zwierzęta

zwierzęta

Pingwiny z warszawskiego ZOO na zimę trafiają do ciepłego pomieszczenia. Zwierzęta już przy kilku stopniach poniżej zera mogą odmrozić palce u nóg. Ze świeżego powietrza nie uciekają za to... egzotyczne papugi.

Zambijskie władze zakazały polowania na lwy i inne zagrożone gatunki z rodziny kotowatych, takie jak lamparty. Chcą chronić zwierzęta, które stanowią jedną z atrakcji turystycznych kraju. - Turyści przyjeżdżają do Zambii, żeby zobaczyć lwy - podkreśla zambijska minister turystyki.

Węgierskie sowy uszate postanowiły zakosztować miejskiego życia. Ostatnio coraz więcej tych ptaków widują mieszkańcy Debreczyna - drugiego co do wielkości miasta tego kraju. Eksperci przewidują, że coraz więcej uszatek będzie w miastach nie tylko zimować, ale mieszkać na stałe.

W latach 50. w amerykańskich odrzutowcach pędzących z ponaddźwiękową szybkością latały... niedźwiedzie. Na samych podróżach się nie kończyło - zwierzęta były katapultowane z samolotów na wysokości kilkunastu kilometrów. Wszystko po to, żeby udoskonalić system ewakuacji wojskowych pilotów.

10 litrów wódki wypiły na spółkę dwie słonice z polskiego cyrku w jednej z syberyjskich wiosek. Alkohol połączony z wodą zastosowano jako doraźną ochronę przed wyziębieniem i odmrożeniami, jakich Jenny i Magda mogły się nabawić na 40-stopniowym mrozie. Nietypową kurację wymusił pożar ciężarówki, którą podróżowały zwierzęta.

Kilkadziesiąt milionów lat temu Ziemię przemierzały gigantyczne zwierzęta. Nawet żyjące wtedy pingwiny przewyższyłyby wzrostem większość współczesnych mężczyzn. Skamienielinę takiego olbrzyma odkryli na Antarktydzie argentyńscy naukowcy.

Brytyjska populacja ptaków od 1966 r. zmniejszyła się o 44 mln - alarmują ekolodzy. Najnowszy raport ornitologiczny obejmujący prawie pół wieku wykazał, że liczebność niektórych popularnych gatunków dramatycznie się zmniejszyła. Jednocześnie eksperci zauważyli, że samych gatunków jest obecnie w Wielkiej Brytanii więcej niż kiedykolwiek w historii.

Chore, poturbowane, porażone prądem, niedożywione - bociany po trudnych przejściach nie mogły odlecieć na zimę do Afryki. Kilkudziesięcioma takimi ptakami opiekuje się przemyski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Ponieważ podopiecznych cały czas przybywa, potrzebuje wsparcia - m.in. pożywienia i materiałów ocieplających.

Popularne wśród turystów konne zaprzęgi jeżdżące do Morskiego Oka od przyszłego sezonu letniego będą kontrolowane z pomocą systemu kamer. Konie zostaną przypisane do wozów, a furmani będą musieli skanować chipy zwierząt po dotarciu do "pętli". Władze TPN zdecydowały się na takie rozwiązanie po wykryciu szeregu nieprawidłowości ze strony wozaków.

Ekolodzy oraz władze jawajskiego Parku Narodowego Ujung Kulon mają powody do radości. Niedawne nagranie z kamery ukrytej w tropikalnym lesie pokazało aż sześć młodych nosorożca jawajskiego. Taki przychówek to świetna wiadomość dla krytycznie zagrożonego gatunku, który obecnie liczy tylko około 40 osobników.

Ekwador zrzuca ponad 20 ton trutki na szczury na Wyspy Galapagos. Wszystko po to, żeby wytępić miliony tych gryzoni, które rozmnożyły się na archipelagu. Według rządu zagrażają one tamtejszym unikalnym gatunkom ptaków i gadów, które zainspirowały twórcę teorii ewolucji.

Ma 750 nóg, co oznacza, że jest rekordzistką w królestwie zwierząt. Taka ilość kończyn to jednak nie jedyna zadziwiająca cecha charakterystyczna "niteczki" żyjącej wyłącznie w Karolinie Północnej - stonogi z gatunku Illacame plenipes.

Do groźnego wypadku doszło w Taronga Zoo w Sydney. Młody słoń zaatakował swoją opiekunkę podczas treningu. Zanim karetka przewiozła kobietę do szpitala z poważnymi obrażeniami klatki piersiowej, ratownicy przez kilka minut pracowali nad przywróceniem jej akcji serca.

W Wietnamie nie ma już krokodyli syjamskich. Ostatniego żyjącego na wolności uduszono. To prawdopodobnie sprawka kłusowników, którzy chcieli zabić zwierzę dla skóry.

Jednym z symboli jesieni, oprócz spadających liści, są klucze odlatujących ptaków. Migrujące gatunki we wrześniu i październiku gromadzą się w dużych grupach, szykując się do odlotów. Na miejsce największej zbiórki żurawi na węgierskiej puszcie przyleciało już ponad 50 tys. tych ptaków.

Niewielka populacja delfinów z zachodniej Australii wyróżnia się rzadką techniką łowiecką - wykorzystuje gąbki do ochrony nosów podczas polowania. To jednak nie wszystko. Australijscy naukowcy odkryli, że płynne przechodzenie tej umiejętności z pokolenia na pokolenie to zasługa samic. I tak już od 180 lat.

Dwudziestu pięciu gatunkom ssaków naczelnych grozi wyginięcie - ostrzega Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody. Do zagłady może dojść z winy człowieka, przez wycinanie lasów i nielegalny handel dzikimi zwierzętami.