zwierzęta

zwierzęta

Blisko 160 nietoperzy hibernuje w tym roku na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Liczba zimujących tam nietoperzy z roku na rok wzrasta, a do odnalezionych gatunków należą: gacek brunatny, mroczek pozłocisty, nocek rudy i mopek.

Żubrów na Białorusi przybywa, jak podaje tamtejsza prasa. Tendencja wzrostowa trwa od 17 lat, dlatego też w ubiegłym roku uznano, że tych zwierząt jest w lasach zdecydowanie zbyt dużo. Pozwolono na odstrzał m.in. urodzonych jesienią cieląt, z czym nie zgadzają się białoruscy ekolodzy.

- Prawie 70 pytonów birmańskich złapano i zabito w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Polowanie na te niebezpieczne gady, które stanowią zagrożenie dla ekosystemu, trwało miesiąc - poinformowali w sobotę organizatorzy.

Niepozorne morskie ślimaki zadziwiły japońskich badaczy. Chociaż po kopulacji pozbywają się prącia, już po upływie doby odtwarzają swoje męskie narządy i są gotowe do kolejnego aktu seksualnego. Zdaniem naukowców, dzięki korzystaniu z "jednorazowych" penisów ślimaki zwiększają szanse na przekazanie swojego materiału genetycznego.

Ponad 200 leśników szuka od rana tropów wilków i rysi na obszarze kilkuset tysięcy hektarów mazurskich lasów. Zaplanowana na cały poniedziałek akcja to pierwsza prowadzona na taką skalę inwentaryzacja dużych drapieżników w tym regionie. Leśnicy mają nadzieję, że uda im się znaleźć dowody powiększenia populacji rysi.

Obwiniano go o śmierć rybaka i 12-latki, a imię otrzymał po urzędniku, który zmarł podczas obławy na niego. Mimo tych mrocznych epizodów z przeszłości krokodyl różańcowy Lolong był pupilem mieszkańców filipińskiego miasta Bunawan, którzy uważali go za gwaranta dobrej passy. Dlatego śmierć tego największego na świecie gada pogrążyła w smutku cały region.

Łososie odbywają jedne z najtrudniejszych migracji w świecie zwierząt, ale rozwinęły też wyjątkową strategię nawigacyjną pozwalającą im trafić w rodzinne strony. Amerykańscy badacze udowodnili, że te ryby w podróży z Oceanu do macierzystych strumieni kierują się geomagnetyzmem. Zapamiętują pole magnetyczne miejsca, gdzie ich "ojczysta" rzeka uchodzi do morza.

Brytyjskie jeże znikają równie szybko jak tygrysy na świecie - alarmują brytyjskie organizacje przyrodnicze. Na Wyspach tych zwierzątek zostało obecnie około miliona, a jeszcze w altach 50. było ich 36 razy więcej. Jak alarmują ekolodzy, do tak dramatycznego spadku liczebności tego gatunku przyczyniła się głównie działalność człowieka.

W Polsce przybywa łosi, o czym coraz częściej przekonują się kierowcy, których te zwierzęta potrafią zaskoczyć podczas jazdy. Zwłaszcza zimą, kiedy przyciąga je do dróg sypana na nie sól. Biolodzy zalecają zmotoryzowanym dużą ostrożność, bo choć łosie nie boją się człowieka, mogą zachować się nieprzewidywalnie.

W Bydgoszczy w jednym z gwiazd wylądował bocian. Jego przylot nie zapowiada jednak wyjątkowo wczesnej, lutowej wiosny. Zdaniem przyrodnika ptak może być chory, osłabiony albo mieć jakiś defekt i przez to w ogóle nie wyleciał na zimę do Afryki.

Duża ciemna chmura płynnie zmieniająca kształty i kierunki ruchu cieszyła się uwagą sporej grupy obserwatorów w pobliżu izraelskiego miasta Netivot. Nie chodziło jednak o zjawisko meteorologiczne. Niesamowitą chmurę stworzyło stado ptaków w widowiskowym locie synchronicznym.

Kiedy widzimy coś, co wydaje nam się urocze, wyzwala to w nas… agresję. Taką tezę zaprezentowano na dorocznym spotkaniu amerykańskich psychologów należących do Society for Personality and Social Psychology, które odbyło się w połowie stycznia w Nowym Orleanie.