wulkany

wulkany

Mayon grozi erupcją. 12 tysięcy ludzi ewakuowanych

Naukowcy z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii nie mają wątpliwości, co oznacza wzmożona aktywność wulkanu Mayon na wyspie Luzon - lada moment nastąpi tam potężna erupcja. Władze zdecydowały się ewakuować około 12 tys. osób zamieszkujących w promilu kilku kilometrów od szczytu.

Bardarbunga pluje pyłem. "Pilot specjalnie zmienił trasę"

Bardarbunga nadal "pluje" dymem i popiołami wulkanicznymi. Przekonał się o tym jeden z Reporterów 24, który w piątek przelatywał nad Islandią. Jak relacjonował internauta "pilot specjalnie zmienił trasę, aby ominąć dym wydobywający się z wulkanu".

Piękne i niebezpieczne. Poznaj najciekawsze wulkany świata

Coraz częściej słyszymy o erupcji wulkanów na Ziemi. Okazuje się, że aktywnych stożków jest całkiem sporo na naszym globie. Niektóre wybuchają spektakularnie, a inne wolno, ale za to nawet parę razy w ciągu godziny. Zobacz, jakie zaskakujące fakty kryją ziemskie wulkany.

Tornada wysokie na kilometr w pobliżu Bardarbungi

Słynny ostatnimi czasy islandzki wulkan zaskakuje naukowców. Przy Bardarbundze zaobserwowano niezwykłe zjawisko. W miejscu, gdzie doszło do wybuchu, pojawiły się wysokie na kilometr tornada. Zarejestrowała je kamera należąca do norweskiej firmy zajmującej się wsparciem technologicznym lotnictwa.

Zszedł do wnętrza rozgrzanego wulkanu, żeby zrobić sobie selfie

Stanąć we wnętrzu krateru, podziwiać rozżarzone jezioro lawy? Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, bo sama myśl o niebezpieczeństwie przyprawia nas o ciarki. Jest jednak śmiałek, któremu tak ekstremalne wyczyny nie są obce. To Kanadyjczyk George Kourounis. Udało mu się pod koniec sierpnia stanąć wewnątrz aktywnego wulkanu Marum, który położony jest na jednej z pacyficznych wysp.

Ekwador w cieniu wulkanu. Pył wyrzucony na wysokość 4 km

Wulkan Tungurahua w Ekwadorze nie pozwala o sobie zapomnieć. Jak podają lokalne media, pod koniec sierpnia doszło do kolejnej serii erupcji. Naukowcy uważają, że wybuchy materiału piroklastycznego będą pojawiały się jeszcze przez jakiś czas, gdyż magma wciąż gromadzi się w kanałach wulkanu.

Bardarbunga nadal aktywny, choć już nie zagraża lotnictwu

Naukowcy nie stwierdzili popiołu i pyłu w atmosferze, stąd obniżenie alertu. Wulkan Bardarbunga na Islandii w nocy z czwartku na piątek zwiększył swoją aktywność. Lawa wulkaniczna wypłynęła przez szczeliny na powierzchnię ziemi dwa razy i nadal się wydobywa.

Islandia zmieniła stopień alertu dla lotnictwa. W niedzielę ziemia znów się zatrzęsła

Islandia odwołała czerwony alert dla transportu lotniczego. Nie oznacza to jednak, że na wyspie jest bezpiecznie. Nadal obowiązuje tam czwarty stopień zagrożenia wybuchem. Eksperci na razie nie potrafią przewidzieć daty ewentualnej erupcji i jej skali. - Może być powtórka (z 2010 roku - red.), może być coś gorszego, a równie dobrze może nic się nie wydarzyć - stwierdził prof. Szymon P. Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego na antenie TVN24.

Czerwony alert nad Islandią

Drugi co do wielkości wulkan Islandii, Bardarbunga, może niedługo zacząć wyrzucać chmury popiołu w powietrze. Islandzkie Narodowe Centrum Meteorologiczne podniosło w sobotę stopień ostrzegawczy dla lotnictwa cywilnego z pomarańczowego na czerwony, co jest równoznaczne z zakazem lotów w okolicy lodowca. Ten kolor, który jest piątym i ostatnim stopniem w skali, oznacza też, że w każdej chwili do atmosfery mogą zacząć wydobywać się kłęby popiołu i pary.

Bardarbunga zagraża prawie całej Europie. Pył wulkaniczny dotrze do Polski?

Naukowcy ostrzegają, że w Islandii może dojść do wybuchu wulkanu Bardarbunga. Jeśli tak się stanie, skutki erupcji odczuje cała Europa, bo chmura pyłu sparaliżuje ruch lotniczy na kontynencie. Specjaliści przypominają więc mapę sprzed 4 lat, po wybuchu wulkanu Eyjafjallajokull, która pokazuje, w które rejony kontynentu dostały się wówczas produkty erupcji.

400 trzęsień ziemi tylko jednej nocy. Bardarbunga jest mocno pobudzony

Drugi co do wielkości wulkan Islandii, Bardarbunga, może niedługo zacząć wyrzucać chmury popiołu w powietrze. W okolicy dochodzi do trzęsień ziemi - w nocy z czwartku na piątek odnotowano około czterystu ruchów skorupy, w czym najsilniejsze było o sile 4,7 w skali Richtera. Istnieje ryzyko, że jeśli dojdzie do erupcji, to może powtórzyć się sytuacja z kwietnia 2010 roku. Wybuchł wtedy wulkan Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy nad Europą.

Islandzki wulkan sparaliżuje Europę? "Odłożyłbym podróże lotnicze w najbliższym czasie"

Wulkan Bardarbunga wyjątkowo aktywny. Naukowcy obawiają się, że wkrótce dojdzie do jego wybuchu, a w powietrzu zacznie unosić się gęsta chmura pyłu i popiołów wulkanicznych. Istnieje ryzyko, że ruch lotniczy zostanie wstrzymany. W porannym programie TVN24 "Wstajesz i wiesz" prof. Jerzy Żaba, geolog z Uniwersytetu Śląskiego, ostrzegał przed podróżami samolotem. - Raczej odłożyłbym podróże lotnicze w najbliższym czasie - stwierdził.