Wielka Brytania

Wielka Brytania

Przewodnicząca brytyjskiej Izby Gmin Andrea Leadsom oświadczyła w czwartek, że mowa tronowa królowej Elżbiety II, przedstawiająca plany gabinetu na najbliższy rok, odbędzie się 21 czerwca. Wciąż trwają rozmowy o współpracy rządu i Demokratycznej Partii Unionistycznej.

Szef czwartej siły w brytyjskim parlamencie, czyli proeuropejskich Liberalnych Demokratów, Tim Farron ogłosił dymisję z zajmowanego stanowiska. Wytłumaczył, że czuł się rozdarty między swoją chrześcijańską wiarą a rolą, jaką musiał pełnić jako polityk.

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział, że ministrowie będą musieli odpowiedzieć na kilka pytań związanych z pożarem wieżowca Grenfell Tower, gdzie w nocy z wtorku na środę zginęło 12 osób. Polityk zastanawia się, dlaczego nie wdrożyli oni zaleceń raportu po pożarze bloku z 2009 roku, dzięki czemu być może udałoby się uniknąć tragedii.

24-piętrowy wieżowiec Grenfell Tower w zachodniej części Londynu niemal całkowicie spłonął w pożarze, który wybuchł w środku nocy z wtorku na środę. Przyczyna pojawienia się ognia nie jest na razie znana. Strażacy przeszukują budynek, trwa akcja ratunkowa. Służby poinformowały, że zginęło 12 osób, ale bilans ofiar śmiertelnych wzrośnie. Ponad 70 rannych osób trafiło do szpitala. Wśród poszukiwanych była czteroosobowa rodzina polsko-angielska.

Około 200 strażaków walczy w środę rano z pożarem 27-piętrowego wieżowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie. Co najmniej 30 osób zostało rannych. Służby ratunkowe obawiają się, że w budynku mogą być uwięzieni ludzie. Na zdjęciach ze śmigłowca widać, że budynek niemal doszczętnie spłonął.

Świadkowie pożaru wieżowca w Londynie mówią, że kiedy płonęły dolne kondygnacje, to na wyższych piętrach było widać ludzi. Latarkami próbowali zaalarmować strażaków, że są w budynku i czekają na pomoc. - W środku było pełno ognia, widziałem ludzi skaczących z okien, biegnących korytarzami - mówił Ayyub Asif, mieszkaniec Londynu, który był w płonącym wieżowcu Grenfell Tower.

24-piętrowy wieżowiec Grenfell Tower w zachodniej części Londynu niemal całkowicie spłonął w pożarze, który wybuchł w środku nocy. Trwa dogaszanie budynku i akcja ratunkowa. Policja poinformowała, że w pożarze zginęło sześć osób, ale bilans ofiar wzrośnie. Do szpitali trafiło ponad 70 rannych osób. W TVN24 BiS trwa raport specjalny.

Służby prasowe Downing Street zdementowały informację, że Donald Trump odłożył wizytę państwową w Londynie. Wcześniej "Guardian" podał, że prezydent USA miał telefonicznie powiadomić premier Theresę May, że nie chce przyjedzie z obawy przed masowymi protestami przeciwko tej wizycie.

Dwoje głównych doradców premier Wielkiej Brytanii Theresy May podało się do dymisji po utracie bezwzględnej większości parlamentarnej przez Partię Konserwatywną. Z gabinetu premier odeszli Nick Timothy i Fiona Hill, którzy doradzali jej jeszcze, gdy była szefową Home Office.

Brytyjskie media poinformowały w sobotę o wewnętrznych konfliktach w Partii Konserwatywnej, po tym jak ugrupowanie straciło w czwartkowych wyborach bezwzględną większość w Izbie Gmin. Jednocześnie spekulowały o tym, czy premier Theresa May utrzyma się na stanowisku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję, że Wielka Brytania po wyborach parlamentarnych będzie trzymać się swego planu negocjacji w sprawie brexitu. Zapewnia, że Niemcy są na te rozmowy gotowe i chcą je szybko rozpocząć. Niemieckie media określają premier Theresę May w przeciwieństwie do "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher mianem "Chwiejnej Damy".

Trzej zamachowcy, którzy tydzień temu zaatakowali w Londynie, próbowali wypożyczyć znacznie większą, 7,5-tonową ciężarówkę, ale im się nie udało - poinformowała brytyjska policja. Brytyjskie media donoszą, że gdyby zamachowcy zrealizowali swój plan w całości, ofiar byłoby znacznie więcej. Policja opublikowała szereg zdjęć ze śledztwa i zaapelowała o pomoc w sprawie charakterystycznych różowych noży wykorzystanych w zamachu.