Unia Europejska

Unia Europejska

Unia Europejska idzie na wojnę z plastikiem. Część produktów może zniknąć z rynku

Zbliża się koniec plastikowych słomek, sztućców, balonów, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Tak wynika z zapowiedzi Komisji Europejskiej. Zgodnie z projektem dyrektywy w tej sprawie wiele produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych ma być objętych zakazem wprowadzenia do obrotu i zastąpionych zamiennikami. Więcej o problemie w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak.

Mogherini o porozumieniu z Iranem: nie widzimy lepszego rozwiązania

Państwa Unii Europejskiej będą koordynować działania, by chronić europejskie inwestycje w Iranie - oświadczyła w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Jak przekonywała, kraje członkowskie są jednomyślne w sprawie utrzymania umowy nuklearnej z Teheranem.

Iran daje Unii tydzień. Czeka na "plan B"

Władze Iranu chcą, aby mocarstwa europejskie do końca maja przedstawiły kroki mające na celu uratowanie porozumienia nuklearnego z 2015 roku, z którego niedawno wystąpiły Stany Zjednoczone - poinformował w piątek wysoki przedstawiciel władz irańskich.

Mogherini: Pompeo nie wyjaśnił, jak zerwanie umowy z Iranem poprawia bezpieczeństwo

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w odpowiedzi na przemówienie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo wydała w poniedziałek komunikat, w którym podkreśliła, ze nie ma alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem. Dodała, że Unia Europejska "pozostanie wierna" porozumieniu "jeśli tylko Iran wywiąże się ze wszystkich zobowiązań związanych z energią jądrową, jak to czyni obecnie".

Źródła w Unii Europejskiej: nowej umowy z Iranem nie ma w planach

Cytowane przez Reutera źródła w Unii Europejskiej zaprzeczyły w niedzielę, jakoby dyplomaci pięciu państw sygnatariuszy umowy atomowej mieli wkrótce rozważyć nowe porozumienie z Iranem. Umowa miałaby przewidywać pomoc finansową w zamian za ustępstwa wobec Stanów Zjednoczonych.

"Działania Ameryki pokazują, że nie jest to kraj godny zaufania"

Unia Europejska obiecała utrzymać porozumienie nuklearne, mimo wycofania się z niego USA - powiedział szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi na wspólnej konferencji prasowej w Teheranie z unijnym komisarzem ds. działań klimatycznych i energii Miguelem Canete.

"Nie można lekceważyć eboli". Unia wysyła pomoc

Unia Europejska uruchomiła pilną pomoc logistyczną, w tym transport lotniczy dla służb Czerwonego Krzyża próbujących opanować rozprzestrzenianie się gorączki krwotocznej ebola w Republice Demokratycznej Konga (DRK). Gotowa jest też wysłać tam własne służby medyczne.

Iran, USA, rozszerzenie Unii o Bałkany. Ale wcześniej nieformalna kolacja

Premier Mateusz Morawiecki jest w Sofii, gdzie weźmie udział w czwartkowym szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Jeszcze w środę wieczorem odbyła się nieformalna kolacja głów państw i szefów rządów krajów Unii Europejskiej. Morawiecki miał podczas niej rozmawiać z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

Sekretarz generalny ONZ: mamy do czynienia z nową zimną wojną

Żyjemy w niebezpiecznym świecie, zimna wojna wróciła, ale bez mechanizmów bezpieczeństwa - powiedział w środę w Brukseli sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wskazywał na konieczność utrzymania porozumienia nuklearnego z Iranem.

Tusk: Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi. Dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń 

- Jesteśmy świadkami nowego zjawiska: kapryśnej asertywności amerykańskiej administracji - powiedział na środowej konferencji prasowej poprzedzającej unijny szczyt Donald Tusk. - Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

Timmermans daje Polsce czas do 26 czerwca. "Dialog nie jest celem samym w sobie"

Jeśli do 26 czerwca Warszawa nie osiągnie porozumienia z Komisją Europejską, to procedura z artykułu 7 ruszy dalej - powiedział w poniedziałek wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Podkreślił jednak, że nadal możliwe są wszystkie opcje. Wyraził przy tym nadzieję, że "w ciągu najbliższych kilku tygodni" uda się porozumieć.

"Jesteśmy przyjaciółmi rozszerzenia"

Szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz państw bałkańskich należących do UE - Grecji, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji - zgodzili się na spotkaniu niedaleko Aten co do poparcia dla rozszerzenia UE o sześć krajów Bałkanów Zachodnich.