zwierzęta

zwierzęta

Ekolodzy oraz władze jawajskiego Parku Narodowego Ujung Kulon mają powody do radości. Niedawne nagranie z kamery ukrytej w tropikalnym lesie pokazało aż sześć młodych nosorożca jawajskiego. Taki przychówek to świetna wiadomość dla krytycznie zagrożonego gatunku, który obecnie liczy tylko około 40 osobników.

Ekwador zrzuca ponad 20 ton trutki na szczury na Wyspy Galapagos. Wszystko po to, żeby wytępić miliony tych gryzoni, które rozmnożyły się na archipelagu. Według rządu zagrażają one tamtejszym unikalnym gatunkom ptaków i gadów, które zainspirowały twórcę teorii ewolucji.

Ma 750 nóg, co oznacza, że jest rekordzistką w królestwie zwierząt. Taka ilość kończyn to jednak nie jedyna zadziwiająca cecha charakterystyczna "niteczki" żyjącej wyłącznie w Karolinie Północnej - stonogi z gatunku Illacame plenipes.

Do groźnego wypadku doszło w Taronga Zoo w Sydney. Młody słoń zaatakował swoją opiekunkę podczas treningu. Zanim karetka przewiozła kobietę do szpitala z poważnymi obrażeniami klatki piersiowej, ratownicy przez kilka minut pracowali nad przywróceniem jej akcji serca.

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

Jednym z symboli jesieni, oprócz spadających liści, są klucze odlatujących ptaków. Migrujące gatunki we wrześniu i październiku gromadzą się w dużych grupach, szykując się do odlotów. Na miejsce największej zbiórki żurawi na węgierskiej puszcie przyleciało już ponad 50 tys. tych ptaków.

Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką - wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

Dwudziestu pięciu gatunkom ssaków naczelnych grozi wyginięcie - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Do zagłady może dojść z winy człowieka, przez wycinanie lasów i nielegalny handel dzikimi zwierzętami.

Park Narodowy Kaziranga w indyjskim Asamie, dom dla bardzo rzadkiego gatunku nosorożca, został zalany, a mieszkające w nim zwierzęta odcięte od świata. Powódź wykorzystują kłusownicy, którzy polują na bezbronne rzadkie nosorożce. Dopadli cztery zwierzęta.

Niezwykle rzadki okaz wieloryba albinosa pokazał się w australijskich wodach. Zwierzę pływało blisko Złotego Wybrzeża w południowo-wschodniej części kraju. To nie był pierwszy "występ" białego humbaka w tym rejonie - został tam zauważony już 11 lat temu.

Brytyjscy hodowcy kur mogą wreszcie wyjeżdżać na wakacje bez wyrzutów sumienia. Kurzy hotel w Cowden zapewni zwierzętom specjalne traktowanie, obejmujące nawet spacery po wsi. Jego właścicielka uważa, że receptą na sukces jest indywidualne podejście, jakie zapewnia swoim gościom.

Ośmiometrowego płetwala karłowatego znaleziono na plaży w brytyjskim hrabstwie Northumberland. Z pomocą zwierzęciu pospieszyli przedstawiciele ekologicznej organizacji zajmującej się morską fauną. Niestety, waleń okazał się zbyt osłabiony na powrót do Morza Północnego i weterynarz zdecydował o jego uśpieniu.

Golce rozwinęły się w taki sposób, że świetnie funkcjonują w kwaśnym środowisku, które dla innych ssaków - w tym ludzi - byłoby nie do zniesienia. Naukowcy z Uniwersytetu Illionois zbadali, co decyduje o przystosowaniu gryzoni do takich warunków. Liczą, że ta wiedza pomoże znaleźć sposoby na łagodzenie bólu u ludzi.

Radość w kalifornijskim zoo. Po pięciu tygodniach i trzech badaniach weterynaryjnych wreszcie udało się ustalić płeć małej pandy. Zwierzak urodził się nieco ponad miesiąc temu. Teraz trzeba mu jeszcze wybrać imię.