Wenezuela

Wenezuela

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez rządzi krajem za pośrednictwem komunikatów na Twitterze. Głowa państwa przebywa bowiem na Kubie, gdzie leczy chorobę nowotworową.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który cierpi na chorobę nowotworową, pojedzie na leczenie do Brazylii. Będzie pacjentem znanego ośrodka leczenia nowotworów w Sao Paulo.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez prawdopodobnie zostanie poddany chemioterapii lub leczeniu radiologicznemu. Leczenie zostanie podjęte, gdy prezydent dojdzie do siebie po zabiegach chirurgicznych, które przeszedł na Kubie.

Hugo Chavez zapowiedział, że w związku z chorobą nowotworową będzie musiał poddać się wymagającemu leczeniu. Podkreślił jednak, że wygra "walkę o życie". Prezydent Wenezueli w poniedziałek ukazał się tysiącom zwolenników na balkonie swojego pałacu w Caracas.

Hugo Chavez w nadanym przez telewizję wystąpieniu ogłosił, że po kolejnej operacji wygrał walkę z chorobą nowotworową. Tym samym wenezuelski przywódca wraca - po długiej nieobecności - do aktywnej polityki. Nie wiadomo jednak, jakiego rodzaju nowotwór usunięto prezydentowi.

Kubańska telewizja pokazała we wtorek wieczorem nowe zdjęcia i film z prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem w roli głównej. Widać na nim, jak wenezuelski przywódca spotyka się z Fidelem Castro ponad dwa tygodnie po swojej operacji. Na dowód aktualności zdjęć panowie czytają wspólnie świeżą gazetę.

Starszy brat prezydenta Wenezueli, gubernator stanu Barinas, Adan Chavez powiedział w niedzielę, ze zwolennicy prezydenta nie powinni wykluczać podjęcia walki zbrojnej, choć wolą zachować władzę dzięki wyborom.

Po operacji na Kubie prezydent Wenezueli Hugo Chavez znajduje się w stanie "krytycznym", ale stabilnym - donosi, wydawany w Miami dziennik kubańskich emigrantów "El Nuevo Herald". Powołuje się przy tym na źródła w amerykańskim wywiadzie.

W położonym na wschód od stolicy Wenezueli Caracas więzieniu El Rodeo I wybuchł w niedzielę pożar. Od kilku dni w tym zakładzie karnym wojsko próbuje stłumić bunt. Zdaniem krewnych więźniów, którzy znajdują się przed kompleksem, to żołnierze podłożyli ogień.

Około pięciu tysięcy wenezuelskiej żołnierzy Gwardii Narodowej próbowało wziąść szturmem więzienie pod Caracas. Więźniowie zbuntowali się już w ubiegły weekend, kiedy podczas walk zginęło około 21 osadzonych a wielu zostało rannych.

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez, który w piątek przeszedł na Kubie operację i pozostanie tam jeszcze przez kilka dni, oświadczył, że jest sprawny i nadal zarządza sprawami swego państwa, choć lekarze zalecili mu odpoczynek.

Chociaż Wenezueli nie brakuje surowców energetycznych, to socjalistyczne zarządzanie w wykonaniu prezydenta Hugo Chaveza doprowadziło kraj na krawędź energetycznej katastrofy.

Głodny pracownik to zły pracownik - dlatego od maja wenezuelscy przedsiębiorcy będą zobowiązani dekretem prezydenckim do opłacania co najmniej jednego posiłku dziennie dla swych pracowników. Mają wydawać im bony o równowartości 5 dolarów USA.

Sean Penn odwiedził, zresztą nie po raz pierwszy, prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza. Panowie rozmawiali o sytuacji w Haiti po trzęsieniu ziemi i nowym filmie aktora. - To bardzo dobry film - zdradził Chavez.

Południowy temperament bierze górę w parlamencie Wenezueli. Na mównicy doszło do bójki między zwolennikami prezydenta Hugo Chaveza, a przedstawicielami opozycji.

- Wenezuela ma największe potwierdzone rezerwy ropy naftowej na świecie, które wynoszą 297 mld baryłek - oświadczył wenezuelski minister energetyki i ropy naftowej Rafael Ramirez Carreno. Może to oznaczać, że kontrowersyjny prezydent Hugo Chavez jeszcze przez długi czas będzie miał stały przypływ pieniędzy ze znacjonalizowanego przemysłu wydobywczego.

Przywódca Wenezueli - Hugo Chavez obrażony na... telewizyjny serial. W jednym z tamtejszych programów wystąpił pies o imieniu Mały Hugo. W związku z tym rząd Wenezueli uznał film za obraźliwy i natychmiast zażądał zaprzestania emisji.

Wenezuelski parlament zaakceptował nowe prawo dotyczące internetu. Przepisy zakazują, między innymi, publikowania treści, które są "pozbawione szacunku" wobec urzędników państwowych. Politycy opozycji oskarżają prezydenta Hugo Chaveza o zamach na wolność słowa.

Tak to się robi w Wenezueli - po wyniszczających kraj powodziach, prezydent Hugo Chavez zapowiedział, że przeniesie kancelarię prezydencką do namiotu, który dostał w prezencie od przywódcy Libii Muammara Kaddafiego. Natomiast w pałacu prezydenckim ulokuje ofiary powodzi.