Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Zbliżenie na linii USA - Kuba? Kluczowa sprawa Grossa

USA oczekują od Kuby kolejnych działań, które umożliwią poprawę wzajemnych relacji. - Kluczową kwestią jest przypadek więzionego na Kubie obywatela USA Alana Grossa - powiedział w piątek w Hawanie Edward Alex Lee, szef amerykańskiej delegacji rządowej, która rozmawiała w stolicy Kuby na temat legalnej imigracji.

Wywołała zatarg między mocarstwami. Została "persona non grata"

Indyjska wicekonsul w Nowym Jorku Devyani Khobragade, której aresztowanie i rewizja osobista wywołały polityczny zatarg między Indiami i Stanami Zjednoczonymi, została oskarżona o oszustwo wizowe. Rząd USA uznał ją za "persona non grata" i wydalił ją z kraju.

Kerry uspokaja Izrael ws. rokowań z Iranem

Szef amerykańskiej dyplomacji uspokaja Izrael przed kolejną rundą negocjacji z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. - Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka - zapewnił w poniedziałek w Waszyngtonie John Kerry.

Zniesienie wiz do USA dla Polaków oddala się. "Czerwone światło" w Kongresie

Oddala się perspektywa zniesienia wiz do USA dla Polaków. Izba Reprezentantów nie będzie głosowała nad ustawą o reformie imigracyjnej w wersji przyjętej przez Senat - powiedział w środę przewodniczący Izby John Boehner. Dał do zrozumienia, że w tym roku nie należy oczekiwać głosowań żadnych ustaw dotyczących tej reformy. To istotne, bo w obszernej ustawie, jaką przyjął Senat, znalazły się zapisy umożliwiające zniesienie obowiązku wizowego dla turystów z Polski.

Amerykańscy marines dotarli na Filipiny. Będą walczyć ze skutkami tajfunu

Grupa 90 żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej wylądowała na lotnisku Tacloban na Filipinach. Będą pomagać mieszkańcom tego kraju walczyć ze skutkami tajfunu. To pierwsza część pomocy, do której zobowiązały się USA. Potężny tajfun Haiyan, uznawany za jeden z najpotężniejszych w historii, zabił już co najmniej 10 tys. osób.

Amerykanie stracili głos w UNESCO

Stany Zjednoczone, które od dwóch lat w proteście przeciwko przyjęciu Palestyńczyków do UNESCO nie płaciły w niej składki członkowskiej, automatycznie utraciły w niej prawo głosu - poinformował przedstawiciel tej agendy ONZ. W piątek rano upłynął ostateczny termin wpłaty lub wyjaśnienia powodów zalegania ze składkami.

Brytyjczycy podsłuchują Niemców? Ambasador wezwany do złożenia wyjaśnień

Dokumenty przekazane przez Edwarda Snowdena wskazują na to, że niedaleko niemieckiego Bundestagu i kancelarii Angeli Merkel działa brytyjski "elektroniczny posterunek szpiegowski" - napisał dziennik "The Independent". W reakcji na doniesienia ambasador Wielkiej Brytanii został wezwany "na dywanik" do niemieckiego MSZ.

Kerry krytykowany. "Niepotrzebne spotkanie"

"New York Times" krytykuje sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego za jego niedzielną wizytę w Egipcie, w czasie której spotkał się m.in. z dowódcą armii gen. Sisim, co według gazety uwiarygodniło obalenie demokratycznie wybranych władz tego kraju.

Bez odpowiedzi na pytania o podsłuchy. "Bliższe konsultacje między służbami"

- Uzgodniliśmy bliższe konsultacje między naszymi służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenie - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w odpowiedzi na pytanie, czy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym rozmawiali o kwestii podsłuchów prowadzonych przez amerykański wywiad. Dziennikarze przyjęli jego wypowiedź śmiechem. Sam Kerry na konferencji unikał odpowiedzi na pytania dziennikarzy o podsłuchy.

"Lekarze współwinni znęcania się nad podejrzanymi o terroryzm"

Lekarze i pielęgniarki pracujący w amerykańskiej armii są współwinni znęcania się nad podejrzanymi o terroryzm osadzonych w więzieniach - alarmuje medyczny think-tank Institute on Medicine as a Profession (IMAP). Jego zdaniem, medycy sugerowali umieszczenie podejrzanych w izolatkach i instruowali przesłuchujących, co mają robić, by wiezień czuł się niekomfortowo.

Egipt na rozdrożu. Ale od USA raczej nie ucieknie

Niedzielna wizyta sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Kairze miała na celu naprawę stosunków USA z Egiptem, kluczowym sojusznikiem Ameryki na Bliskim Wschodzie. Pogorszyły się one po zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla armii egipskiej po puczu w tym kraju.