Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin obserwuje sytuację na Ukrainie z dużym zaniepokojeniem - oświadczył w poniedziałek jego rzecznik Dmitrij Pieskow. W poniedziałek lider separatystów w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy poprosił prezydenta Rosji, "by bezpośrednio zwrócił uwagę" na to, co się dzieje w tym kraju.

Stany Zjednoczone potępiają usiłowania Rosji, aby wykorzystywać energię jako "narzędzie nacisku" w sporze z Ukrainą - oświadczyła rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu Jen Psaki. Kilka godzin wcześniej ujawniono list Władimira Putina do przywódców 18 europejskich krajów, w którym ostrzega, że gazowe długi Ukrainy mogą zaszkodzić tranzytowi surowca do UE.

Władimir Putin zapowiedział we wtorek, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. Ustawa ta uznaje deportację narodów pod rządami Józefa Stalina za akt oszczerstwa i ludobójstwa. Daje też represjonowanym narodom prawo do odbudowy dawnych jednostek narodowo-państwowych, a także uzyskania odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez państwo.

Zapytany o to, którego polityka ceni najbardziej, szef antyeuropejskiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage odpowiedział, że Władimira Putina. Brytyjczyk zaznaczył jednak, że Putina ceni nie jako człowieka, lecz jako gracza (w ang. oryginale "operator").

Władimir Putin skupił się w rozmowie z Barackiem Obamą na tłumaczeniu prezydentowi USA, jak bardzo ukraińscy ekstremiści niepokoją zwykłych obywateli swojego kraju i zasugerował, by wspólnota międzynarodowa pomogła w stabilizowaniu sytuacji na Ukrainie. Dodał, że niepokoją go trudne warunki życia w Naddniestrzu, które jest izolowane od świata - czytamy w sobotnim komunikacie Kremla po rozmowie telefonicznej szefów państw.

- Wspieramy więzi z rosyjskimi firmami i, tak jak w przeszłości, razem pokonamy wszelkie trudności - powiedział szef Siemensa Joe Kaeser po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji pod Moskwą. Jak dodał, niemiecki rząd wiedział o jego wyjeździe i nie namawiał do zrezygnowania z niego.

Wojska rosyjskie zajęły w piątek jedyny ukraiński okręt podwodny należący do Ukrainy U-01 Zaporoże - podał Kanał 5. Członkowie załogi powiedzieli, że jednostka została otoczona przez rosyjskie statki, żołnierze rzucali do wody granaty, a następnie przejęli okręt. Zajęcie obyło się bez ofiar. Jednostka stacjonowała w zatoce niedaleko Sewastopola.

Zamrożenie kont "kremlowskiej mafii" i międzynarodowe śledztwa ws. rosyjskich transakcji na Zachodzie - na takie działania zdaniem Aleksieja Nawalnego powinien zdecydować się Zachód, jeśli chce poważnie osłabić Władimira Putina. - Wszelkie apele Zachodu są w Rosji wyśmiewane - pisze w liście opublikowanym w "New York Times" jeden z liderów rosyjskiej opozycji.