Francja

Francja

Szukają wspólników zamachowca spod Lyonu

Domniemany sprawca piątkowego zamachu o motywach islamistycznych we Francji został w sobotę przesłuchany przez policję. Mężczyzna jest podejrzewany o to, że ściął głowę swemu pracodawcy. Śledczy próbują znaleźć ewentualnych wspólników jego działań, jednak zatrzymany dotychczas nic nie zeznał.

Odciął głowę swojemu szefowi. Zamach fanatyka z "normalnej" rodziny

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w zamachu na południu Francji. Mężczyzna podejrzewany o powiązania z dżihadystami zdekapitował swojego szefa i pokrył jego zwłoki islamistycznymi hasłami, po czym wywołał wybuch w fabryce. Został po wszystkim zatrzymany przez służby.

Hollande wprowadza najwyższy poziom alertu. Zatrzymania po brutalnym zamachu

Prezydent Francois Hollande podniósł do najwyższego poziomu alert bezpieczeństwa w rejonie zamachu na południowym wschodzie Francji. Podwyższony alert ma obowiązywać przez trzy dni. W piątek w zakładach gazowych w Saint-Quentin-Fallavier, około 30 kilometrów na południowy wschód od Lyonu doszło do zamachu terrorystycznego. W fabryce miał miejsce wybuch, znaleziono ciało z odciętą głową. Przy nim zabójcy zostawili islamistyczne sztandary. Jednego zamachowca zatrzymano.

Ekspresowe dozbrojenie Egiptu. Francuzi oddali swoją nową fregatę

Egipska flota ma zyskała najpotężniejszy okręt. W stoczni w Lorient francuski koncern DCNS przekazał jej nową fregatę typu FREMM, która jeszcze do niedawna była przeznaczona dla floty Francji i nosiła nazwę Normandie. Francuzi odsprzedali jednak swój okręt Egiptowi, aby zdobyć lukratywny kontrakt zbrojeniowy z pozornie niemożliwymi do spełnienia terminami.

Zrobią wszystko, by dostać się na Wyspy. Reporter TVN24 w Calais

We wtorek brytyjskie media opublikowały nagranie pokazujące tłumy imigrantów usiłujących przedostać się z Calais do Wielkiej Brytanii. Zdesperowani imigranci wykorzystują strajk pracowników promowych i wskakują na stojące w korku ciężarówki, licząc na to, że uda im się dotrzeć na Wyspy. W Calais jest specjalny wysłannik TVN24 Maciej Warsiński.

Francuskie lotnisko zablokowane. Taksówkarze protestują

Kierowcy taksówek zablokowali w czwartek rano dojazd do trzech terminali paryskiego lotniska Roissy, powodując utrudnienia w ruchu w niektórych dzielnicach stolicy Francji. Kilkadziesiąt taksówek zatamowało także ruch w rejonie dworca kolejowego Gare du Nord.

Francja będzie inwigilować. Dla bezpieczeństwa

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zezwalającą na inwigilację osób podejrzanych o terroryzm. Przeciw jej projektowi protestowały organizacje walczące o ochronę danych osobowych i prawo do prywatności.

Wielka Brytania wzmocni granicę przez chaos w Calais

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w środę, że jego rząd rozważa wzmocnienie granicy z Francją wokół portu w Calais w związku - jak to określił - z niedopuszczalnymi scenami chaosu z udziałem imigrantów próbujących przedostać się na wyspy. Więcej w TVN24 Biznes i Świat.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Obrony. Francuzi potępiają USA

Francja potępiła szpiegostwo jako "niedopuszczalne między sojusznikami", po ujawnieniu przez portal Wikileaks, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała trzech ostatnich prezydentów Francji, w tym Francois Hollande'a.

Rosja potwierdza: będzie spotkanie "normandzkie" ws. Ukrainy

Szefowie dyplomacji Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy (tzw. format normandzki) spotkają się 23 czerwca w Paryżu, by omówić sytuację na wschodzie Ukrainy - poinformowały w czwartek służby prasowe MSZ Francji. Krótko pote potwierdziło to MSZ Rosji.