W warszawskim ogrodzie zoologicznym urodziła się antylopka bongo. Jej podgatunek jest zagrożony wyginięciem. Zoo podkreśliło, że narodziny samiczki to duży sukces hodowlany w skali całego kraju.
"Powitajcie nową mieszkankę warszawskiego zoo, rodowitą warszawiankę o afrykańskich korzeniach" - napisał w mediach społecznościowych stołeczny ogród zoologiczny. Imię dla małej mieszkanki wybrali opiekunowie, została nazwana Porzeczka. W środę wraz z mamą odbyła swój pierwszy spacer.
"Ta urocza samiczka przyszła na świat 26 czerwca. Jest dzieckiem Walkirii (zwanej Walą) oraz przystojnego Franka. Tuż po urodzeniu antylopka szybko wstała i zaczęła ssać mleko mamy. Mama Wala jest bardzo opiekuńcza i nie odstępuje malutkiej na krok" - opisało warszawskie zoo.
Gatunek zagrożony wyginięciem
Antylopy bongo zamieszkują Afrykę. To największe spośród tamtejszych leśnych antylop, a podgatunek wschodni górski jest zagrożony wyginięciem - CR (criticaly endangered). "Ten gatunek ma szansę przetrwać dzięki młodym przychodzącym na świat w ogrodach zoologicznych" - zaznaczyło warszawskie zoo.
Jego hodowla jest ściśle koordynowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w ramach Europejskiego Programu Hodowli Zwierząt Zagrożonych Wyginięciem (EEP).
Stołeczne zoo podkreśliło, że narodziny Porzeczki to duży sukces hodowlany w skali całego kraju, ponieważ to gatunek rzadko spotykany w europejskich ogrodach zoologicznych.
"W polskich ogrodach zoologicznych jest jedynie 19 antylop bongo podgatunku wschodniego górskiego, a w naturze żyje zaledwie około 140 osobników" - dodało.
W warszawskim zoo mieszka łącznie 6 bongo: "rodzynek" samiec Franek oraz pięć samic: Chilli, Walkiria, Maliki, Hela oraz mała Porzeczka. W ogrodzie urodziła się też Melody, ale wyjechała w ubiegłym roku do zoo we Wrocławiu.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anna Węgrzynowicz/Warszawskie ZOO