Unia Europejska

Unia Europejska

Francuski gigant zawiesza joint venture po decyzji Trumpa

Francuska grupa motoryzacyjna PSA - właściciel takich marek jak Peugeot, Citroen i Opel - poinformowała w poniedziałek, że zaczyna zawieszać działalność spółek joint venture w Iranie w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

May z Trumpem, Emilewicz z Altmaierem. Biały Dom zapewnia o "silnych relacjach"

Brytyjska premier Theresa May rozmawiała w poniedziałek z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i oceniła, że decyzja USA o nałożeniu ceł na import stali i aluminium z Unii Europejskiej jest "bezzasadna" i "głęboko rozczarowująca" - podało w poniedziałek Downing Street. Z kolei rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders zapewniała, że pomimo sporów "USA mają i będą miały silne relacje z Unią Europejską, Kanadą i Meksykiem"

Komisji Europejskiej "podoba się" to, co w kwestii Unii proponuje Merkel

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas poinformował, że Komisja popiera stanowisko kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sprawie reform w Unii Europejskiej przedstawione w wywiadzie dla niemieckiego "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung". Dodał, że Komisji podobają się jej propozycje, które zmierzają do "zwiększenia jedności" Wspólnoty.

Nowy premier w "kluczowym" momencie. Unia zapewnia Włochy o wsparciu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk złożył gratulacje nowemu premierowi Włoch profesorowi Giuseppe Contemu i zaapelował o "jedność i solidarność" krajów Unijnych. O swoim wsparciu dla Rzymu zapewnił również szef Komisji Europejskiej. Conte został w piątek zaprzysiężony przez prezydenta Sergio Mattarellę.

Parlament Europejski przeciwko cięciom w unijnym budżecie

Parlament Europejski skrytykował cięcia, które zaproponowała Komisja Europejska w projekcie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zdaniem europosłów finansowanie wspólnej polityki rolnej i polityki spójności musi zostać utrzymane przynajmniej na obecnym poziomie.

Minister o cięciach w funduszach dla Polski. "Będziemy negocjować"

- To nie są decyzje ostateczne. Będziemy negocjować - tak minister finansów Teresa Czerwińska skomentowała w TVN24 BiS propozycję Komisji Europejskiej, dotyczącą podziału funduszy spójności w przyszłym budżecie Unii Europejskiej. Według propozycji kwota dla Polski ma być niższa o blisko 20 miliardów euro.

"Cała Europa Wschodnia płaci za nadużycia władzy w Polsce i na Węgrzech"

Polityka naruszania praworządności i konfliktowania się w Unii Europejskiej przez Prawo i Sprawiedliwość rodzi namacalne straty dla Polski – ocenił we wtorek były komisarz UE do spraw budżetu i eurodeputowany PO Janusz Lewandowski. Skomentował w ten sposób propozycję unijnego budżetu, w którym zapisano duże cięcia środków dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

Cięcia w unijnym budżecie. Jest propozycja dla Polski

64,4 mld euro - taką kwotę ma otrzymać Polska z unijnego budżetu na politykę spójności w latach 2021-2027 - wynika z propozycji Komisji Europejskiej. To o 23 proc. mniej niż w poprzednim budżecie. Polska pozostałaby jednak największym beneficjentem funduszy spójności w UE.

Szykują się potężne cięcia w środkach unijnych dla Polski. Reakcja premiera Morawieckiego

Polska może otrzymać niemal 20 miliardów euro mniej na politykę spójności w latach 2021-2027, niż ma to miejsce w obecnej siedmiolatce - wynika z informacji TVN24. To spadek o 23 procent. Stanowczo przeciwko temu projektowi wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki. - Osiem czy dziewięć krajów ma podobne propozycje ze strony Komisji Europejskiej, na pewno na nie się nie zgodzimy - stwierdził na wtorkowej konferencji prasowej.

Unia Europejska idzie na wojnę z plastikiem. Część produktów może zniknąć z rynku

Zbliża się koniec plastikowych słomek, sztućców, balonów, mieszadełek i patyczków kosmetycznych. Tak wynika z zapowiedzi Komisji Europejskiej. Zgodnie z projektem dyrektywy w tej sprawie wiele produktów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych ma być objętych zakazem wprowadzenia do obrotu i zastąpionych zamiennikami. Więcej o problemie w programie "24 Godziny" w TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak.

Mogherini o porozumieniu z Iranem: nie widzimy lepszego rozwiązania

Państwa Unii Europejskiej będą koordynować działania, by chronić europejskie inwestycje w Iranie - oświadczyła w poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Jak przekonywała, kraje członkowskie są jednomyślne w sprawie utrzymania umowy nuklearnej z Teheranem.

Iran daje Unii tydzień. Czeka na "plan B"

Władze Iranu chcą, aby mocarstwa europejskie do końca maja przedstawiły kroki mające na celu uratowanie porozumienia nuklearnego z 2015 roku, z którego niedawno wystąpiły Stany Zjednoczone - poinformował w piątek wysoki przedstawiciel władz irańskich.

Mogherini: Pompeo nie wyjaśnił, jak zerwanie umowy z Iranem poprawia bezpieczeństwo

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w odpowiedzi na przemówienie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo wydała w poniedziałek komunikat, w którym podkreśliła, ze nie ma alternatywy dla porozumienia nuklearnego z Iranem. Dodała, że Unia Europejska "pozostanie wierna" porozumieniu "jeśli tylko Iran wywiąże się ze wszystkich zobowiązań związanych z energią jądrową, jak to czyni obecnie".

Źródła w Unii Europejskiej: nowej umowy z Iranem nie ma w planach

Cytowane przez Reutera źródła w Unii Europejskiej zaprzeczyły w niedzielę, jakoby dyplomaci pięciu państw sygnatariuszy umowy atomowej mieli wkrótce rozważyć nowe porozumienie z Iranem. Umowa miałaby przewidywać pomoc finansową w zamian za ustępstwa wobec Stanów Zjednoczonych.