zwierzęta

zwierzęta

Aktualne zdjęcie niewielkiego zwierzęcia w szaro-brązowe pasy to rarytas dla przyrodników. Przedstawia zajączka lub królika błotnego (ang. Sumatran Rabbit) - jedno z najrzadszych zwierząt na Ziemi. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem - według naukowców mogły pozostać tylko dwa osobniki.

Wygrzewają się na słońcu, poszczekują, efektownie wskakują do wody - lwy morskie z kalifornijskiej Ventury umieją przyciągnąć uwagę. Wydają się nawet zadowolone z tego, że stały się lokalną atrakcją. Nieco mniej zachwycone są portowe służby, które zastanawiają się, jak nakłonić zwierzęta do opuszczenia trzech pomostów, które sobie upodobały.

Pierwsze czworonogi, żyjące 360 mln lat temu, nie potrafiły chodzić. Zamiast tego czołgały się, pomagając sobie niezgrabnymi kończynami - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich badaczy i opublikowanych na łamach dziennika "Nature".

Ostre zębiska aligatora zatopiły się w ramieniu zoologa z Akwarium Publicznego w Karolinie Północnej. Mężczyzna, próbując przesunąć zwierzę, bardzo je rozdrażnił...

Dwa bobry utknęły w sobotę w studzience burzowej przy ulicy Podmiejskiej w Opolu. Na pomoc dzikim zwierzętom wyruszyli lekarz weterynarii i wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Niestety - udało się uratować tylko jednego bobra.

Agresywne naloty z góry i podniebne akrobacje - tak walczyły o upatrzone gniazdo bociany na Lubelszczyźnie. Ptaki nie chciały odstąpić wygodnego lokum, bo pierwsze dnia maja to ostatni dzwonek na złożenie jaj. Bocianie perypetie zrelacjonował na Kontakcie Meteo adarek1.

Aportowanie w pełnym słońcu, podczas gdy w uszach szumią morskie fale - m.in. takiej przyjemności będą mogły tego lata oddawać się gdyńskie psy. 1 maja władze miasta otworzyły dla nich 100-metrowy odcinek piaszczystej plaży. W Polsce to rzadkość.

Wędkarzom zdarza się wyłowić z wody nietypowe obiekty, ale mężczyzna, który we wtorek po południu łowił ryby w Warcie, musiał być bardzo zaskoczony. W żyłkę jego wędki zaplątał się martwy krokodyl. Zagadkę, jak egzotyczne zwierzę znalazło się rzece, próbuje rozwiązać policja.

Iceberg ma około 16 lat, dwumetrowej wysokości płetwę grzbietową i jak inne zwierzęta z jego gatunku żyje w rodzinnym stadzie. Od matki i rodzeństwa odróżnia go nietypowa biała barwa. To pierwszy zaobserwowany przez naukowców przypadek białej orki, która zdołała osiągnąć dorosły wiek.

Hodowla reniferów w Jakucji to ryzykowny biznes. Rosnąca populacja wilków szarych od początku roku zagryzła tam ponad 1700 reniferów. Liczba tych drapieżników wielokrotnie przekracza optymalny poziom, powodując straty kosztujące lokalne władze miliony rubli.

5-metrowy żarłacz biały zaatakował dwudziestolatka pływającego na desce w pobliżu Kapsztadu (RPA) i odgryzł mu nogę. Mężczyzna nie przeżył amputacji kończyny. Lokalna społeczność, wstrząśnięta śmiercią młodego sportowca, obwinia o wypadek grupę filmowców, którzy w okolicy przywabiali rekiny na potrzeby kręcenia dokumentu.

Nowy gatunek gekona i dwa nieznane dotąd gatunki żab zdołali odkryć i opisać w ostatnim czasie biolodzy. Sprawdźcie, jak wyglądają zwierzęta, o które wzbogaciła się systematyka organizmów.

Zniszczonych kilkaset drzew owocowych i powalone ogrodzenie pozostawiła po sobie rodzina łosi w sadzie na Podlasiu. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł dziś, że samorząd województwa podlaskiego ma zapłacić właścicielce sadu ponad 101 tys. zł z odsetkami. Odrzucił tym samym apelację samorządu w tej sprawie.

Wilki oraz inne duże drapieżniki - rysie i niedźwiedzie - regulują ekosystem na półkuli północnej. Naukowcy z amerykańskiego Oregon State University zbadali wpływ drapieżników na stan lasów. Okazuje się, że zmniejszanie się populacji wilków prowadzi do niszczenia drzewostanu.

To susza stoi za 30-procentowym wzrostem liczby dzikich zwierząt zarażonych wścieklizną w amerykańskim stanie Teksas. Wirus łatwo rozprzestrzenia się wśród zwierząt, które tłoczą się u wodopojów.

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".