Brazylia

Brazylia

Zanotowano tylko dwa takie przypadki, ale amerykańscy naukowcy są nimi "na tyle zaniepokojeni", że sugerują informowanie turystów podróżujących do krajów Ameryki Południowej i Centralnej o ewentualnym niebezpieczeństwie kontaktów seksualnych z osobami przebywającymi w regionie. Wygląda bowiem na to, że wirus zika powodujący m.in. małogłowie u dzieci może być przenoszony drogą płciową - pisze "The New York Times".

220 tys. żołnierzy skieruje rząd Brazylii do walki z niebezpiecznym wirusem zika, przenoszonym przez komary oraz powodującym niebezpieczne dla życia choroby - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Marcelo Castro, cytowany przez portal internetowy BBC. W związku z zagrożeniem ze strony wirusa brazylijski karnawał będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Odwołano wiele imprez. Nie brakuje też pytań o bezpieczeństwo w trakcie igrzysk olimpijskich. Materiał programu "Polska i Świat".

Policja w Rio de Janeiro rozbiła gang zajmujący się fałszowaniem brazylijskich dokumentów dla Syryjczyków - podaje agencja Reutera, powołując się na telewizję Globo. Wiadomo, że część Syryjczyków podróżowała już z takimi dokumentami po świecie. Wraz z ujawnieniem tych informacji pojawiły się obawy o zapewnienie bezpieczeństwa w czasie letnich igrzysk olimpijskich w brazylijskim mieście.

W wyniku pęknięcia zapory górniczej w kopalni odkrywkowej w stanie Minas Gerais na wschodzie Brazylii w czwartek osunęła się fala odpadów górniczych i błota, zalewając miejscowość. Nie jest jasne, ile osób poniosło śmierć. Oficjalny bilans to dwóch zabitych.

Belo Horizonte, brazylijskie miasto znane z architektonicznych perełek Oskara Niemeyera, znalazło się pod wodą. W ciągu godziny spadła tam równowartość 40 proc. miesięcznych opadów. Ulice tej ponad dwumilionowej metropolii zamieniły się w rwące rzeki.

W poniedziałek do luksusowej dzielnicy portowej w Buenos Aires w Argentynie wpłynął wieloryb. Ku uciesze mieszkańców i turystów, waleń co rusz wypływał na powierzchnię, zaledwie o włos mijając jachty zacumowane w porcie.