wulkany

wulkany

Wnętrze wulkanu otwarte dla turystów

Islandia zaprasza turystów do zwiedzania uśpionego wulkanu - Thrihnukagigur, który znajduje się zaledwie 20 kilometrów od stolicy kraju - Reykaviku. "Serce" wulkanu jest ogromne. W jego wnętrzu możnaby umieścić Statuę Wolności. Otwarcie sezonu planowane jest na maj.

Lawa z wulkanu oddalonego o tysiąc kilometrów pomoże zrozumieć topografię Marsa

Sonda Mars Express sfotografowała równinę Daedalia, której obecny wygląd to efekt aktywności dwóch wulkanów. Jednym z nich jest widoczny na zdjęciu Mistretta, a drugim - Arsia Mons, którego lawa rozlała się przeszło 1000 kilometrów od krateru. Dzięki analizie zdjęć tego obszaru naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej są w stanie lepiej zrozumieć procesy, jakie zachodzą na Czerwonej Planecie i kształtują jej obecny wygląd.

Coraz więcej ofiar wybuchu Sinabunga. Ratownicy szukają 50 zaginionych

- Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego wybuchu wulkanu Sinabung na Sumatrze - poinformowały w niedzielę rano lokalne władze. Niestety ofiar może być więcej, bo nadal 50 osób uważanych jest za zaginione. Do erupcji wulkanu Sinabung doszło zaledwie dzień po tym, jak władze zezwoliły okolicznym mieszkańcom na powrót do domów.

Jęzor lawy ma sześć kilometrów długości

Nawet 5-6 km długości ma jęzor lawy, która wydobyła się podczas wtorkowej erupcji Sinabunga na Sumatrze. To największe wypływy tego typu zaobserwowane w utrzymującym się od września okresie nasilonej aktywności tego wulkanu. Jego okolice objęto najwyższym poziomem alarmowym.

Popiół zasypuje plantacje kawy. Przebudził się Chaparrastique

Władze Salwadoru wydały w niedzielę ostrzeżenie po tym, jak wulkan Chaparrastique wyrzucił w powietrze słup popiołów. Rozprzestrzeniają się one po najbliższej okolicy, utrudniając oddychanie i pokrywając grubą warstwą plantacje kawy. W bezpośrednim sąsiedztwie wulkanu rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Niezwykłe zdjęcie z orbity: dymiący olbrzym na Kamczatce

Astronauci przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przy sprzyjających warunkach pogodowych widzą Ziemię z niezwykłej perspektywy, co potwierdzają zdjęciami. Tym razem chmury odsłoniły aktywne wulkany na Kamczatce. Zdjęcie przedstawia wysoki na blisko 5 tysięcy metrów szczyt Kluczewska Sopka i smugę wydobywającego się wulkanicznego pyłu.

Sinabung coraz bardziej przeraża

Wzrost aktywności wulkanu Sinabung przewidują władze Sumatry. Z powodu rosnącej ilości erupcji w ostatnich tygodniach z jego okolic ewakuowano już ponad 6 tys. osób. W tym tygodniu kolumna popiołów wyrzucanych z krateru sięgała nawet 10 km.

Wyrzucił pył na 5 kilometrów w górę. Po zboczach spływa rozżarzona lawa

Po trzech dniach przerwy, wulkan Sinabung na indonezyjskiej Sumatrze znów o sobie przypomina. W poniedziałek, 11 listopada, doszło do kolejnej erupcji. Tym razem popiół wulkaniczny został wyrzucony na wysokość pięciu kilometrów. Eksperci informują, że to nie koniec i że w najbliższym czasie może dojść do następnych erupcji.