Kosmos

Kosmos

I poleciała. Pierwsza Chinka w kosmosie

Start statku kosmicznego Shenzhou 9, na pokładzie którego znalazła się m.in. 33-letnia Liu Yang, odbył się tak jak planowano - w sobotę o godz. 12.37 czasu polskiego. Oznacza to, że Chiny mają już swoją pierwszą kobietę w kosmosie.

Chińczycy będą mieli swoją Tierieszkową

Chińczycy po raz pierwszy wyślą w przestrzeń kosmiczną kobietę, dokładnie 49 lat po tym, jak w Kosmosie znalazła się Walentina Tierieszkowa. - Czuję się nieskończenie dumna, że będę reprezentować miliony chińskich kobiet w Kosmosie - powiedziała 33-letnia Liu Yang, której powierzono tę misję. Start rakiety z trójką chińskich astronautów zaplanowano na sobotę.

Kosmiczny rentgen gotowy do pracy

Amerykańska agencja kosmiczna NASA umieściła w środę na orbicie rentgenowski teleskop NuStar, po którym astronomowie obiecują sobie wiele nowych informacji o czarnych dziurach oraz o powstawaniu i ewolucji galaktyk. Start rakiety z urządzeniem odbywał się nietypowo - z samolotu zamiast z powierzchni Ziemi.

NASA walczy o budżet, sprzedając babeczki

W sobotę badacze NASA zajęli się nie spoglądaniem w niebo, lecz… sprzedażą ciasteczek i czyszczeniem butów. Ich nietypowa aktywność była protestem przeciwko cięciom budżetowym, jakie w 2013 roku zamierza wprowadzić w niektórych programach prezydent USA Barack Obama.

To mogą być pierwsze obiekty, jakie powstały we Wszechświecie

- Jesteśmy zdania, że trafiliśmy na świadków bardzo dawnych czasów - mówi Alexander Kashlinsky z NASA. Należący do Agencji Kosmiczny Teleskop Spitzera prawdopodobnie wypatrzył grupę pierwszych obiektów, jakie powstały po Wielkim Wybuchu, z którego zdaniem niektórych wyłonił się Wszechświat. Mogą sobie one liczyć nawet 13 mld lat.

Boski statek pojawi się na orbicie

W połowie czerwca rakieta Długi Marsz wyniesie w przestrzeń okołoziemską statek Shenzhou 9, czyli Boski Statek. Połączy się on z modułem Tiangong, wystrzelonym na początku czerwca.

Piszą podręcznik na armagedon

- Cały świat musi współpracować ze sobą, żeby opracować system ostrzegania przed zderzeniem z tzw. obiektami bliskimi Ziemi - mówi raport opracowany przez członków Secure World Foundation (SWF), która chce uchronić świat przed niebezpieczeństwem nadciągającym z kosmosu.

Historia dzieje się na naszych oczach. Astronauci rozpakowują "paczki" z Ziemi

Don Petitt o poranku otworzył przegrodę dzielącą Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i kapsułę Dragon. Przez cztery dni załoga stacji będzie przepakowywać przywieziony ładunek i zastępować go tym, co zamierzają odesłać. Jeśli Dragon szczęśliwie wróci na Ziemię, będzie to oznaczać pełen sukces pierwszej misji prywatnego przewoźnika na orbitę.

Marsjańska plaża w sercu Europy

Sztuczna plaża Maasvlakte 2 w Rotterdamie w Holandii została zabarwiona na czerwono i udostępniona dzisiaj publiczności. Para performerów wysypała tam 75 ton czerwonego piasku, który erodując ma pokazywać ulotny charakter natury.

"Oko" ludzkości podzielone między trzy kraje

Elementy planowanego superradioteleskopu, składającego się z anten o łącznej powierzchni jednego kilometra kwadratowego, zostaną umieszczone w RPA, Australii i Nowej Zelandii - zadecydowało zajmujące się tą inwestycją międzynarodowe konsorcjum. Urządzenie ma uzyskać pełną moc za około 12 lat i pozwoli naukowcom obserwować wszechświat z niespotykaną dokładnością.

"NASA chce chronić ślady stóp na Księżycu"

"Trzeba chronić to wszystko, co pozostawiliśmy po sobie na Księżycu" - do takiego wniosku doszli przedstawiciele NASA, mając na uwadze to, jak szybko rozwijają się programy lotów kosmicznych na całym świecie. Żeby zapobiec potencjalnym zniszczeniom pozaziemskich zabytków, wydali stosowny podręcznik.

"Smok" przemknie obok kosmonautów

Jest coraz bliżej celu! Pierwszy prywatny statek kosmiczny Dragon przeleci dziś obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, do której zacumuje w piątek, po trzech dniach lotu. Nad przebiegiem operacji czuwają eksperci z NASA i ekipa Space-X, producenta "Smoka".

"Cień zaćmienia" padł na Ziemię

Ostatnie obrączkowe zaćmienie słońca obserwowano nie tylko z Ziemi, ale i kosmosu. Kiedy miliony ludzi wyposażonych w specjalne filtry i aparaty fotograficzne przyglądały się niecodziennemu zjawisku, fantastyczne zdjęcia zaćmienia widzianego znad naszej planety wykonał satelita NASA. Fotografie ukazują cień Księżyca na Ziemi podczas zaćmienia.

Zobacz, jak wygląda deszcz meteorów z kosmosu

Zapierające dech w piersiach zdjęcia deszczu meteorów przesłał na Ziemię Don Pettit, astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Aż 316 fotografii, które wykonał podczas maksimum roju Liryd nocą 22 kwietnia, zmontował w film, na którym widać drobinki meteoroidów spalające się w atmosferze.