Kosmos

Kosmos

14 stycznia, późny wieczór, w Europie dawno już zapadł zmrok. Satelity NASA rejestrują gwałtowny wzrost promieniowania gamma. W ciągu zaledwie 25 sekund informacja obiega obserwatoria na całym świecie. Kolejne pół minuty później teleskopy na hiszpańskiej wyspie La Palma ustawiają się w kierunku błysku i rozpoczynają obserwacje. Tak udało się zarejestrować najbardziej energetyczny błysk gamma, jaki kiedykolwiek zmierzono. W środę naukowcy zaprezentowali szczegóły obserwacji.

Dwie amerykańskie astronautki Jessica Meir i Christina Koch wyszły na pierwszy w historii kobiecy spacer kosmiczny. Ich zadaniem jest wymiana wadliwych baterii na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Brytyjscy naukowcy odkryli wodę na planecie spoza Układu Słonecznego. Na oddalonej od nas o 110 lat świetlnych super-Ziemi, nazwanej K2-18 b, w atmosferze znajduje się para wodna. Nie oznacza to jednak, że jest to miejsce, w którym moglibyśmy żyć.

NASA poinformowała, że prowadzi śledztwo w związku z podejrzeniem przestępstwa dokonanego w przestrzeni kosmicznej. Astronautka Anne McClain z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miała, mimo braku zgody, zalogować się na konto bankowe swojej byłej żony. BBC zwraca uwagę, że w razie udowodnienia winy byłoby to pierwsze przestępstwo dokonane w kosmosie.