zwierzęta

zwierzęta

Zakażenie wąglikiem zabiło lwa w zoo w węgierskim Debreczynie. Ogród został czasowo zamknięty, a weterynarze i lekarze pracują nad tym, by nie dopuścić do rozwinięcia się kolejnych przypadków choroby wśród zwierząt albo pracowników. Zapewniają jednak, że nikt z odwiedzających nie został narażony na kontakt z bakterią.

W trzymający w napięciu serial zmieniła się zwykła przyrodnicza transmisja z gniazda bielików amerykańskich w Decorach w stanie Iowa. Miliony widzów trzymały kciuki, żeby ptakom wysiadującym jaja podczas wyjątkowo ostrej zimy udało się doczekać chociaż jednego pisklęcia. Ich sukces przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Od środy mieszkańcy jednego z regionów Danii nie ustają w poszukiwaniach Luny. To foka szara, która zbiegła z zagrody biolożki, poświęcającej jej swoją pracę naukową. By pomóc opiekunce uciekinierki, chętni prowadzą poszukiwania zarówno z lądu, jak i z powietrza. Luna od czasu do czasu wynurza się, zaznaczając swoją obecność, jednak nie daje się schwytać.

Świat oczami zwierząt wygląda zupełnie inaczej niż ludzki. Co dopiero, gdy patrzymy na cuda natury z perspektywy trąby słonia. Dokumentalista dzikiej przyrody Cristian Dimitrius postanowił sprawdzić, jak gruboskórny ssak postrzega własną okolicę "strojąc" kilku mieszkańców afrykańskiego kontynentu w kamerki. Zobacz niezwykły film z perspektywy jego trąby czy stopy.

Dobre wiadomości dla zmęczonych zimą: w Polsce jest coraz więcej bocianów - zwiastunów wiosny. Powroty tych ptaków obserwowane są już w różnych regionach kraju. Reporterzy 24 sfotografowali je już m.in. na Podhalu i Warmii. A wy widzieliście już bociany? Czekamy na zdjęcia!

W węgierskim ogrodzie przyszedł na świat wielbłąd dwugarbny, czyli baktrian. Maluch chwilę po narodzinach niepewnie stał na nogach, a zachwyceni goście i jego dumna mama przyglądali się, jak zapoznaje się ze światem.

Orangutany "śmigające" nad głowami będą mogli oglądać odwiedzający zoo w Indianapolis na zmodernizowanym wybiegu dla tych małp. W przeciwieństwie do tych w innych ogrodach, ma być szczególnie rozbudowany w pionie, żeby zwierzęta, podobnie jak w naturze, mogły tam spędzać większość czasów na wysokościach. A to nie koniec atrakcji: gości od małp ma rozdzielać tylko szyba, a na dodatek będą mogli próbować z nimi grać w proste gry.

Co widzi ofiara krokodyla? Zwykle nie jest w stanie tego opowiedzieć, ponieważ chwilę później jest martwa i ląduje na dnie brzucha drapieżnika. Chris Madden - opiekun groźnych gadów na Florydzie - postanowił jednak nagrać krótki film "z perspektywy ofiary" krokodyla. Zamontował niewielką kamerę na wysięgniku, i zachowując bezpieczną odległość, po prostu pozwolił gadowi zatrzasnąć silne, najeżone ostrymi zębami szczęki na kamerze.

Dzika przyroda niespodziewanie wdarła się do jednej ze szkół w amerykańskim Maryland. Szukały w niej schronienia trzy jelenie ścigane przez psy. Z opresji cało wyszedł tylko jeden z nich, a po dramatycznym pościgu placówka wymagała całodziennego sprzątania.

Nietypowe zgłoszenie odebrał dyspozytor linii alarmowej w Portland w stanie Oregon. Na numer 911 zadzwonił mężczyzna, którego cała rodzina została sterroryzowana przez domowego kota. Prosił o pomoc, bo razem z żoną, niemowlęciem i psem musieli zabarykadować się w sypialni przed rozwścieczonym zwierzakiem.

Żurawie, gągoły i gęsi wcześniej niż zwykle przyleciały na Suwalszczyznę, nazywaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, które lecą już do Europy. Chociaż w przyrodzie widać wiosenne poruszenie, przyrodnicy podkreślają, że w tym regionie zima może jeszcze o sobie przypomnieć.

Do pisklęcia sowy, które prawdopodobnie wypadło z gniazda, zostali wezwani strażnicy leśni Nadleśnictwa Żednia. Na miejscu rzekome pisklę okazało się dorosłym przedstawicielem rzadkiego w Polsce gatunku sóweczki. "Siedział na gałęzi i pozował do zdjęć" - opisują leśnicy.

Znajdująca się obok chilijskiego odcinka Autostrady Panamerykańskiej Cerro Ballena to jedno z najbardziej zdumiewających odkryć kopalnych ostatnich lat. Na niewielkim obszarze wydobyto tam dziesiątki skamielin wielorybów i innych ssaków morskich sprzed 5 mln lat. Teraz naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali przyczynę nagłej i masowej śmierci stworzeń. To toksyczne glony, które również dziś bywają zabójcze dla morskich zwierząt.

Pewien Anglik, spacerując, zauważył w kałuży dwie złote rybki. Postanowił, że złowi je do imbryczka. Choć brzmi to jak początek bajki, historia jest zupełnie prawdziwa i przytrafiła się Dave'owi Pope'owi, mieszkańcowi południowego wschodu Anglii. Trzecią rybkę w pobliskiej kałuży znalazło dziecko jego sąsiadów i wszystkie trzy obecnie pływają w wiaderku na tyłach angielskiego ogródka.

Rumuński polityk złożył projekt ustawy, która gwarantowałaby prawo do wolności, dobrobytu i godnych warunków życia każdemu przebywającemu w granicach kraju... delfinowi. Polityk, wyróżniający się na tle pozostałych m.in. bródką i długimi włosami, domaga się uznania tych zwierząt za osoby pozaludzkie (ang. non human person).