Sinabung prawie codziennie wyrzuca z siebie chmurę pyłu i lawę. Popiół przeniesiony przez wiatr przykrył oddalone o 50 km jedno z największych miast Indonezji.
Morze Czerwone ma dwóch dodatkowych lokatorów. W bezkresnym wodnym krajobrazie między Afryką a Azją narodziły się dwie wyspy. Naukowcy informują, że pojawiły się po wybuchach wulkanów między 2011 a 2013 rokiem. Mimo niewielkiej powierzchni stale się kurczą. Czy niebawem znikną?
Około trzech tysięcy ludzi ewakuowano po erupcji wulkanu Sinabung na Sumatrze - poinformowały w czwartek indonezyjskie władze. Ewakuacja dotyczyła mieszkańców czterech wiosek położonych w odległości do 13 km od wulkanu.
W poniedziałek 25 maja na jednej z wysp archipelagu Galapagos doszło do erupcji wulkanu Wolf. Władze martwią się o unikalne gatunki zwierząt i roślin, które zamieszkują wyspę. Poza tym obywatele Ekwadoru obawiają się erupcji wulkanu Cotopaxi.
W piątek rano na japońskiej wyspie Kuchinoerabujima doszło do erupcji wulkanu Shindake. Wulkan wysłał w powietrze kłęby czarnego dymu. Władze postanowiły ewakuować mieszkańców wyspy. Naukowcy ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.
W listopadzie 2013 roku wulkaniczna wyspa Nishinoshima znajdująca się prawie 1000 km na południe od Tokio wybuchła po raz pierwszy od 40 lat, pozostawiając po tym wydarzeniu niewielką pamiątkę - kolejną wyspę w łańcuchu górskim. Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia nowo utworzona wysepka nazwana początkowo Niijima połączyła się z Nishinoshimą.
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 st. w skali Richtera nawiedziło w sobotę Wyspy Salomona na Pacyfiku, nie wyrządzając jednak większych szkód. Nie wystąpiły też fale tsunami - poinformował amerykański Instytut Geofizyczny (USGS).
Najbardziej aktywny wulkan Telica w Nikaragui znowu o sobie przypomniał. Sejsmolodzy zarejestrowali niemal 50 wybuchów gazów i popiołu oraz siedem niewielkich trzęsień ziemi.
Naukowcy obserwują wulkan pod Parkiem Narodowym Yellowstone. Ostatnie badania wykazały, że pod powierzchnią znajdują się dwa, a nie jeden, ogromne zbiorniki magmy.
W czwartek wulkan Calbuco znów dał o sobie znać - wyrzucił z siebie m.in. popiół. Eksperci szacują, że w powietrze dostało się około 200 mln ton produktów wulkanicznych, które mogą skazić wodę pitną.
Mieszkańcy Puerto Montt liczą straty po erupcji wulkanu. Powstały ogromne spływy błotne i lahary. Calbuco nadal stwarza zagrożenie dla pobliskich mieszkańców.
Nie raz, a dwa razy wybuchł chilijski wulkan Calbuco. Oprócz środowej eksplozji, spektakularny wyrzut magmy zarejestrowano także w czwartek. Zobacz apokaliptyczne nagranie z drugiego wybuchu chilijskiego wulkanu.
Pył z wulkanu Calbuco, którego erupcja zachwyciła cały świat, dotarł już do Argentyny. Tymczasem chilijskie służby są w gotowości, gdyż nieprzewidywalny wulkan może zademonstrować drzemiącą w nim siłę kolejny raz.
Wulkan Ubinas od kilku dni pokazuje swoją moc. Na przestrzeni tygodnia zarejestrowano jego cztery erupcje. Wniesiono żółty alert. Utworzyły się spływy błotne, które zagrażają pobliskim mieszkańcom.
W Ekwadorze robi się niebezpiecznie. Do życia budzi się wulkan Tungurahua. Stwarza zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. Obowiązuje pomarańczowy alert.
Peruwiański wulkan Ubinas znów o sobie przypomina. Tym razem pluł gazem i pyłem na wysokość 2,5 km. Na szczęście erupcja nie była poważna, nie ewakuowano mieszkańców pobliskich wsi.
Sinabung, wulkan w prowincji Sumatra Północna w Indonezji, wybuchł w czwartek po południu. Wyrzucił przy tym w niebo dwukilometrowy słup popiołu. Mieszkańcy terenów wokół wulkanu zostali ewakuowani.