Unia Europejska

Unia Europejska

"Złote" paszporty i wizy dla najbogatszych. Bruksela ostrzega

Od miliona do dwóch milionów euro "wystarczy", by zdobyć "złoty paszport" w Bułgarii, na Cyprze oraz Malcie. Z kolei "złote wizy" wydaje dwadzieścia państw Unii Europejskiej. Obawy, co do korupcji i prania pieniędzy przy ich przyznawaniu, ma jednak Komisja Europejska. Bruksela chciałaby, żeby zasady wydawania "złotych paszportów" były bardziej przejrzyste. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Mateusz Walczak.

Mogherini nie przyjedzie na konferencję bliskowschodnią do Polski

Nie pojawię się na zaplanowanej na luty konferencji bliskowschodniej w Warszawie - w poniedziałek poinformowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini. Jak wyjaśniła, w tym czasie odbędzie wizyty w krajach Rogu Afryki i weźmie udział na szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie.

"Powiedzcie nam, czego chcecie. Wtedy możemy rozmawiać"

Przełożenie wyznaczonego na 29 marca terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma sens tylko pod warunkiem, że Londyn wyjaśni, jakie kroki zamierza podjąć po odrzuceniu umowy w sprawie brexitu przez brytyjski parlament - powiedział Manfred Weber, niemiecki polityk ze sporymi szansami na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Sytuację na Wyspach oceniają także niemieckie media, określając ją "politycznym chaosem".

Unia usztywnia stanowisko. "Nie ma czasu na rozgrywki"

Unia Europejska będzie kontynuować proces ratyfikacji porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty - powiedzieli w środę rano przedstawiciele Komisji Europejskiej i sprawującej prezydencję Rumunii. Zapowiedzi te padły podczas dotyczącej brexitu debaty w Parlamencie Europejskim.

Macedonia zmienia nazwę. Liderzy UE i NATO gratulują

Macedoński parlament przegłosował w piątek poprawkę do ustawy zasadniczej, która zmienia nazwę państwa na Republikę Macedonii Północnej zgodnie z porozumieniem z sąsiednią Grecją. Poprawkę poparło 81 ze 120 parlamentarzystów.

USA zmieniły rangę przedstawicielstwa Unii w Waszyngtonie

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że USA zmieniły rangę dyplomatyczną przedstawicielstwa UE w Waszyngtonie. Rzeczniczka Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych poinformowała, że Bruksela rozmawia na temat skutków tej zmiany z Waszyngtonem.

Czaputowicz: Tusk przed powtórnym wyborem był reprezentantem Niemiec

Nie kwestionujemy legitymacji Donalda Tuska, nie uznajemy go jednak za przedstawiciela Polski. W wyborach zgłosiliśmy przecież Jacka Saryusz-Wolskiego – mówi w piątkowym wydaniu "Polska The Times" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odnosząc się do okoliczności ponownego wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej w marcu 2017 roku, stwierdził, że "był on reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym".