Francja

Francja

"To nadchodzi". Francuskie gazety zszokowane sukcesem narodowców

Po pierwszej turze niedzielnych wyborów regionalnych we Francji, w których historyczny wynik odnotował Front Narodowy (FN), stojące zwykle po przeciwnych stronach konserwatywny "Le Figaro" i komunistyczny "L'Humanite" piszą zgodnie o „szoku”. Brytyjski "Guardian" zauważa, że przywódczyni nacjonalistów Marine Le Pen teraz "wyraźnie spogląda na wybory prezydenckie w 2017 roku" i może zdołać przejąć pełnię władzy. Włosi wieszczą natomiast "nieprzewidywalną dynamikę" zmian. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Front Narodowy u wrót władzy

To historyczny wynik Frontu Narodowego we Francji. Według najnowszych danych MSW skrajnie prawicowe ugrupowanie Marine Le Pen uzyskało ok. 28 proc. głosów i sięgnęło po zwycięstwo w wyborach. Na 18 miesięcy przed wyborami prezydenckimi dziennik "Le Parisien" wieszczy: "Front Narodowy u wrót władzy". Gościem "Otwarcia dnia" byli prof. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW oraz Krzysztof Bobiński z Fundacji "Unia i Polska".

Kolejni podejrzani ws. zamachów w Paryżu. Służby publikują zdjęcia

Francuska i belgijska policja apelują do opinii publicznej o informowanie o możliwym miejscu pobytu dwóch mężczyzn być może powiązanych z zamachami w Paryżu. Obaj w sierpniu jechali jednym samochodem z poszukiwanym Salehem Abdeslamem - niedoszłym zamachowcem-samobójcą - z Francji do Budapesztu.

Francja dołącza do liderów. Ma najwydajniejszą elektrownię słoneczną w Europie

Francuzi dołączają do europejskich liderów w wykorzystywaniu energii odnawialnej. Podczas szczytu klimatycznego, którego są gospodarzem, pokazują swoje najnowsze osiągnięcie - najwydajniejszą elektrownię słoneczną w Europie. Francuzi wydali na nią 360 mln euro. To symboliczny wyznacznik nowej polityki energetycznej tego kraju. Teraz Francuzi chcą eksportować swoje technologie do innych państw.

Jedno dzieciństwo, z jednej matki. Siostra zamachowca z Paryża przemówiła

- Rozwijaliśmy się w tej samej macicy, razem dorastaliśmy. Jak mogliśmy pójść tak różnymi drogami? - pyta siebie codziennie Anna Amimour, siostra Samy’ego Amimoura - jednego z zamachowców z sali koncertowej Bataclan w Paryżu. Jej brat 13 listopada zabił w Paryżu kilkadziesiąt osób. Potem wysadził się w powietrze. Kobieta udzieliła wywiadu stacji CNN.

Szef MSZ Syrii zachwycony. Paryż precyzuje

Szef dyplomacji Syrii Walid el-Mualim powitał z zadowoleniem słowa szefa MSZ Francji Laurenta Fabiusa, który po raz pierwszy dopuścił możliwość, aby zastanowić się nad włączeniem sił reżimu syryjskiego do walki z tzw. Państwem Islamskim. Damaszek cieszyć mógł się jednak tylko kilka godzin, bo Fabius w ciągu dnia doprecyzował swoją wypowiedź.

"Francja zrobi wszystko, żeby zniszczyć tę armię fanatyków"

W Paryżu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zamachów sprzed dwóch tygodni. Odczytano nazwiska wszystkich 130 osób zabitych przez terrorystów z tak zwanego Państwa Islamskiego. - Francja zrobi wszystko, żeby zniszczyć tę armię fanatyków - zadeklarował prezydent Francois Hollande. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"Pierwszy krok ku szerokiej koalicji", ale Hollande nie podbił Kremla

Francja i Rosja będą dzielić się informacjami wywiadu w celu zwalczania tzw. Państwa Islamskiego i zintensyfikują naloty na dżihadystów - oznajmili Francois Hollande i Władimir Putin po rozmowach na Kremlu. Prezydenci zapewnili, że rozmowy były „konstruktywne”, ale wszystko wskazuje na to, że nie uzgodnili niczego naprawdę istotnego. Putin stwierdził jedynie oględnie, że został poczyniony „pierwszy krok ku formowaniu szerokiej koalicji”.