Chiny

Chiny

Pekin przeprasza za pomyłki sądowe

Prezes Sądu Najwyższego Chin Zhou Qiang publicznie przeprosił za pomyłki sądów i zaapelował o większą przejrzystość wymiaru sprawiedliwości w kraju. Zdaniem ekspertów szans na reformę nie ma, dopóki sądy odpowiadają przed partią komunistyczną.

Kolejne samospalenie. Tybetanka nie żyje

Ok. 40-letnia Tybetanka zmarła po samopodpaleniu w Syczuanie w środkowych Chinach tuż przed rocznicą antychińskiego powstania w Tybecie z 1959 roku - poinformowały w poniedziałek Radio Wolna Azja (RFA) i organizacja Wolny Tybet.

Pekin i Moskwa razem stworzą "Nowy Jedwabny Szlak"

Chiny zwiększą współpracę z Rosją m.in. w obszarze rozbudowy infrastruktury w Azji - ogłosił w niedzielę szef chińskiego MSZ Wang Yi. Zapewnił, że te stosunki gospodarcze "nie są skierowane przeciwko osobom trzecim".

400 pościgów w przestworzach. Japończycy gonią Chińczyków

Od marca 2014 roku aż 400 razy japońskie myśliwce z bazy Naha na Okinawie były zmuszone do interwencji w związku z aktywnością samolotów chińskiej armii w okolicach wysepek Senkaku na Morzu Wschodniochińskim. Spór o te wyspy w ostatnich latach najbardziej zaognił relacje Pekinu i Tokio.

W Chinach nazywają ich ludźmi-pająkami. Szalenie niebezpieczna praca na wysokościach

W Chinach nazywają ich ludźmi-pająkami, bo poruszają się wzdłuż ścian i okien drapaczy chmur. Umycie szklanego wieżowca zajmuje dwudziestu osobom dwa miesiące. - To ciężka praca. Codziennie musimy być fizycznie sprawni, inaczej nie ma sensu się pokazywać - mówi jeden z pracowników. To ryzykowna praca i podejmują ją tylko ci, którzy nie mogą znaleźć innej. W Chinach myciem okien wieżowców zajmuje się milion osób. Każdego roku w tragicznych wypadkach przy tej pracy ginie około tysiąc osób. Nie ma żadnych oficjalnych regulacji czy standardów bezpieczeństwa.

Chiny wydadzą więcej na obronę. Mimo spowolnienia gospodarczego

W Pekinie rozpoczęła się w czwartek doroczna sesja parlamentu, Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. W przemówieniu sprawozdawczym premier Li Keqiang powiedział, że chińska gospodarka będzie spowalniała, ale mimo tego, wzrosną wydatki na obronę.

Lecą przez pół świata, żeby urodzić Amerykanina. FBI w hotelach dla matek

W środę nad ranem agenci FBI weszli do kilkudziesięciu hoteli dla matek w jednym z miast południowej Kalifornii. Przebywają tam Chinki, przylatujące do USA, by rodzić swoje dzieci. Proceder trwa od lat, ale w ostatnim czasie przylotów kobiet z Państwa Środka odnotowano tyle, że sprawą zajęły się służby. Kobiety płacą wielkie sumy, by zapewnić dzieciom amerykańskie obywatelstwo, bo boją się, jak będzie wyglądało życie w Chinach w przyszłości.

Chiny założą kaganiec na organizacje pozarządowe?

Chiny muszą wprowadzić ściślejsze regulacje dotyczące pracy zagranicznych organizacji pozarządowych ze względów na bezpieczeństwo narodowe - poinformowały źródła w parlamencie. Chodzi o to, by zapewnić im "wystarczającą podstawę prawną" działalności.

Agencja pomoże wybrańcom w podboju Chin

Polskia Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) wspiera chętnych do wejścia na chiński rynek - donosi "Puls Biznesu". Na razie pomoc dostały trzy firmy, poszukiwane są kolejne.

"Dwie niezgodności". Chińskie wojsko jeszcze za słabe na wojnę z USA

Chińskie siły zbrojne w ostatnich dekadach przeszły gigantyczną przemianę i gwałtownie gonią Zachód. Nadal mają jednak istotne braki, które mogą uczynić ewentualną wojnę z zaawansowanym przeciwnikiem niemożliwą do wygrania – pisze uznany amerykański instytut RAND. Chińczycy sami są tego świadomi i mówią o "dwóch niezgodnościach".