Najnowsze

Najnowsze

Pracowniku, nie uciekaj! Proszę...

Przez rok liczba zwolnień wręczonych pracownikom zmalała o 1/3. Z badań GUS, na które powołuje się "Puls Biznesu" wynika, że polski rynek pracy stał się rynkiem pracownika. Teraz to pracownicy z własnej woli rozstają się z pracodawcami.

Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke dał do zrozumienia, że w marcu stopy procentowe znów mogą pójść w dół. Przedstawiając swój raport w Kongresie, Bernanke stwierdził, że Fed będzie kontynuował działania wspierające wzrost gospodarczy.

Mieszkanie czeka na klienta

Tylko w sześciu największych miastach na chętnych czeka aż 30 tysięcy nowych lokali. Na sprzedaż wciąż są jeszcze wystawione te oferowane w 2007 roku - donosi "Rzeczpospolita". Ceny mieszkań wzrosną o 5-7 procent - prognozuje "Gazeta Prawna".

Centralny problem Centralwings?

Możliwy nowy prezes LOTu i stare kłopoty Centralwings. Rada nadzorcza narodowego przewoźnika ma zająć się zmianami w zarządzie. Tymczasem tani przewoźnik należący do LOTu trzeci rok z rzędu przynosi straty - i to większe niż się spodziewano, choć przewiózł w ubiegłym roku blisko milion 300 tysięcy pasażerów. Analitycy mówią o braku sprawnego zarządzania i strategii w firmie, ale na razie uziemienia samolotów Centralwings nie przewidują. Radzą tylko zająć się priorytetami. Jakimi?

Stopy procentowe poszły w górę - co dalej?

Stopy procentowe wzrosły do 5,5%. Co oznacza to dla nas - kredytobiorców? I jakie są prognozy na przyszłość, czy znowu stopy podskoczą? Dlaczego tak zadecydowała Rady Polityki Pieniężnej i jakie będą efekty tej decyzji sprawdzał nasz reporter Marek Klapa.

Raty kredytów większe o jedną piątą

Środowa podwyżka stóp procentowych raczej nie spowoduje szoku dla kredytobiorców. Jednak, gdy zsumujemy skutki wszystkich podwyżek z ostatnich 12 miesięcy, okaże się, że kredytobiorcy płacą dziś ratę o jedną piątą wyższą niż przed rokiem - wylicza Open Finance.

Stopy znowu w górę

Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 5,5 proc.. To już druga podwyżka w tym roku. Powód? Ryzyko presji inflacyjnej.

Wyróżnienie dla portalu tvn24.pl

Tworzą, przecierają nowe szlaki w mediach, wychodzą na przeciw odbiorcom - to kandydaci do nagrody im. Dariusza Fikusa przyznawanej przez "Rzeczpospolitą". W tym roku znalazł się wśród nich szef portalu tvn24.pl - Kuba Sufin.

Gospodarka eurolandu zwalnia

- Rośnie ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego w strefie euro - stwierdził członek rady Europejskiego Banku Centralnego, Lorenzo Bini Smaghi. Oznacza to, że w przyszłym tygodniu EBC prawdopodobnie obniży swoje prognozy PKB.

Pielęgniarki walczą o podwyżki

- Żądamy podwyżek za naszą ciężką pracę. Nie wykluczamy nawet strajku głodowego. Nie mamy wyjścia, musimy walczyć o swoje - zapowiadają pielęgniarki ze szpitala w Koninie. Podobna sytuacja panuje w wielu szpitalach w Polsce. Pielęgniarki w walce o wyższe płace odchodzą od łóżek, okupują placówki, a nawet głodują.

Rekordowa kara dla Microsoftu

899 mln euro - tyle musi zapłacić Microsoft za to, że zwlekał z ujawnieniem informacji o swoim oprogramowaniu i żądał wygórowanych stawek od konkurencji, utrudniając współpracę ich produktów z ofertą giganta. Tę rekordową karę nałożyła na firmę Billa Gatesa Komisja Europejska.

Rząd ma dla Juszczenki rachunki za gaz

- Nie mamy żadnych długów wobec Gazpromu - zapewniał wicepremier Ukrainy i na dowód przedstawił na posiedzeniu rządu raport, którego domagał się prezydent Juszczenko. Gazprom utrzymuje, że Kijów jest mu winny 20 milionów dolarów i grozi zmniejszeniem dostaw.

Centralwings bliskie bankructwa

Ważą się losy taniej linii lotniczej Centralwings należącej do PLL LOT. Już niedługo może ona podzielić los zlikwidowanej trzy lata temu linii Air Polonia, lub zajmie się oferowaniem wyłącznie połączeń czarterowych - czytamy w "The Wall Street Journal Polska".

Rekordowa cena euro

Po raz pierwszy w historii za 1 euro w Nowym Jorku płacono 1,50 dolara. We wtorek cena unijnej waluty osiągnęła poziom 1,5047 USD, bijąc tym samym swój poprzedni rekord. 23 listopada 2007 roku kosztowała 1,4967 USD.

