Meksykański wulkan Popocatepetl wypluł z siebie trzykilometrowy słup pyłu i dymu, a po zboczach stożka popłynęła lawa. Eksperci ostrzegają, że może dojść do kolejnej erupcji.
Ostatnia erupcja indonezyjskiego wulkanu Anak Krakatau wywołała niszczycielskie fale tsunami o wysokości nawet pięciu metrów. Na zdjęciach wykonanych przed i po wybuchu widać nieodwracalne zmiany, które zaszły na wulkanicznej wyspie.
- Przez około godzinę Etna lekko dymiła, potem nastąpiła erupcja - relacjonował Reporter 24 z Katanii na Sycylii. W poniedziałek pan Marcin obserwował erupcję wulkanu. Zdjęcia dymiącej Etny przesłał na Kontakt 24.
Do co najmniej 429 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tsunami, które w sobotę uderzyło w Indonezję - poinformowały władze. Blisko 1500 osób odniosło obrażenia, a 154 uznaje się za zaginione.
Wybuchła Etna - najwyższy i najbardziej aktywny wulkan Europy. W niebo wystrzeliła kolumna popiołu i dymu. Zamknięte jest lotnisko Katania na wschodnim wybrzeżu Sycylii.
W indonezyjskie wyspy Jawa i Sumatra uderzyło tsunami. Zginęły 222 osoby, a ponad 800 jest rannych. Ewakuowane zostały tysiące osób. Prawdopodobną przyczyną zjawiska była lawina na dnie morskim wywołana erupcją wulkanu Anak Krakatau.
Szybko przemieszczające się chmury popiołu, lawa i gaz - wszystko to sprawiło, że niemal cztery tysiące mieszkańców Gwatemali musiało opuścić domy. Wulkan Ognia znowu straszy. W czerwcu w wyniku jego erupcji zginęło około 200 osób.
Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Nowe badania wskazują, że oprócz zagrożenia kolejnymi wybuchami lawy, zsuwa się ona w kierunku Morza Śródziemnego. To może spowodować ogromne tsunami.
W połowie września w Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych doszło do wybuchu gejzeru Ear Spring. Wyrzut z tego gorącego źródła był największym - prawdopodobnie najbardziej zaskakującym - od 60 lat.
Indonezyjski wulkan Krakatau znany jest ze śmiercionośnej erupcji z 1883 roku. W nocy z soboty na niedzielę wypluł z siebie kłęby dymu na wysokość nawet 600 metrów.
Erupcja wulkanu Kilauea trwa nieprzerwanie od pierwszych dni maja. Przez cały czas potoki lawy zalewają hawajską Big Island. Ewakuowano ponad dwa tysiące mieszkańców. Amerykańska Służba Geologiczna opublikowała nagranie, na którym widać wrzącą masę.
Wulkan Kilauea nadal wyrzuca lawę i gazy na największą hawajską wyspę. Na portalach społecznościowych pojawiły się zdjęcia zielonych minerałów, których pochodzenie przypisano trwającej erupcji. Geolodzy mają jednak duże wątpliwości.
Co najmniej 110 osób zginęło po erupcji Wulkanu Ognia w Gwatemali, a niemal 200 uważanych jest za zaginione. Jedną z osób, która widziała tę tragedię na własne oczy, jest Eufemia Garcia. Kobieta nadal poszukuje członków swojej rodziny.
Do 109 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar Wulkanu Ognia w Gwatemali. Co najmniej 190 osób uznaje się za zaginione. Akcja ratunkowa została jednak zawieszona w związku z trudną sytuacją panującą wokół wulkanu. Prawdopodobnie w najbliższych dniach poszukiwania wznowione nie będą.
Na nagraniu udostępnionym przez strażaków widać dramatyczną ucieczkę przed ogromną chmurą popiołu wulkanicznego. Po chwili wnętrze pojazdu wypełnia dym. Bilans ofiar erupcji Wulkanu Ognia nadal rośnie. Liczba ofiar wzrosła do 99.