W wyniku eksplozji Etny 10 osób zostało rannych. Na miejscu w momencie wybuchu była ekipa telewizyjna. "Nie jest to doświadczenie, które chciałoby się powtórzyć" - napisała jedna z dziennikarek.
Największy czynny wulkan Europy znów jest aktywny. Nad stożkiem Etny nieustannie utrzymuje się czerwony pióropusz, a strumienie gorącej lawy spływają po zboczach.
Turyści odwiedzający hawajską Wielką Wyspę Hawaii mają okazję podziwiać ostatnio niezwykłe zjawisko. W znajdującym się tam wulkanie Kilauea powstał wyciek lawy. Rozgrzany do 600 st. C strumień wpada do Oceanu Spokojnego, przez co nad wodą tworzą się pokaźne kłęby pary.
Kilkoro naukowców, osiem miesięcy w całkowitym odosobnieniu. Na Hawajach rozpoczął się eksperyment NASA, którego wyniki mają pomóc przy planowaniu załogowej misji na Marsa.
Meksykański wulkan Colima od kilku miesięcy wykazuje podwyższoną aktywność. W środę kamera zarejestrowała jego spektakularny wybuch. Kłęby dymu wzniosły się dwa kilometry nad krater.
Włoski superwulkan, który spowodował największą erupcję w historii Europy, zaczyna się budzić. Zdaniem naukowców są pewne przesłanki, że może dojść do wybuchu.
Natura potrafi zaskakiwać. Przekonał się o tym holenderski fotograf, który uchwycił dwa zjawiska - erupcję wulkanu i błyszczący na niebie meteor. Cały obraz odbił się w tafli jeziora, tworząc niepowtarzalne zdjęcie.
Jeden z wulkanów na Alasce grozi erupcją. W poniedziałek w wulkanie Cleveland nastąpił wybuch, słyszalny przez mieszkańców pobliskiej wioski. Obecnie obowiązuje tam pomarańczowy, prawie najwyższy alert.
Wulkan Colima jest bardzo aktywny - poprzednio wybuchł w styczniu 2016 roku. Teraz dał o sobie znać ponownie. Niezbędna była ewakuacja ludności z pobliskich wsi.
Jeden z hawajskich wulkanów jest aktywny od ponad 30 lat. Na przestrzeni czasu erupcje nie zawsze były gwałtowne, jednak trwały nieprzerwanie. Ostatnio na stożku pojawiły się jednak nowe wypływy lawy, a jej poziom w magmowym jeziorze jest wyjątkowo wysoki.
Ziemię co jakiś czas dotykają potężne klęski żywiołowe. Zazwyczaj powodują one spustoszenie i śmierć. Niektóre katastrofy naturalne bardzo dotkliwie dotknęły naszą planetę.
Włoscy naukowcy postanowili przyjrzeć się Etnie, która jest zupełnie inna niż większość wulkanów na Ziemi. Ten sycylijski stożek ma więcej niż jeden krater i erupcje występują w różnych miejscach wulkanicznej góry.
Wydawać by się mogło, że we Włoszech zagrożenie ze strony wulkanu dotyczy jedynie ludzi mieszkających w pobliżu Etny, aktywnego stratowulkanu na Sycylii. Badacze wskazują, że nie tylko i ostrzegają: współczesnymi Pompejami może zostać... Rzym.