Skarbówka grozi strajkiem

Pracownicy urzędów skarbowych bliscy strajku. Grożą, że jeśli rząd nie znajdzie dla nich pieniędzy na podwyżki, to pójdą w ślady protestujących niedawno celników i zaczną masowo brać urlopy na żądanie - donosi dziennik "Polska".

Ugoda Eureko z PZU możliwa?

1000 złotych - tyle wyłożyłby każdy z nas jeśli Skarb państwa zapłaci odszkodowanie jakiego żąda Eureko. Ugoda w sprawie PZU wciąż jest możliwa uważa były premier Kazimierz Marcinkiewicz, który wielokrotnie wyrażał chęć mediacji w sporze z holenderskim udziałowcem PZU.

Złoty najsilniejszy od 13 lat

Zostawmy stopy procentowe i przyjrzyjmy się teraz naszej narodowej walucie, bo jest tego warta! Złoty wobec euro nie był tak silny od 6 lat, wobec dolara polska waluta jest najsilniejsza od lat 13. Cieszyć się z tego czy nie? Są tacy, którym silny złoty odpowiada ale nie brakuje takich, którym spędza sen z powiek...Marek Klapa.

Z wiatrem po pieniądze

Z wiatrem po pieniądze. Polski rynek energii odnawialnej ma przed sobą okres wielkiego boomu i można na nim nieźle zarobić. Komisja Europejska nakazuje, żeby w ciągu 12 lat jedna piąta całej produkowanej u nas energii pochodziła ze źródeł odnawialnych - takich jak wiatr, woda czy biomasa. Rynek ruszył w ubiegłym roku a już na polską energię odnawialną ostrzą sobie apetyty największe zachodnie koncerny. O szukaniu wiatru w Polsce - Wojciech Kowalik.

Czy raty kredytowe znów wzrosną?

Czy raty naszych kredytów wzrosną i jak wpłynie na wysokość rat pożyczek wzrost stóp procentowych? O znaczeniu decyzji Rady Polityki Pieniężnej w stosunku do naszych zobowiązań finansowych i czy lepiej wziąć kredyt w złotówkach, czy frankach szwajcarskich - reporter TVN CNBC Biznes Cezary Królak.

Zmiany w Agencji Rynku Rolnego

Nowym prezesem Agencji Rynku Rolnego został Bogdan Twarowski, dotychczasowy wiceprezes Agencji. Nominację wręczył mu minister rolnictwa Marek Sawicki.

TVN: Brukselo sprawdź finanse TVP

Grupa TVN chce aby Komisja Europejska zbadała finanse TVP. – Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Telewizja Polska finansuje z publicznych pieniędzy (abonamentu –red.) działalność komercyjną, ponieważ nie ma w przepisach jasnego podziału, co jest misją publiczną, a co komercją. W ten sposób TVP finansowana jest z dwóch źródeł i konkurencja na rynku jest zachwiana – mówi Piotr Walter, prezes TVN. Zdaniem kierowanej przez niego spółki, TVP otrzymała w latach 2000-2006 ponad 600 mln zł niedozwolonej pomocy publicznej.

Zadłużony jak Polak

Polacy toną w długach. Łączna kwota zaległych płatności polskich klientów wynosi obecnie 6,16 mld zł - wynika z najnowszego raportu InfoDług.

Gazprom znowu grozi Ukrainie

Gazprom znowu grozi ograniczeniem dostaw gazu na Ukrainę. - Tak dalej być nie może. Jeśli te kwestie nie zostaną rozstrzygnięte, 3 marca Gazprom ograniczy dostawy gazu na Ukrainę o 25 procent - ogłosił w rosyjskiej telewizji rzecznik koncernu Siergiej Kuprijanow.

Podpiszesz się przeciwko foliowej torbie?

Czy dni zwykłej filiowej torby są juz policzone? Ekolodzy od dawna mają je na celowniku, tłumacząc, że niepotrzebnie pochłaniają surowce i potem zaśmiecają środowisko. Teraz zamierzają zbierać podpisy pod projektem ustawy, który całkiem zakaże stosowania "foliówek".

Gazociąg w Serbii wyrazem poparcia Rosji

- Do projektu budowy odnogi gazociągu South Stream w Serbii pchnęła Rosję solidarność z Belgradem w sprawie Kosowa - powiedział w Belgradzie główny kandydat na prezydenta Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Lotnisko w Modlinie już w 2010 r.

Lotnisko w Modlinie może zacząć obsługiwać pierwszych pasażerów w pierwszym kwartale 2010 roku - zapowiedział prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin, Piotr Okienczyc.

Polacy pracownikami świata

W ciągu ostatniego dziesięciolecia 9,5 proc. Polaków pracowało za granicą, a blisko 1 proc. pracuje tam obecnie - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Na prąd już zacznij oszczędzać...

Od 1 stycznia 2009 roku zostaną uwolnione ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - ogłosił Urząd Regulacji Energetyki. To w praktyce oznacza tylko jedno: podwyżki cen.

Polski VAT niezgodny z UE

Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zakwestionował we wtorek przepisy polskiej ustawy o VAT. Wbrew unijnemu prawu, polskie przepisy wydłużają z 60 do 180 dni termin zwrotu nadwyżki VAT dla niektórych podatników. Resort finansów zapewnia, że trwają już prace nad zmianami w ustawie.