Wyłoniła się z oceanu wraz z potężnym wybuchem podwodnego wulkanu. Naukowcy są przekonani o tym, że nie przetrwa nawet 50 lat. Jej istnienie jest o tyle cenne, że pozwoli na zbadanie procesów zachodzących na Marsie.
Wulkan Agung od ponad tygodnia wyrzuca z siebie pióropusze dymu i kłęby popiołów. Naukowcy wciąż rejestrują wstrząsy w okolicy stożka wulkanicznego, które są spowodowane naprężeniami w skorupie ziemi.
Minął tydzień, od kiedy aktywność wulkaniczna na Bali znacznie się nasiliła. Od tego czasu odwołano dziesiątki lotów i ewakuowano tysiące mieszkańców, ale nie wszyscy są w stanie opuścić zagrożony teren.
Wulkan Agung na Bali od dwóch miesięcy niepokoi mieszkańców, jednak badacze dopiero od niedawna przyznają, że sytuacja może się znacznie pogorszyć. Wulkanolożka Janine Krippner tłumaczy, jak zrozumieć "humory" wulkanu przed wybuchem.
Trzęsienia ziemi w rejonie lodowca Vatnajokull budzą niepokój naukowców. Mogą być bowiem sygnałami zbliżającego się wybuchu największego na Islandii wulkanu Bardarbunga.
Wulkan błotny w Sidoarjo we wschodniej Jawie, w Indonezji, stale od maja 2006 roku wyrzuca z siebie ogromne ilości błota. Naukowcy po latach pracy ustalili, dlaczego tak się dzieje.
Wulkan Shinmoedake na południu Japonii przebudził się z głębokiego snu o godz. 5.34 czasu lokalnego. Ludność mieszkająca w pobliżu stożka została ewakuowana. Ogłoszono trzeci stopień ostrzegawczy, który oznacza, że należy trzymać się z dala od wulkanu.
W okresie od pięciu do sześciu milionów lat temu duża część Morza Śródziemnego zniknęła. To wydarzenie nosi nazwę Kryzysu Messyńskiego. Jak wykazują nowe badania, kryzys ten prawdopodobnie spowodował serię potężnych wybuchów wulkanów.
Mieszkańcom Ambae, niewielkiej wysepki należącej do Vanuatu, zagraża śmiertelnie groźny wulkan Manaro Voui. Ewakuowano już sześć spośród jedenastu tysięcy osób.
W ciągu ostatnich 48 godzin zaobserwowano, co najmniej 300 wstrząsów, które zwiastują nadchodzącą erupcję wulkanu Gunung Agung na Bali. Ewakuowano już ponad 75 tysięcy mieszkańców. Wielu turystów w popłochu opuszcza rajską wyspę.
Do tych zjawisk dochodzi wyjątkowo rzadko lub tylko w jednym miejscu na świecie. Każde z nich to jedyny w swoim rodzaju pokaz tego, do czego zdolne są siły natury.
W Yellowstone czerwiec był bardzo niespokojny. W ciągu zaledwie dwóch tygodni superwulkan, który znajduje się na terenie Parku Narodowego, przyczynił się do 878 trzęsień ziemi.
Wulkan Bogoslof, który jest położony na Morzu Beringa, przebudził się. Od grudnia naukowcy wnikliwie monitorują jego wybuchy. Na zdjęciach zrobionych przez satelitę widać jednak nie tylko wulkan, ale także zielone smugi.