zwierzęta

zwierzęta

Wzburzone fale i efektowne rozbryzgi wody przyciągnęły uwagę pasażerów turystycznego rejsu po Pacyfiku. Okazało się, że w pobliżu toczył się podwodny pojedynek. Dwa płetwale błękitne walczyły o względy samicy, która spokojnie pływała w pobliżu, czekając na wyłonienie zwycięzcy.

Myśliwi w Wyoming będą mogli polować na wilki szare. Amerykański rząd zdecydował o wykreśleniu tych zwierząt z listy zagrożonych gatunków na terenie tego zachodniego stanu. Zmiana przepisów, która nastąpiła po 20 latach trwania programu odbudowy populacji wilka szarego w USA, budzi protesty obrońców przyrody.

Tragiczny finał sesji fotograficznej niedźwiedzi grizzly. 49-letni mężczyzna nie przeżył ataku zwierzęcia w parku Denali National Park na Alasce. Drapieżnika odszukali i zabili strażnicy, którzy wcześniej w porzuconych rzeczach zabitego natrafili na aparat fotograficzny z jego ostatnimi zdjęciami.

Boa dusiciele, pytony, kameleony - to tylko niektóre egzotyczne zwierzęta, na które można natrafić w Warszawie. Odławianiem tych nietypowych pupili, którym zdarza się zbiec z własnego terrarium, w stolicy zajmuje się Eko patrol. Należącym do niego strażnikom miejskim zdarza się też interweniować w sprawach pluszowych pająków i kaczek-samobójców.

Rolnictwo, tamy czy też sonary - m.in. takie wynalazki człowiek kopiował od natury. Dlaczego więc nie wykształciła ona czegoś tak prostego i oczywistego, jak koło, jako narząd ruchu? - pyta Natalie Wolchover z serwisu livescience.com. Odpowiedzi udziela sama ewolucja.

Przez afrykańskie sawanny co roku przemieszczają się setki tysięcy zwierząt. Decydują się na wędrówkę w poszukiwaniu pożywienia i wody. W piątek ponad 100 antylop przeprawiło się przez rzeką Mara w Kenii. Ich tropem podążały lwy, co zarejestrowała kamera.

Co łączy legendę muzyki reggae i kilkumilimetrowego skorupiaka? Do tej pory było to karaibskie pochodzenie. Teraz imieniem Boba Marleya został nazwany jeden z gatunków z rodziny Gnathiidae. Dołączył tym samym do porostu prezydenta Obamy, osy Presleya, żaby księcia Karola i innych elitarnych gatunków upamiętniających sławnych ludzi. Oraz wielu potomków samego muzyka, którzy również noszą jego nazwisko.

Nietypową interwencję przeprowadzili strażacy po wieczornej burzy w okolicach Zielonej Góry. Oprócz usunięcia powalonego drzewa i naprawy linii energetycznej, musieli też udzielić pomocy rodzinie bocianów. Akcja odbudowy gniazda trwała pięć godzin.

Ogromna ilość deszczu spadła w środę na północ amerykańskiego stanu Minnesota, przez co wylało Jezioro Górne - drugie pod względem wielkości jezioro na świecie. Setki okolicznych mieszkańców musiały opuścić swoje domy, a miejscowe zoo zostało zalane. Utonęło kilka zwierząt. A parę uciekło.

Mikrourządzenia o długości zaledwie 8 mm będą pomagać kontrolować konie wożące turystów do Morskiego Oka. Czipy mają zapobiec przypadkom, gdy przemęczone konie padały podczas pracy.

Niewiele brakowało, by młody niedźwiedź polarny Vick wydostał się na wolność z akwarium w rotterdamskim zoo. Dwaj zwiedzający nagrali moment, kiedy jedna ze szklanych tafli zbiornika pękła uderzona kamieniem rzuconym przez misia. Przedstawiciele zoo przekonują, że Vick nie próbował się oswobodzić, a rzucanie skalnymi odłamkami to po prostu taka zabawa.

Gubernator amerykańskiego stanu Ohio podpisał nową, bardziej restrykcyjną ustawę dotyczącą posiadania dzikich zwierząt. To efekt zeszłorocznej tragedii, w której jeden z farmerów wypuścił na wolność lwy, tygrysy i niedźwiedzia. Policja schwytała tylko kilka osobników. Prawie 50 zostało wystrzelanych.

Setki martwych koron cierniowych, które zdechły w styczniu na plaży południowojapońskiej wyspy Ishigaki, zawędrowały tam w poszukiwaniu pożywienia - ustalili japońscy biolodzy morscy. Wcześniej rozgwiazdy zjadły niemal całą pobliską rafę koralową.

Aktualne zdjęcie niewielkiego zwierzęcia w szaro-brązowe pasy to rarytas dla przyrodników. Przedstawia zajączka lub królika błotnego (ang. Sumatran Rabbit) - jedno z najrzadszych zwierząt na Ziemi. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem - według naukowców mogły pozostać tylko dwa osobniki.

Wygrzewają się na słońcu, poszczekują, efektownie wskakują do wody - lwy morskie z kalifornijskiej Ventury umieją przyciągnąć uwagę. Wydają się nawet zadowolone z tego, że stały się lokalną atrakcją. Nieco mniej zachwycone są portowe służby, które zastanawiają się, jak nakłonić zwierzęta do opuszczenia trzech pomostów, które sobie upodobały.

Pierwsze czworonogi, żyjące 360 mln lat temu, nie potrafiły chodzić. Zamiast tego czołgały się, pomagając sobie niezgrabnymi kończynami - wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskich badaczy i opublikowanych na łamach dziennika "Nature".

Ostre zębiska aligatora zatopiły się w ramieniu zoologa z Akwarium Publicznego w Karolinie Północnej. Mężczyzna, próbując przesunąć zwierzę, bardzo je rozdrażnił...