Iran

Iran

Główny organ wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) we wtorek postanowił zamknąć śledztwo mające ustalić, czy Iran prowadził kiedyś prace nad budową broni jądrowej, i skupić się na współpracy z tym krajem - podało źródło dyplomatyczne.

Dowódca irańskich sił lądowych gen. Ahmad Reza Pourdastan poinformował we wtorek, że władze w Teheranie zdecydowały o rozpoczęciu przygotowań do podpisania kontraktów na dostawy rosyjskich czołgów T-90.

Ambasador Iranu w Rosji powiedział w poniedziałek, że Moskwa rozpoczęła procedurę dostaw dla Teheranu rakietowych systemów obrony przeciwlotniczej S-300 - piszą agencje, powołując się na wypowiedź ambasadora, którego cytuje prywatna irańska agencja Tasnim.

"Walka z terroryzmem, zwłaszcza z Państwem Islamskim, oraz podejmowane obecnie wysiłki dyplomatyczne zmierzające do rozwiązania konfliktu syryjskiego" - to według Jurij Uszakowa, doradcy prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej, główne tematy, które Władimir Putin poruszy z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Rosjanin w poniedziałek rozpoczyna wizytę w Teheranie.

Korespondent amerykańskiego dziennika "Washington Post" w Iranie Jason Rezaian, zatrzymany w 2014 roku za szpiegostwo, został skazany na więzienie - poinformował rzecznik wymiaru sprawiedliwości w Teheranie. Nie powiedział jaką dokładnie karę otrzymał Amerykanin.

Irańskie władze zapewniają, że tajemniczy obiekt znaleziony na polu niedaleko miasta Susa, to ich dron, który „uległ awarii”. Na rzekomym bezzałogowcu widnieją jednak wyraźne rosyjskie napisy, a jego kształt i różne elementy nie pozostawiają wątpliwości, że to rakieta manewrująca Ch-101. Irańczycy wyraźnie „kryją” Rosjan, którzy od kilku dni masowo odpalają pociski na Syrię z ich przestrzeni powietrznej.