Wenezuela

Wenezuela

Gubernator stanu Miranda, 39-letni Henrique Capriles, został w niedzielę wybrany przez opozycję na jej kandydata w wyborach prezydenta Wenezueli. Capriles będzie walczył o najwyższy urząd w państwie z obecnym prezydentem Hugo Chavezem sprawującym władzę od 13 lat.

Nastoletnia córka Hugo Chaveza wywołała falę oburzenia i krytyki w Wenezueli. Córka prezydenta, który prezentuje się jako obrońca biednych i wyzyskiwanych przez kapitalistów i imperialistów, wrzuciła do internetu zdjęcie, na którym radośnie pozuje z plikiem dolarów. Dla zwykłego Wenezuelczyka zdobycie waluty USA jest problematyczne, ponieważ ta jest w tym kraju reglamentowana.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez chce pozostać przy władzy jeszcze prawie 20 lat. - Zrobię wszystko, by sprawować urząd prezydenta przez kolejne kadencje: od 2013 do 2031 roku - oświadczył w piątek Chavez na spotkaniu z dziennikarzami.

Wenezuela zapłaci spółce Exxon Mobil odszkodowanie w wysokości 908 mln dolarów za nacjonalizację jej złóż naftowych w 2007 roku. To mniej niż 10 proc. żądanej przez spółkę kwoty - 10 mld dolarów. Odszkodowanie jest też niższe niż 1 mld dolarów oferowany we wrześniu przez Wenezuelę.

Czy Amerykanie mogą wywoływać raka u nieprzychylnych im przywódców? Takie pytanie postawił prezydent Wenezueli Hugo Chavez, zastrzegając, że tylko "myśli głośno i nie chce czynić nierozsądnych zarzutów". - Jednak liczne przypadki raka u przywódców Ameryki Południowej trudno wytłumaczyć rachunkiem prawdopodobieństwa - stwierdził prezydent.

Za 10 lat Wenezuela będzie największym na świecie eksporterem ropy naftowej - zapowiedział prezydent Hugo Chavez. Południowoamerykański kraj ma największe zbadane zasoby "czarnego złota" na naszej planecie - pisze ITAR TASS.

E-mail krążący w internecie, informujący o tym, że prezydent Hugo Chavez nie żyje jest fałszywy. Zawiera on wirusa, który może zainfekować komputer - poinformowała policja na swojej stronie internetowej.

Chiny zgodziły się udzielić Wenezueli nowego kredytu 4 mld dolarów na inwestycje w przemyśle wydobycia ropy, a także pomóc jej w modernizacji elektrowni oraz zwiększeniu produkcji rud żelaza i aluminium.

Obok tłumu skupionego wokół kandydatki w prawyborach prezydenckich wenezuelskiej opozycji padły serie strzałów. Ogień do autobusu Marii Coriny Machado miało otworzyć dwóch zamaskowanych napastników. Nagranie z dramatycznego wydarzenia trafiło do internetu.

- Prezydent został zdiagnozowany i leczony od wczesnych stadiów choroby. Obecny stan jego zdrowia jest zupełnie zadowalający, a prognozy są doskonałe - zapewniał w sobotę jeden z osobistych lekarzy Hugona Chaveza. Medycy zaprzeczyli twierdzeniom, jakoby prezydent Wenezueli cierpiał na wyjątkowo agresywny rodzaj raka i miał przed sobą tylko dwa lata życia.

Aż 2,1 miliona dolarów musi zapłacić krytyczna wobec Hugo Chaveza prywatna wenezuelska telewizja Globovision za transmitowanie krwawego buntu, do którego doszło w jednym z więzień w czerwcu - orzekła państwowa komisja ds. telekomunikacji.

Stan zdrowia kontrowersyjnego prezydenta Wenezueli ma być znacznie gorszy, niż jest to podawane do wiadomości publicznej. - Zostały mu nie więcej niż dwa lata życia - mówi Salvador Navarrete, który był do niedawna osobistym chirurgiem Hugo Chaveza. Prezydent Wenezueli ma mieć złośliwego guza w biodrze.

Walczący z rakiem prezydent Wenezueli Hugo Chavez, po tym jak odbył trzeci zabieg w szpitalu wojskowym w stolicy Caracas, spotkał się z dziennikarzami. Aby udowodnić, że czuje się lepiej, przed kamerami... robił pajacyki i boksował. Później Chavez pojechał pod budynek rządowy gdzie wraz ze swoimi zwolennikami modlił się za bezpieczeństwo libijskiego dyktatora - Muammara Kaddafiego.

Zwolennicy prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza ogolili sobie głowy na znak solidarności z przywódcą, który zmaga się z chorobą nowotworową. W niedzielę w Caracas odbyła się też transmitowana w telewizji msza w intencji wyzdrowienia Chaveza.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który ostatnio przeszedł na Kubie dwie operacje i chemioterapię w związku z chorobą nowotworową w dniu 57. urodzin powiedział, że czuje się "odrodzony jak feniks" i postanowił pokonać raka.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez rządzi krajem za pośrednictwem komunikatów na Twitterze. Głowa państwa przebywa bowiem na Kubie, gdzie leczy chorobę nowotworową.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który cierpi na chorobę nowotworową, pojedzie na leczenie do Brazylii. Będzie pacjentem znanego ośrodka leczenia nowotworów w Sao Paulo.