Ewakuowano sześć tysięcy mieszkańców, którzy prawdopodobnie nie będą mieli dokąd wrócić - mówił na antenie TVN24 dziennikarz i producent telewizyjny Remik Maścianica.
Wulkan Etna, który jest najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. Stało się tak na skutek ponad 50 epizodów jego dużej aktywności, do których doszło od połowy grudnia 2020 roku. W ich wyniku na stożku sycylijskiego wulkanu skumulowała się warstwa materiału piroklastycznego.
Ponad dwa miesiące po erupcji z wulkanu Fagradalsfjall na Islandii wciąż wypływa lawa. Pewien youtuber postanowił nagrać film znad krateru. Jego dron zderzył się z gorącą lawą. Moment ten widać na nagraniu.
Przez jedną dobę sejsmolodzy z Demokratycznej Republiki Konga odnotowali 61 trzęsień ziemi. Zaledwie tydzień temu wybuchł tam wulkan Nyiragongo. Drgania były wywołane najprawdopodobniej przez zapadanie się krateru. Istnieje ryzyko ponownej erupcji.
Minął niemal tydzień od erupcji wulkanu Nyiragongo we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Według szacunków ONZ, 400 tysięcy osób potrzebuje wsparcia po ewakuacji z terenów zniszczonych przez wybuch i serię wstrząsów wtórnych. Teraz regionowi zagraża kolejne niebezpieczeństwo – epidemia cholery.
We wtorek na pograniczu Demokratycznej Republiki Konga i Rwandy doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. Od sobotniej, tragicznej w skutkach erupcji wulkanu Nyiragongo, dochodzi do kolejnych wstrząsów, co budzi obawy przed kolejnymi wybuchami.
Mieszkańcy kongijskiego miasta Goma wciąż szukają ocalałych po erupcji wulkanu Nyiragongo. Obawiają się, że może dojść do kolejnego wybuchu, bowiem ziemia jest tam ciągle niespokojna i odczuwalne są wstrząsy. Do tej pory w wyniku sobotniej erupcji zginęły co najmniej 32 osoby.
Mijają dwa tygodnie, odkąd na wyspie Saint Vincent wybuchł wulkan La Soufriere. Wcześniej pozostawał w uśpieniu przez kilkadziesiąt lat, a teraz co jakiś czas wyrzuca popiół i kawałki skały w powietrze. Władze opisują, że krajobraz po erupcji jest apokaliptyczny i wołają o pomoc.
Po pierwszej erupcji od ponad 40 lat, wulkan La Soufriere jest wciąż aktywny. W niedzielę późnym popołudniem doszło do kolejnego wybuchu. Wcześniejszy pojawił się zaledwie 52 godziny wcześniej.
Tłumy turystów nieustannie odwiedzają położony na islandzkim półwyspie Reykjanes wulkan Fagradalsfjall. Zdjęcia i nagrania wydobywającej się z kraterów lawy otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Zdjęcia satelitarne wykonane przed i po erupcji wulkanu La Soufriere pokazują, jak zmieniła się wyspa Saint Vincent. Całą okolicę pokrywa gruba warstwa popiołu. Do mieszkańców dociera pomoc z innych państw, w tym żywność i maski.
Z wulkanu La Soufriere na karaibskiej wyspie Saint Vincent wciąż wydobywa się dym i popiół wulkaniczny. Wulkanolodzy ostrzegają, że mogą powstać lawiny błotne. Niewykluczone są kolejne bardzo silne eksplozje.
La Soufriere wciąż zagraża mieszkańcom wyspy Saint Vincent. W sobotę okolice wulkanu pokryły się szarym pyłem. Dzień później służby wydały komunikat, że wulkan wciąż emituje ogromne ilości pary i zanieczyszczeń.
Na karaibskiej wyspie Saint Vincent doszło do erupcji wulkanu La Soufriere. Popiół i dym pogrążyły obszar w niemal całkowitej ciemności, przesłaniając poranne słońce. Przy pomocy dwóch statków wycieczkowych ewakuowano 4500 osób.