Brazylia

Brazylia

Kraj samby, karnawału i wolności, ale nie dla wszystkich. Jeden z brazylijskich sędziów uznał sztukę od lat wystawianą przez grupę artystów LGBT za agresywną. - To błąd, że władze skorzystały z cenzury, zamiast tego, ludzie powinni móc swobodnie dyskutować z poszanowanie prawa i wolności innych - mówi Jurema Werneck, dyrektor Amnesty International w Brazylii. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobił niezwykłe zdjęcie. Przedstawia ono wybrzeże Lagoa dos Barros w południowej Brazylii. Zachwyt wzbudzają uchwycone na fotografii tajemnicze wzory.

W Brazylii powstała specjalna aplikacja FemiTaxi, dzięki której kobiety mogą bezpieczniej podróżować. Wszystko dlatego, że mają pewność, że przyjedzie po nie samochód kierowany przez osobę tej samej płci. Impulsem, jak można się domyślać, była rosnąca liczba gwałtów w Brazylii. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Pościgi za przestępcami czy przypadkowe strzelaniny - w Rio de Janeiro coraz częściej w takich sytuacjach giną niewinne dzieci. Zdarza się, że policjanci pochopnie zaczynają strzelać, myśląc, że biorą na cel ukrywających się bandytów. W kilku takich sprawach już toczy się śledztwo. Ale obserwatorzy sytuacji w Rio ostrzegają, że będzie jeszcze gorzej. Nie pomogło nawet skierowanie do faweli wojska - teraz armia jest z nich stopniowo wycofywana. Materiał z programu "24 Godziny".

Prokurator generalny Brazylii Rodrigo Janot przedstawił Sądowi Najwyższemu nowy akt oskarżenia przeciwko prezydentowi kraju Michelowi Temerowi. Oskarżenie dotyczy udziału w organizacji przestępczej i utrudniania pracy wymiarowi sprawiedliwości.

Rio de Janeiro ugina się pod terrorem gangów. Brazylijska policja opłakuje już setnego policjanta zabitego przez bandytów w tym mieście w tym roku. - Codziennie chodzimy na pogrzeb jednego z policjantów. Burmistrz nic nie robi i przygląda się jak funkcjonariusze są zabijani - mówi Rogeria Quaresma, żona policjanta. Przelewu krwi nie może zatrzymać nawet dziesięć tysięcy żołnierzy wysłanych na ulice stolicy. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

Od soboty fawele na północy Rio de Janeiro są patrolowane przez ponad 3,5 tysiąca żołnierzy i 1,3 tysiąca policjantów. To akcja mająca według władz pomóc w zwalczaniu przemocy w slumsach, która się gwałtownie nasiliła.

W Izbie Deputowanych, izbie niższej brazylijskiego parlamentu, zakończyło się w środę wieczorem czasu lokalnego głosowanie w sprawie oskarżenia o korupcję prezydenta Michela Temera. Wniosek o postawienie głowy państwa przed sądem został odrzucony.

Adwokat byłego prezydenta Brazylii Luiza Inacio Lula da Silvy, który został w środę skazany przez sąd w Kurytybie na 9,5 roku więzienia za korupcję i pranie pieniędzy, zapowiedział złożenie apelacji. Wyraził nadzieję, że sąd wyższej instancji zakwestionuje wyrok.

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został skazany w środę na dziewięć i pół roku więzienia. Były przywódca, który nie ukrywał w ostatnim czasie chęci powrotu do polityki, był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej od firmy budowlanej OAS w zamian za pomoc w uzyskaniu państwowych kontraktów.