Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wezwał do siebie amerykańskiego ambasadora w Berlinie Johna Bonnella Emersona. Ma to związek z zarzutami, jakie pojawiły się pod adresem Amerykanów rzekomo podsłuchujących kanclerz Angelę Merkel.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif wezwał prezydenta USA Baracka Obamę do wstrzymania ataków samolotów bezzałogowych na cele na terytorium pakistańskim. Ataki te stanowią jedną z głównych przeszkód dla normalizacji stosunków między obu państwami.

Nowe dowody wskazują na to, że Stany Zjednoczone używając dronów przeprowadziły w Pakistanie bezprawne egzekucje. Niektóre z nich mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych - twierdzi Amnesty International w opublikowanym raporcie. Organizacja obrony praw człowieka zaapelowała do władz USA o zbadanie doniesień o cywilach zabitych lub ranionych w atakach.

W ciągu miesiąca amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nagrała ponad 70 mln rozmów telefonicznych i SMS-ów Francuzów - ujawnił dziennik "Le Monde". W reakcji na te doniesienia, francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie ambasadora USA. Informacje na temat skali inwigilacji szef francuskiego MSW Manuel Valls nazwał "szokującymi".

Władze Pakistanu potwierdziły, że wśród co najmniej 2200 ludzi zabitych na terytorium tego kraju w atakach samolotów bezzałogowych USA, co najmniej 400 osób to cywile - poinformowała agencja Reuters, powołując się na raport ONZ na ten temat.

Brak budżetu i paraliż władz USA, chwiejne stanowisko w sprawie kryzysu w Syrii oraz zbliżający się kolejny potencjalny kryzys dotyczący wzrostu limitu zadłużenia, skutecznie podkopują wiarygodność USA. W ostatnich tygodniach mocarstwo straciło wiele na wizerunku. Pojawiły się nawet głosy o "politycznym bankructwie" USA.

- Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi! - takie okrzyki czekały na irańskiego prezydenta po jego powrocie do kraju z sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Hasan Rowhani został skrytykowany za rozmowę telefoniczną z Barackiem Obamą ws. irańskiego programu nuklearnego. Przeciwnicy obrzucali go jajkami. Z kolei irańska prasa w większości pozytywnie zareagowała na rozmowę prezydentów, nazywając ją "historyczną".