zwierzęta

zwierzęta

Zniszczonych kilkaset drzew owocowych i powalone ogrodzenie pozostawiła po sobie rodzina łosi w sadzie na Podlasiu. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł dziś, że samorząd województwa podlaskiego ma zapłacić właścicielce sadu ponad 101 tys. zł z odsetkami. Odrzucił tym samym apelację samorządu w tej sprawie.

Wilki oraz inne duże drapieżniki - rysie i niedźwiedzie - regulują ekosystem na półkuli północnej. Naukowcy z amerykańskiego Oregon State University zbadali wpływ drapieżników na stan lasów. Okazuje się, że zmniejszanie się populacji wilków prowadzi do niszczenia drzewostanu.

To susza stoi za 30-procentowym wzrostem liczby dzikich zwierząt zarażonych wścieklizną w amerykańskim stanie Teksas. Wirus łatwo rozprzestrzenia się wśród zwierząt, które tłoczą się u wodopojów.

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Już 200 lat działalności ma za sobą Academy of Natural Sciences przy Drexel University w Filadelfii w USA. Z tej okazji ośrodek naukowy przygotował niebywałe ekspozycje. Gatunki najdziwniejsze, a także takie, które już na Ziemi nie występują, można będzie zobaczyć już od kwietnia. Teraz muzeum udostępniło zdjęcia rzadkich okazów.

Dwie kozice, które spadły z Giewontu na początku marca, trafią na ekspozycję muzealną - zdecydowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na martwe zwierzęta natknęli się przypadkowo pracownicy parku.

Bieszczadzkie niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego. Szukające pożywienia zwierzęta mogą być niebezpieczne - ostrzegają leśnicy i doradzają turystom poruszanie się po ustalonych szlakach. - Drapieżniki, czując obecność człowieka, raczej nie korzystają z wytyczonych tras - tłumaczą.

Na dniach na świat przyjdzie nowe pokolenie polskich fok szarych. Małe urodzą się na wolności na obszarze całego Bałtyku, a także w Stacji Morskiej na Helu. My pokazujemy unikalne zdjęcia USG helskich foczek.

Żyje w całkowitych ciemnościach, prawie 2 km pod ziemią i nie ma oczu. Plutomurus ortobalaganensis to nieznany dotąd gatunek z rzędu skoczogonków - prymitywnych, beskrzydłych stawonogów. Odnaleziono go w abchaskiej jaskini - informuje "Terrestrial Arthropod Reviews".

- Powoli, bardzo powoli czołgałem się po mokrym piasku, aż ptaki zaabsorbowane żerowaniem, kompletnie mnie ignorowały - mówił w TVN24 Mateusz Piesiak, wspominając warunki, w jakich zrobił fotografię, która zdobyła pierwsze miejsce w konkursie Young Wildlife Photographer organizowanym przez BBC. Zdjęcie ostrygojadów wykonane przez 15-latka z Wrocławia na nowojorskiej plaży wygrało z tysiącami fotografii z całego świata.

Dumne przechadzają się po parku i nie straszny im nawet 20 stopniowy mróz. Choć sypiają w konarach drzew, najlepiej czują się przed Pałacem na Wodzie, gdzie lubią jeść z rąk spacerowiczów. Kamera tvnwarszawa.pl podglądała je w stołecznych Łazienek Królewskich.

Zwierzęta na Podkarpaciu na pewno nie zgłodnieją. - Prawie 1000 ton karmy dla zwierzyny na zimę przygotowali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy krośnieńskiej RDLP Edward Marszałek. Zdjęcia zwierząt zrobił Reporter 24.

Podczas fali mrozów przechodzącej Polskę Reporterzy 24 zwracają uwagę na sytuację, w jakiej znalazły się zwierzęta. I choć oczywisty jest fakt, że nie można pozostawić ich bez pomocy, to przyrodnicy ostrzegają, aby dokarmiać zwierzęta z głową.

Plantatorzy choinek oddali do wrocławskiego zoo już ponad 3 tysiące niesprzedanych drzewek. Pracownicy wykorzystują je na różne sposoby. Świeże rośliny do jedzenia lub zabawy dostaną zwierzęta, ale nie zmarnuje się też suche drewno.

Za nami mroźna noc, na Suwalszczyźnie i Kielecczyźnie temperatura spadła do -12 st., na Mazowszu i Ziemi Łódzkiej do -11 st. Poranek jest zimny i nieprzyjemny na przeważającym obszarze kraju. A zima nie odpuści, nawet jeśli w najbliższych dniach będzie nieco cieplej, to powróci ze zdwojoną siłą.

Pszczelarze z województwa warmińsko-mazurskiego obawiają się, że z powodu ciepłej zimy pszczoły będą osłabione na wiosnę. W efekcie miodu będzie mało i będzie zdecydowanie droższy.