Chiny

Chiny

"Dialog i negocjacje". Chiny o "jedynym słusznym wyborze"

Sytuacja na Półwyspie Koreańskim osiągnęła punkt krytyczny, a porozumienie z Pjongjangiem "jest jedynym właściwym rozwiązaniem" - powiedział szef chińskiego MSZ Wang Yi przed spotkaniem ministrów państw należących do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Od lat w tajemnicy walczą w Syrii. Pekin ma problem

Dżihadyści z Chin od lat bez rozgłosu walczą w Syrii, gdzie stworzyli własne, doświadczone w boju oddziały. Pekin boi się, że w niedalekiej przyszłości oddziały te wrócą i zaczną walczyć z chińskimi władzami. Ratunku Chiny szukają we współpracy z syryjskimi władzami.

Prodemokratyczni aktywiści aresztowani

Dwoje prodemokratycznych działaczy z Hongkongu - Sixtus Leung o raz Yau Wai-ching - którym odebrano mandaty parlamentarzystów, zostało aresztowanych. Powodem było ich wtargnięcie na obrady parlamentu w listopadzie ubiegłego roku.

Chiński krok na drodze ku potędze. Typ 001A zwodowany

Chiny zwodowały pierwszy prawdziwie swój lotniskowiec. Nowy okręt nie nosi jeszcze oficjalnie nazwy, ale już jest symbolem mocarstwowych ambicji Pekinu. To kolejny, bardzo ważny krok na drodze ku budowie prawdziwej chińskiej potęgi morskiej. Droga do niej jest jeszcze bardzo długa, ale Chińczycy konsekwentnie nią podążają.

Manila chce rozmawiać o spornych wyspach

Minister spraw zagranicznych Filipin Enrique Manalo zapowiedział, że jego kraj zamierza podjąć temat spornego Morza Południowochińskiego podczas rozpoczynającego się w środę w Manili szczytu ASEAN. Zastrzegł, że nie chodzi o pogorszenie stosunków z Chinami.

Tajny raport z wpadki amerykańskiej armii. "Wszyscy myśleliśmy, że zginiemy"

Chiński myśliwiec za trzecim razem podleciał za blisko. Jego pilot był znany Amerykanom z ryzykownych manewrów. Doszło do kolizji i rozpoczął się jeden z najpoważniejszych kryzysów w relacjach pomiędzy Chinami a USA. Na światło dzienne niedawno wyszedł tajny raport opisujący, jak bardzo nieprzygotowana na taki incydent była amerykańska załoga, która nie wiedziała jak niszczyć tajny sprzęt. Jak ujawniono, wiele tajemnic wpadło w ręce Chińczyków.

"Tajna misja" w Pjongjangu. "50 procent szans" na powodzenie

Azjatyckie media oraz amerykańska telewizja NBC informują o "tajnej" misji chińskich negocjatorów, którzy przebywają obecnie w Pjongjangu. Celem rozmów obu stron ma być wypracowanie porozumienia wobec zaostrzającego się wokół Korei Północnej konfliktu.

Niepokorna prowincja na celowniku. Pekin zapłaci za informacje

Władze chińskiego regionu Sinciang (Xinjiang) zaoferują wysokie nagrody pieniężne za informacje o potencjalnych terrorystach - informuje dziennik "South China Morning Post". Decyzję określono jako zaostrzanie polityki rządu wobec ujgurskich separatystów.

Dwie młode pandy wyruszają w daleką podróż

Dwie pandy, które zamieszkają w holenderskim miasteczku Rhenen, we wtorek opuszczą swój dotychczasowy dom w południowo-zachodnich Chinach. Xing Ya, Wu Wen - bo tak mają na imię niedźwiadki - planowo mają zostać przetransportowane do Holandii w środę. W Rhenen zamieszkają dwie pandy wielkie - samiec i samica. Obie mają 3,5 roku. Decyzja o ich przeniesieniu do Holandii zapadła w październiku 2015 roku. Była zapowiedzią wzajemnej współpracy obu krajów nad ochroną tego gatunku. Obecnie szacuje się, że na wolności żyje niespełna dwa tysiące pand.

Sowite nagrody za wskazanie zagranicznych szpiegów. Uruchomili gorącą linię

Władze Pekinu postanowiły przeciwdziałać wyciekom informacji do niepowołanych osób i zachęcają ludzi do wskazywania podejrzanych o szpiegostwo. Za najcenniejsze wiadomości można dostać nawet pół miliona juanów – w przeliczeniu to około 290 tys. złotych. Narzędzi do zgłaszania szpiegostwa jest wiele, a mieszkańców do donoszenia na podejrzane osoby zachęca animowany film w internecie. Skąd taki nagły antyszpiegowski zryw w Pekinie? To w programie "24 Godziny" wyjaśniał Michał Sznajder.