Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier jest zadowolony z "konstruktywnego tonu" prezydenta Rosji Władimira Putina, który zaapelował do separatystów na wschodzie Ukrainy o przełożenie referendum w tym regionie. Wcześniej pozytywnie apel Putina ocenił pełnomocnik niemieckiego rządu ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler (SPD). Pozytywnie o słowach Putina wypowiedział się także Biały Dom.

Rosja planuje anektować wschód Ukrainy, stosując te same metody, co na Krymie - powiedziała w Senacie Victoria Nuland z Departamentu Stanu. Przed komisją spraw zagranicznych odbyły się przesłuchania ws. sytuacji na Ukrainie. Republikanie krytykowali, zbyt miękką ich zdaniem, politykę Baracka Obamy wobec Moskwy.

Szef departamentu USA John Kerry odrzuca "spreparowane i fikcyjne" referendum, jakie na wschodzie Ukrainy zamierzają przeprowadzić w najbliższą niedzielę prorosyjscy separatyści. Wcześniej jego rzeczniczka, Jane Psaki powiedziała, że Rosję czekają "zdecydowane sankcje USA i UE", jeżeli powtórzy się scenariusz z Krymu.

Prezydent Nigerii przyjął ofertę Stanów Zjednoczonych, które zaproponowały stworzenie ekipy specjalistów, w tym wojskowych, której zadaniem będzie pomoc w odzyskaniu kilkuset porwanych w kwietniu przez ugrupowanie Boko Haram licealistek. Nigeryjska policja poinformowała we wtorek, że prawdopodobnie bojówki tej islamistycznej organizacji porwały kolejne osiem dziewcząt.

Barack Obama musi w końcu powiedzieć głośno, że kryzys na Ukrainie jest największym światowym wyzwaniem od czasu zakończenia zimnej wojny - napisał w piątek dla portalu politico.com prof. Zbigniew Brzeziński, komentując politykę USA wobec Rosji. Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera dodał, że Obama powinien też jasno stwierdzić, dlaczego Ukraińcom pomóc powinni nie tylko Amerykanie, ale też wszyscy ich sojusznicy oraz Chiny, które "tak samo jak nas powinna interesować stabilizacja" na świecie.

Amerykańscy żołnierze z 173. Brygady Powietrznodesantowej dotarli do Estonii. Wcześniej także do Polski, Łotwy i Litwy. Kończy to rozmieszczanie 600 żołnierzy USA we wschodnich krajach NATO. Ich obecność ma być wypełnieniem deklaracji gotowości Stanów Zjednoczonych do wypełnienia zobowiązań sojuszniczych.

Sekretarz stanu USA John Kerry uważa, że jeśli Izrael nie doprowadzi wkrótce do porozumienia pokojowego z Palestyńczykami, to może przekształcić się w państwo apartheidu. Fiasko rozmów pokojowych może też doprowadzić do eskalacji konfliktu bliskowschodniego.

Kompania 150 amerykańskich żołnierzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej przyleciała do bazy w Szawlach, na północy Litwy. Jest to odpowiedź litewskich sojuszników w NATO na niepokojące działania Moskwy na Ukrainie.

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej spotkają się w najbliższy poniedziałek w Brukseli, aby omówić nowe sankcje wobec Rosji w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowały źródła unijne.