Chiny

Chiny

Chińskie obietnice dla świata. Miliardy dolarów i żołnierze

W czasie trwającej tydzień wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w USA padło z jego ust zaskakująco wiele zobowiązań, w tym po raz pierwszy do wojskowego zaangażowania w misje pokojowe ONZ. Mają one być potwierdzeniem rosnącego zaangażowania Chin w rozwiązywanie światowych problemów i pozycji supermocarstwa.

Chińska Dolina Krzemowa. Coraz odważniej depcze po piętach tej amerykańskiej

- Ludzie, którzy przyjeżdżają tutaj, chcą realizować swoje marzenia - mówi Liam Casey, dyrektor generalny firmy PCH. Jeszcze 30 lat temu miasto Shenzhen było niewielką wioską rybacką, dzisiaj liczy już sobie ponad 23 mln mieszkańców. W położonym niedaleko granicy w Hongkongiem ośrodku powstaje większość sprzętu elektronicznego, który używamy na co dzień. Według lokalnych władz, biznes technologiczny, który rozwinął się w Shenzhen jest warty bagatela 220 mld dolarów, a swoje siedziby ma tutaj 3 tys. firm. Dlatego też niektórzy nazywają to miasto chińską Doliną Krzemową.

Chiński prezydent w Białym Domu. Wizyta w cieniu napięć i oskarżeń

Drugiego dnia wizyty chińskiego prezydenta w USA doszło do spotkania Xi Jinpinga z Barackiem Obamą. Atmosfera w trakcie długiej i dawno zaplanowanej wizyty jest jednak napięta z powodu oskarżeń o ataki hakerskie pod adresem Pekinu, a także zarzuty wobec jego polityki gospodarczej oraz sporów terytorialnych w Azji Wschodniej.

Raport ONZ: Pjongjang od dekad porywa obcokrajowców. Robi z nich niewolników

W czasie poniedziałkowego posiedzenia podkomisji praw człowieka ONZ eksperci organizacji przedstawili ustalenia wieloletniego śledztwa w sprawie porwań obcokrajowców na Półwyspie Koreańskim. Okazuje się, że od momentu powstania państwa aż do dziś Korea Północna porywa, więzi i torturuje ludzi z całego świata.

Spada sprzedaż rolls-royce'ów. Bo słabnie chińska gospodarka

Sprzedaż rolls-royce'ów w bieżącym roku będzie mniejsza niż w rekordowym 2014 roku - powiedział Reutersowi szef należącej do koncernu BMW firmy Torsten Mueller-Oetvoes. Powodem jest spadek sprzedaży w Chinach, gdzie słabiej rozwija się gospodarka.

Chiński admirał bez ogródek: Morze Południowochińskie należy do Chin

Zdjęcia satelitarne sztucznych wysp budowanych przez chińskie wojsko na Morzu Południowochińskim pokazują, że powstaje tam kolejne, już trzecie lotnisko. Chińczycy wydają się nie zważać na to, że takie kroki powodują narastającą niechęć wielu mniejszych państw Azji Południowo-Wschodniej. Na dodatek na konferencji w Londynie chiński admirał stwierdził bez ogródek, że to morze "należy do Chin".

Dalajlama: wszyscy nie mogą przyjechać do Europy

Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, powiedział, że nie jest możliwe, by wszyscy uchodźcy przyjechali do Europy. Zaapelował również o aktywne poszukiwania zaginionego XI Panczenlamy.

Czerwono na azjatyckich giełdach. Chiny zepsuły nastroje

Chińska gospodarka spowalnia. Potwierdzają to kolejne dane dotyczące poziomu inwestycji i produkcji. Na rozczarowujące odczyty nerwowo zareagowały azjatyckie giełdy, które poniedziałkową sesję zaczęły od głębokich spadków.

Chiny "budują dwa kolejne lotniskowce"

Chiny, które obecnie posiadają tylko jeden lotniskowiec, budują dwa następne - poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu w raporcie na temat potencjału Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

"Zabójcy okrętów", "królowie pola walki". Co Chińczycy pokazali na paradzie?

Chińska parada w 70. rocznicę kapitulacji Japonii i ostatecznego zakończenia II wojny światowej miała przykuć oczy całego świata. Państwo Środka pokazało na niej 500 pojazdów wojskowych z różnymi rodzajami broni oraz 200 samolotów. Co jednak najważniejsze i czym Chińczycy chwalą się najbardziej, to fakt, że cały sprzęt zaprezentowany przed kamerami został wyprodukowany w tym kraju.