracownic firmy, której zabrali kluczyki od samochodu i zablokowali wyjazd poza siedzibę Rico.