Czasami na powierzchni jeziora Maracaibo w Wenezueli powstają zielone smugi. Czym są?
Jezioro Maracaibo w północno-zachodniej Wenezueli przykuło uwagę naukowców. Na zdjęciach satelitarnych, wykonanych przez satelitę MODIS w lutym 2017 roku specjaliści zauważyli, że wody jeziora są zabarwione na zielono, a w jego korycie znajdują się wirujące długie smugi.
Warstwowe jezioro
Te smugi to proste rośliny wodne, np. należące do podrodziny rzęsowych. Na powierzchni tworzą one zielone kożuchy. Przez większą część roku woda w jeziorze ułożona jest warstwowo - chłodniejsza, bardziej zasolona i bogatsza w składniki odżywcze znajduje się na dnie, a cieplejsza bliżej powierzchni. Jednak po ulewnych deszczach warstwy te mogą się mieszać. Wtedy w zbiorniku rodzą się idealne warunki do rozkwitu podwodnych roślin.
30 st. C ciepła
Jezioro łączy się z Zatoką Wenezuelską na Morzu Karaibskim wąska cieśniną o szerokości około sześciu kilometrów i długości 40 km. Woda w Maracaibo jest wyraźnie cieplejsza niż w Zatoce. Poniższa mapa przedstawia jaśniejsze obszary o wyższej temperaturze, które wypełniają jezioro. Akwen jest stosunkowo płytki, dlatego szybciej się ogrzewa, a temperatura powierzchni oscyluje przez cały rok w okolicy 30 st. C.
Punktowe chmury
Białe punkty na zdjęciu satelitarnym to pojedyncze chmury kłębiaste. Wydaje się, że pojawiły się wszędzie za wyjątkiem jeziora. Powstały nad lądem dzięki wilgoci parującej z roślin i ogrzewania się powietrza od podłoża. Powietrze nad jeziorem wydaje się być chłodniejsze i bardziej suche, co utrudnia tworzenie się chmur.
Autor: AD/map / Źródło: NASA Earth Observatory
Źródło zdjęcia głównego: NASA Earth Observatory