Unia Europejska

Unia Europejska

Macron: atmosfera wojny domowej w Europie, wzrasta samolubny nacjonalizm

Musimy stworzyć prawdziwą solidarność, zewnętrzną i wewnętrzną, której Europa tak bardzo potrzebuje - mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim Emmanuel Macron. Prezydent Francji opowiedział się także za wspieraniem kultury europejskiej oraz przeciwko wzrostowi "nieliberalnych demokracji" w Unii Europejskiej.

Czarnecki ukarany za wyprawę do Azerbejdżanu

Ryszard Czarnecki został skrytykowany przez Parlament Europejski i wykluczony z przyszłych wyjazdów na obserwację zagranicznych wyborów. To efekt wycieczki - wraz z kilkoma innymi eurodeputowanymi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do Azerbejdżanu, gdzie politycy przyglądali się fasadowemu głosowaniu na prezydenta. Czarnecki pojechał do Baku wbrew stanowisku parlamentu, ale twierdzi, że kara dla niego to przykład "podwójnych standardów".

Unia wobec Rosji bez zmian. Polska apeluje o zwrot wraku tupolewa

Unia Europejska kładzie większy nacisk na przyjęte w 2016 roku pięć zasad postępowania wobec Rosji, ale nie wprowadza istotnych zmian w swojej polityce wobec tego kraju - wynika z dyskusji szefów dyplomacji państw unijnych. Polska podniosła w niej kwestię zwrotu wraku tupolewa, który w 2010 roku rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem.

Sprzeciw Polski i Węgier nie pomógł. Dyrektywa o pracownikach delegowanych przyjęta

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli w środę ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych. Wynegocjowany tekst nie podoba się Polsce i Węgrom, które głosowały przeciw jego przyjęciu. Kilka innych krajów wstrzymało się od głosu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, mogą być niekorzystne między innymi dla polskich firm transportowych.

Unia i Turcja nie doszły do konkretnego porozumienia

Nie osiągnęliśmy dziś żadnego kompromisu - powiedział dziennikarzom w poniedziałek wieczorem w Warnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał ma "nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłości", ponieważ członkostwo w Unii Europejskiej pozostaje dla Turcji "strategicznym celem".

"Mamy sygnały od państw członkowskich, że nie chciałyby głosowania"

"Dziś walka idzie o to, by Polska mogła samodzielnie decydować o swoim losie. Suwerenność trzeba praktykować" - mówił w opublikowanym przez dziennik "Polska The Times" wywiadzie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodawał, pytany o szanse na kompromis w sprawie unijnej procedury przestrzegania praworządności wobec Polski, dostaje "sygnały od państw członkowskich, że nie chciałyby głosowania" w tej sprawie.

Rząd wysyła państwom unijnym uzupełnienie "białej księgi"

Rząd przesłał w środę państwom członkowskim UE i instytucjom europejskim dodatkowy dokument, stanowiący uzupełnienie "białej księgi". Zawiera on szersze wyjaśnienie użytych porównań między różnymi systemami prawnymi - poinformowała w komunikacie kancelaria premiera.

May: Rosja dokonała bezczelnego i bezmyślnego ataku na Wielką Brytanię

Incydent w Salisbury był przykładem rosyjskiej agresji przeciwko Europie i jej najbliższym sąsiadom - powiedziała brytyjska premier Theresa May przed szczytem unijnym w Brukseli. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki oczekuje z kolei "jak najbardziej solidarnej" reakcji UE na atak na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków.

Morawiecki: ludzie coraz częściej czują się poirytowani tym, co widzą w Europie

W moim kraju istnieje narastające poczucie braku sprawiedliwości, stąd też pojawiły się u nas reformy. Oczekiwalibyśmy większego zrozumienia wśród naszych partnerów - mówił w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu Unii Europejskiej premier wziął udział w konferencji na temat przyszłości Europy. Przed południem spotkał się zaś z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

"Powstanie Unia dwóch prędkości"

- Teraz pójdziemy w kierunku, w którym społeczeństwo wybierze te siły polityczne, które chcą głębszej integracji albo będzie dalej, konsekwentnie głosowało na PiS i wtedy o żadnej głębszej integracji z Unię Europejską nie ma mowy - ocenił w programie "Tak jest" w TVN24 profesor Antonii Dudek. Razem z Tomaszem Nałęczem odniósł się do wypowiedzi szefa MSZ Jacka Czaputowicza, w którym minister wskazał główne kierunki polityki zagranicznej rządu.