Wielka Brytania

Wielka Brytania

Małe dziecko, które pojawiło się w ostatnim filmie propagandowym dżihadystów, urodziło się w Wielkiej Brytanii - twierdzi mężczyzna podający się za dziadka chłopca. Dziennikarzom powiedział także, że nie widział się z dzieckiem od 2012 roku, kiedy jego córka uciekła do Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

W internecie pojawiło się w niedzielę nagranie stworzone przez członków tzw. Państwa Islamskiego (IS), które ma pokazywać egzekucję "pięciu brytyjskich szpiegów". Terroryści mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem nazywają też premiera Davida Camerona "imbecylem" i zapowiadają "inwazję" na Wielką Brytanię - pisze dziennik "Independent".

Przez Wielką Brytanię przeszła trzecia poważna wichura w tym miesiącu. Towarzyszyły jej potężne opady deszczu. Kolejni mieszkańcy północnej części kraju zostali ewakuowani. W skutek żywiołu, jaki panuje w tym kraju od tygodnia, zostało zniszczonych 6,7 tysięcy gospodarstw.

Podczas świąt w Wielkiej Brytanii doszło do wielkiej powodzi. W hrabstwie Yorkshire jest ona największa od 70 lat. - Czekamy na pomoc - apelują mieszkańcy. Zniszczona została także starówka w miejscowości York. Straty w całym kraju sięgają blisko półtora miliarda funtów (około 8 miliardów złotych), a lokalni synoptycy ostrzegają, że zbliża się kolejny atak nawałnic.

"Strumień zamienił się w rwącą rzekę", "zalane praktycznie wszystko", "pogoda jest straszna". Na Kontakt 24 otrzymujemy od Was mnóstwo filmów, zdjęć i relacji z Wielkiej Brytanii. Fatalna pogoda doprowadziła do licznych podtopień i rozległych powodzi na terenie Anglii, Szkocji i Walii. W walce ze skutkami powodzi zaangażowało się wiele służb, w tym wojsko.

Królowa Elżbieta II w swoim bożonarodzeniowym przemówieniu stwierdziła, że światło chrześcijańskiej wiary może zatriumfować nad mrokiem niespokojnych czasów. Brytyjskie media piszą, że była to aluzja do motywowanych dżihadem zamachów terrorystycznych, do których dochodziło na całym świecie w ciągu ostanich 12 miesięcy.

W Brukseli rozpoczął się szczyt UE, który kolejny raz ma się zajmować kryzysem migracyjnym, w tym propozycją utworzenia nowej unijnej straży granicznej. Toczyć się też będą negocjacje w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Choć żadne decyzje w tej ostatniej kwestii nie są przewidziane, to spotkanie szefów rządów rozpoczęło się od wspólnej deklaracji sprzeciwu krajów Grupy Wyszehradzkiej. Zapowiedziały one, że nie zgodzą się na żadne brytyjskie żądania godzące w podstawowe zasady funkcjonowania Wspólnoty.