wulkany

wulkany

Wulkan na Bali wciąż aktywny i groźny

Wulkan Agung od ponad tygodnia wyrzuca z siebie pióropusze dymu i kłęby popiołów. Naukowcy wciąż rejestrują wstrząsy w okolicy stożka wulkanicznego, które są spowodowane naprężeniami w skorupie ziemi.

Po czym poznać, że wulkan wkrótce wybuchnie

Wulkan Agung na Bali od dwóch miesięcy niepokoi mieszkańców, jednak badacze dopiero od niedawna przyznają, że sytuacja może się znacznie pogorszyć. Wulkanolożka Janine Krippner tłumaczy, jak zrozumieć "humory" wulkanu przed wybuchem.

Wulkan w Japonii się obudził. Słup pyłu wysoki na 300 metrów

Wulkan Shinmoedake na południu Japonii przebudził się z głębokiego snu o godz. 5.34 czasu lokalnego. Ludność mieszkająca w pobliżu stożka została ewakuowana. Ogłoszono trzeci stopień ostrzegawczy, który oznacza, że należy trzymać się z dala od wulkanu.

300 wstrząsów w ciągu 48 godzin. Wulkan straszy

W ciągu ostatnich 48 godzin zaobserwowano, co najmniej 300 wstrząsów, które zwiastują nadchodzącą erupcję wulkanu Gunung Agung na Bali. Ewakuowano już ponad 75 tysięcy mieszkańców. Wielu turystów w popłochu opuszcza rajską wyspę.

Zielone smugi na morzu. Co widać na zdjęciu NASA

Wulkan Bogoslof, który jest położony na Morzu Beringa, przebudził się. Od grudnia naukowcy wnikliwie monitorują jego wybuchy. Na zdjęciach zrobionych przez satelitę widać jednak nie tylko wulkan, ale także zielone smugi.