Brazylia

Brazylia

W wyniku pęknięcia zapory górniczej w kopalni odkrywkowej w stanie Minas Gerais na wschodzie Brazylii w czwartek osunęła się fala odpadów górniczych i błota, zalewając miejscowość. Nie jest jasne, ile osób poniosło śmierć. Oficjalny bilans to dwóch zabitych.

Belo Horizonte, brazylijskie miasto znane z architektonicznych perełek Oskara Niemeyera, znalazło się pod wodą. W ciągu godziny spadła tam równowartość 40 proc. miesięcznych opadów. Ulice tej ponad dwumilionowej metropolii zamieniły się w rwące rzeki.

W poniedziałek do luksusowej dzielnicy portowej w Buenos Aires w Argentynie wpłynął wieloryb. Ku uciesze mieszkańców i turystów, waleń co rusz wypływał na powierzchnię, zaledwie o włos mijając jachty zacumowane w porcie.

Sankcje spowodowane inwazją na Ukrainie nie ułatwiają Rosji życia. Kreml próbuje więc swoich sił w Ameryce Południowej i przekonuje Brazylię do kupienia systemu obrony przeciwrakietowej. Ten ma pomóc w "scementowaniu współpracy wojskowej" obu krajów - analizuje taki krok Reuters. Agencja zwraca uwagę, że w zamian za zakup tarczy, Rosja może pozyskać w Rio de Janeiro systemy dla swoich myśliwców treningowych Jak-130.