Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Kolej

Kolej

Od dziś obowiązuje druga z sześciu tegorocznych zmian rozkładu jazdy pociągów. Niedogodności potrwają do połowy czerwca. Pasażerowie nadal nie pojadą pociągami z Krakowa do Zakopanego, utrudnienia wystąpią także m.in. na trasie Warszawa-Łódź.

Pierwszy z zamówionych dla polskich kolei pociąg pendolino ruszył w drogę. Na razie to tylko test. Na torze doświadczalnym w Żmigrodzie badany jest specjalną aparaturą. Tam również uczą się najlepsi maszyniści, którzy w przyszłości siądą za sterami najszybszego polskiego pociągu. Testy na Dolnym Śląsku potrwają co najmniej do końca miesiąca.

- Na zachodzie takie pociągi widziano już kilkanaście lat temu. Nazywanie tego wydarzeniem kosmicznym jest prowincjonalne. To nie jest najnowszy szczyt techniki - mówi prof. Stanisław Krawiec z Politechniki Śląskiej. Specjaliści studzą emocje związane z zakupem przez PKP Intercity włoskiego pociągu pendolino. Jak twierdzą, polskie firmy mogłyby wyprodukować go znacznie taniej.

Legendarne Pendolino już w Polsce. Już w barwach Polskich Kolei Państwowych. Oficjalnie powitane we Wrocławiu - jedzie na testy. Potencjalni pasażerowie patrzą i już pytają, kiedy i oni pojadą. Za ile. I jak szybko. Na razie wiadomo tyle, że polskie tory - włoskie Pendolino trochę przyhamują.

W samo południe wypolerowany pociąg pendolino wjechał na wrocławski dworzec i otworzył drzwi dla pasażerów. Przez 3,5 godziny luksusowe składy zwiedziło cztery tysiące osób. - Pociąg jest bardzo ładny i wygodny - mówili jedni, a inni dodawali, że taki pociąg na świecie to standard.

- Ten pociąg będzie się rozpędzał do 200 km/h, przynajmniej taki jest plan na linii kolejowej - mówił na antenie TVN24 o Pendolino Wojciech Śmiech z "Rynku Kolejowego". Zaznaczył jednak, że pociąg tak szybko nie pojedzie od razu, a dopiero w 2014 roku.

- Zobaczyłam ogromny pocisk, usłyszałam huk. Sądziłam, że pociąg jedzie prosto na mnie - opowiada kobieta, świadek wypadku pociągu pod Santiago de Compostela, mieszkająca w pobliżu miejsca katastrofy. Katastrofę przeżyli obaj maszyniści pociągu. Jeden z nich miał powiedzieć: Ofiary są na moim sumieniu. Drugi powtarzać miał: Co ja zrobię, co ja zrobię.

Dojazd pociągiem SKM na Lotnisko Chopina będzie niemożliwy także w poniedziałek - poinformował wieczorem w niedzielę ZTM. To efekt przedłużających się prac przy usuwaniu skutków wykolejenia pociągu linii S2 w tunelu prowadzącym do lotniska. W wypadku nikt nie ucierpiał.

Prezydent Rosji oświadczył w Petersburgu, że głównym zadaniem władz jego kraju jest stworzenie w Rosji "warunków dla trwałego wzrostu gospodarczego". Ma to oznaczać stopniową liberalizację rynku paliwowego oraz wielkie projekty infrastrukturalne finansowane m.in. z rezerw ze sprzedaży państwowej ropy. Zmodernizowana ma zostać m.in. Kolej Transsyberyjska.

Zakopiańscy radni sprzeciwiają się sprzedaży akcji Polskich Kolei Górskich. Podjęli rezolucję w tej sprawie, obawiając się, że samorząd utraci kontrolny pakiet akcji w spółce. - Samorządy muszą mieć prawo do decydowania w sprawach kolei górskich - postuluje przewodniczący rady miasta.

Nazywa się Leo, pochodzi z Czech i ma być konkurentem dla polskiego Pendolino. Ale właśnie okazało się, że na jego drodze do pieniędzy polskich pasażerów, a dokładnie na torach.. leżą kłody. Dominik Cierpioł