zwierzęta

zwierzęta

Dwa bobry utknęły w sobotę w studzience burzowej przy ulicy Podmiejskiej w Opolu. Na pomoc dzikim zwierzętom wyruszyli lekarz weterynarii i wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Niestety - udało się uratować tylko jednego bobra.

Agresywne naloty z góry i podniebne akrobacje - tak walczyły o upatrzone gniazdo bociany na Lubelszczyźnie. Ptaki nie chciały odstąpić wygodnego lokum, bo pierwsze dnia maja to ostatni dzwonek na złożenie jaj. Bocianie perypetie zrelacjonował na Kontakcie Meteo adarek1.

Aportowanie w pełnym słońcu, podczas gdy w uszach szumią morskie fale - m.in. takiej przyjemności będą mogły tego lata oddawać się gdyńskie psy. 1 maja władze miasta otworzyły dla nich 100-metrowy odcinek piaszczystej plaży. W Polsce to rzadkość.

Wędkarzom zdarza się wyłowić z wody nietypowe obiekty, ale mężczyzna, który we wtorek po południu łowił ryby w Warcie, musiał być bardzo zaskoczony. W żyłkę jego wędki zaplątał się martwy krokodyl. Zagadkę, jak egzotyczne zwierzę znalazło się rzece, próbuje rozwiązać policja.

Iceberg ma około 16 lat, dwumetrowej wysokości płetwę grzbietową i jak inne zwierzęta z jego gatunku żyje w rodzinnym stadzie. Od matki i rodzeństwa odróżnia go nietypowa biała barwa. To pierwszy zaobserwowany przez naukowców przypadek białej orki, która zdołała osiągnąć dorosły wiek.

Hodowla reniferów w Jakucji to ryzykowny biznes. Rosnąca populacja wilków szarych od początku roku zagryzła tam ponad 1700 reniferów. Liczba tych drapieżników wielokrotnie przekracza optymalny poziom, powodując straty kosztujące lokalne władze miliony rubli.

5-metrowy żarłacz biały zaatakował dwudziestolatka pływającego na desce w pobliżu Kapsztadu (RPA) i odgryzł mu nogę. Mężczyzna nie przeżył amputacji kończyny. Lokalna społeczność, wstrząśnięta śmiercią młodego sportowca, obwinia o wypadek grupę filmowców, którzy w okolicy przywabiali rekiny na potrzeby kręcenia dokumentu.

Nowy gatunek gekona i dwa nieznane dotąd gatunki żab zdołali odkryć i opisać w ostatnim czasie biolodzy. Sprawdźcie, jak wyglądają zwierzęta, o które wzbogaciła się systematyka organizmów.

Zniszczonych kilkaset drzew owocowych i powalone ogrodzenie pozostawiła po sobie rodzina łosi w sadzie na Podlasiu. Sąd Apelacyjny w Białymstoku orzekł dziś, że samorząd województwa podlaskiego ma zapłacić właścicielce sadu ponad 101 tys. zł z odsetkami. Odrzucił tym samym apelację samorządu w tej sprawie.

Wilki oraz inne duże drapieżniki - rysie i niedźwiedzie - regulują ekosystem na półkuli północnej. Naukowcy z amerykańskiego Oregon State University zbadali wpływ drapieżników na stan lasów. Okazuje się, że zmniejszanie się populacji wilków prowadzi do niszczenia drzewostanu.

To susza stoi za 30-procentowym wzrostem liczby dzikich zwierząt zarażonych wścieklizną w amerykańskim stanie Teksas. Wirus łatwo rozprzestrzenia się wśród zwierząt, które tłoczą się u wodopojów.

W australijskich zwyczajach świątecznych szykuje się rewolucja. Popularny w wielu krajach króliczek może tam stracić swoją pozycję symbolu wielkanocnego. Konserwatyści chcą go zamienić na wielkoucha, królikopodobnego torbacza zagrożonego wyginięciem, zwanego w Australii "bilby". Na świątecznych wystawach pojawiły się już pierwsze czekoladowe "bilbies".

Już 200 lat działalności ma za sobą Academy of Natural Sciences przy Drexel University w Filadelfii w USA. Z tej okazji ośrodek naukowy przygotował niebywałe ekspozycje. Gatunki najdziwniejsze, a także takie, które już na Ziemi nie występują, można będzie zobaczyć już od kwietnia. Teraz muzeum udostępniło zdjęcia rzadkich okazów.

Dwie kozice, które spadły z Giewontu na początku marca, trafią na ekspozycję muzealną - zdecydowały władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na martwe zwierzęta natknęli się przypadkowo pracownicy parku.

Bieszczadzkie niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego. Szukające pożywienia zwierzęta mogą być niebezpieczne - ostrzegają leśnicy i doradzają turystom poruszanie się po ustalonych szlakach. - Drapieżniki, czując obecność człowieka, raczej nie korzystają z wytyczonych tras - tłumaczą.