Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Pierwszy filar tarczy antyrakietowej przypłynął do Europy

Pierwszy z czterech amerykańskich niszczycieli, które będą kluczowym elementem tarczy antyrakietowej NATO w Europie, przypłynął do swej nowej bazy w hiszpańskiej Rocie - poinformował Sojusz Północnoatlantycki na swej stronie internetowej.

Hollande ramię w ramię z Obamą. Przekonują o "modelowym partnerstwie"

- Przez ponad dwa stulecia narody USA i Francji stawały ramię w ramię w obronie wolności. Teraz odpowiadamy nie tylko przed sobą, ale przed światem, który jest bezpieczniejszy dzięki temu, że nasz trwały sojusz się odnawia - tak przekonują we francuskim "Le Monde" i amerykańskim "Washington Post" prezydenci - Barack Obama i Francois Hollande.

Aktywiści ukraińskiej opozycji szkoleni w ambasadzie USA? "Czysty nonsens"

"Czystą fantazją" nazwała wysłanniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland doniesienia o rzekomym szkoleniu przez USA ukraińskiej opozycji. Amerykanka dodała, że Stany Zjednoczone oczekują od Ukrainy działań zmierzających do ograniczenia napięcia podczas trwających protestów antyrządowych oraz popierają utworzenie rządu jedności narodowej.

B-52 drażnią Kim Dzong Una. "Ćwiczenia ataku atomowego"

Coś, co źródła w Korei Południowej określają jako lot treningowy pojedynczej maszyny, Korea Północna nazywa próbą ataku nuklearnego i stawia pod znakiem zapytania zapowiadane rozmowy na temat organizacji kolejnego spotkania rodzin rozdzielonych w wyniku wojny koreańskiej 1950-53.

"NYT": unijna i amerykańska pomoc dla Ukrainy konieczna

Bez oferty pomocy finansowej ze strony USA i Unii Europejskiej Rosja będzie w dalszym ciągu zastraszać Ukrainę i wciągać ją w swoją strefę wpływów - ocenia "New York Times" w komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Ratując Ukrainę".

Joe Biden namawia Janukowycza do dialogu i kompromisu

Wiceprezydent USA Joe Biden po raz kolejny w ostatnich dniach rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Apelował do niego o "dialog" z opozycją i "kompromis", by powołać nowy rząd, który mógłby zdobyć zaufanie Ukraińców.

NSA "miało rozkaz podsłuchiwania Gerharda Schroedera"

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) najpóźniej w 2002 roku otrzymała polecenie podsłuchiwania ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera - pisze gazeta "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu internetowym.

Rosjanie alarmują: Amerykańskie okręty płyną ku wybrzeżom Ukrainy

Dwa amerykańskie okręty z 600 żołnierzami piechoty morskiej na pokładzie wpłynęły na Morze Czarne. Przypuszczalnie kierują się one ku wybrzeżom Ukrainy - twierdzi agencja Interfax, powołując się na rosyjskie źródło wojskowo-dyplomatyczne. Wiele elementów tej informacji wydaje się być przesadzonych.