Unia Europejska

Unia Europejska

Juncker: jeśli Unia nie otworzy się na Bałkany, wróci tam wojna

Unia Europejska potrzebuje przyjęcia nowych państw członkowskich z Bałkanów Zachodnich, by uniknąć ryzyka nowej wojny w tym regionie - stwierdził we wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Ze słowami tymi polemizował prezydent Francji, która sprzeciwia się obecnie powiększeniu Wspólnoty.

"Nie mamy nieskończenie dużo czasu". Bruksela chce wniosków w sprawie Polski w maju

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział we wtorek w Luksemburgu, że liczy na wypracowanie wniosków na podstawie negocjacji z polskimi władzami w sprawie praworządności w maju. Dodał, że jest zbyt wcześnie, by przesądzać o tym, czy wyjaśnienia strony polskiej są wystarczające. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański stwierdził z kolei po spotkaniu unijnych ministrów, że Warszawa jest gotowa do dalszych rozmów, ale nie mogą one przebiegać pod "międzynarodową presją".

Macron: atmosfera wojny domowej w Europie, wzrasta samolubny nacjonalizm

Musimy stworzyć prawdziwą solidarność, zewnętrzną i wewnętrzną, której Europa tak bardzo potrzebuje - mówił we wtorek w Parlamencie Europejskim Emmanuel Macron. Prezydent Francji opowiedział się także za wspieraniem kultury europejskiej oraz przeciwko wzrostowi "nieliberalnych demokracji" w Unii Europejskiej.

Czarnecki ukarany za wyprawę do Azerbejdżanu

Ryszard Czarnecki został skrytykowany przez Parlament Europejski i wykluczony z przyszłych wyjazdów na obserwację zagranicznych wyborów. To efekt wycieczki - wraz z kilkoma innymi eurodeputowanymi frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - do Azerbejdżanu, gdzie politycy przyglądali się fasadowemu głosowaniu na prezydenta. Czarnecki pojechał do Baku wbrew stanowisku parlamentu, ale twierdzi, że kara dla niego to przykład "podwójnych standardów".

Unia wobec Rosji bez zmian. Polska apeluje o zwrot wraku tupolewa

Unia Europejska kładzie większy nacisk na przyjęte w 2016 roku pięć zasad postępowania wobec Rosji, ale nie wprowadza istotnych zmian w swojej polityce wobec tego kraju - wynika z dyskusji szefów dyplomacji państw unijnych. Polska podniosła w niej kwestię zwrotu wraku tupolewa, który w 2010 roku rozbił się w katastrofie pod Smoleńskiem.

Sprzeciw Polski i Węgier nie pomógł. Dyrektywa o pracownikach delegowanych przyjęta

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli w środę ostateczny tekst dyrektywy o pracownikach delegowanych. Wynegocjowany tekst nie podoba się Polsce i Węgrom, które głosowały przeciw jego przyjęciu. Kilka innych krajów wstrzymało się od głosu. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, mogą być niekorzystne między innymi dla polskich firm transportowych.

Unia i Turcja nie doszły do konkretnego porozumienia

Nie osiągnęliśmy dziś żadnego kompromisu - powiedział dziennikarzom w poniedziałek wieczorem w Warnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał ma "nadzieję, że będzie to możliwe w przyszłości", ponieważ członkostwo w Unii Europejskiej pozostaje dla Turcji "strategicznym celem".