Brytyjski minister ds. imigracji Robert Goodwill zapowiedział, że jeszcze we wrześniu rozpocznie się budowa muru oddzielającego tzw. dżunglę w Calais, w której przebywa ok. 10 tys. migrantów, od autostrady prowadzącej w kierunku kanału La Manche.
- Nie powstrzyma mnie żadna polemika - powiedział we wtorek wieczorem Nicolas Sarkozy i zapewnił, że nie zrezygnuje z walki o prezydenturę, mimo "haniebnych" - jak określił - prób wyeliminowania go z wyścigu do Pałacu Elizejskiego.
Przewodniczący Komisji Praw Człowieka ONZ, Zaid Raad al-Husein, oskarżył zachodnich polityków - Donalda Trumpa, Marine Le Pen, Wiktora Orbana i lidera skrajnie nacjonalistycznej holenderskiej Partii Wolności Geerta Wildersa - o "demagogię".
Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian ostrzegł przed ryzykiem przeniknięcia dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) do Tunezji i Egiptu po wypędzeniu ich z ich ostatnich bastionów w Libii.
Mieszkańcy Calais na północy Francji zablokowali autostradę prowadzącą do miasta i portu. Skarżą się, że obecność emigrantów paraliżuje życie codzienne i gospodarcze w regionie.
Paryska prokuratura chce, aby były prezydent Francji Nicolas Sarkozy stanął przed sądem w związku z zarzutem nielegalnego finansowania swej kampanii wyborczej w 2012 roku - twierdzą cytowane przez agencje DPA i Reutera źródła w wymiarze sprawiedliwości.
Przywódczyni skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen potępiła w sobotę polityków prawicy i lewicy. Na partyjnym wiecu zapowiedziała referendum w sprawie członkostwa Francji w UE, jeżeli tylko wygra przyszłoroczne wybory prezydenckie.
- Odwrót sił tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii zwiększa ryzyko ataków dżihadystów we Francji, takich do jakich doszło w bieżącym i zeszłym roku - oświadczył w piątek francuski prokurator do walki z terroryzmem Francois Molins.
W restauracji na przedmieściach Paryża odmówiono obsługi dwóm muzułmankom. Wywołało to poruszenie, bo mężczyzna został nagrany, gdy mówił do nich m.in. "terroryści to muzułmanie i wszyscy muzułmanie to terroryści". Teraz przeprasza i tłumaczy, że "był zdenerwowany i zmęczony upałem".
Francuska Rada Stanu zawiesiła w piątek zakaz noszenia burkini obowiązujący w jednym z kurortów na Lazurowym Wybrzeżu. - Burkini to dla mnie symbol zniewolenia kobiet - przekonuje premier Francji Manuel Valls, podczas gdy same zainteresowane twierdzą coś zupełnie odwrotnego. Dla nich to właśnie ten strój jest przejawem wolności i wyboru. Materiał programu "Polska i Świat".
Rada Stanu, która jest najwyższym organem sądownictwa administracyjnego we Francji, zawiesiła w czwartek wprowadzony przez jeden z kurortów na Lazurowym Wybrzeżu zakaz noszenia burkini na plaży. Zawieszenie ma obowiązywać do wydania ostatecznego wyroku.
Męczący skwar w zachodniej Europie nie chce odpuścić. We Francji od kilku dni jest wyjątkowo gorąco, a kulminacja upałów dopiero nadejdzie. Lepiej wygląda sytuacja w Wielkiej Brytanii.
Naczelny Sąd Administracyjny Francji orzeknie w piątek, czy utrzymać czy też znieść zakaz noszenia burkini, który wprowadziło w ostatnim czasie 15 nadmorskich kurortów. Tymczasem premier Francji Manuel Valls opowiedział się za zakazem, bo jego zdaniem taki strój kąpielowy dla muzułmanek jest "symbolem zniewolenia kobiet". Zapowiedział walkę z "religijnymi symbolami".
Weteran francuskiej skrajnej prawicy i założyciel Frontu Narodowego (FN) Jean-Marie Le Pen powiedział w czwartek, że ma zamiar wystawić kandydatów w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych, konkurując w ten sposób z FN, kierowanym obecnie przez jego córkę.
W sierpniu zatrzymano we Francji siedmiu ludzi powiązanych z siatkami terrorystycznymi; co najmniej trzy z tych osób "miały gotowe plany" ataków terrorystycznych - poinformował francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve.
Były prezydent Francji i obecny przewodniczący centroprawicowej partii Republikanie Nicolas Sarkozy ogłosił w poniedziałek na Facebooku, że w kwietniu 2017 roku będzie po raz kolejny ubiegał się o prezydenturę.
Żyd noszący jarmułkę został w piątek ugodzony nożem przez niezrównoważonego mężczyznę na ulicy w Strasburgu na wschodzie Francji. Napastnik dokonał już podobnego czynu w 2010 roku, jest leczony psychiatrycznie - podała prokuratura.
Zakaz burkini, muzułmańskiego kostiumu kąpielowego dla kobiet, okrywającego na wzór burki całe ciało, rozszerzony został we Francji na następne plaże w 12 miejscowościach - informuje w czwartek dziennik "Nice Matin".
Obywatelka Polski posługująca się też brytyjskim paszportem, Słowaczka i ich niemiecki przewodnik zginęli w masywie Mont Blanc, blisko szczytu Mont Maudit, na wysokości ponad 4400 m n.p.m. - podają w czwartek francuskie media.