Unia Europejska

Unia Europejska

Unia będzie chronić albańskie granice

Unia Europejska podpisała w piątek umowę z Albanią w sprawie współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex. Pozwoli ona tej agencji na interwencje między innymi w zwalczaniu nielegalnej migracji na terytorium Albanii, z zastrzeżeniem uzyskania zgody od tego bałkańskiego kraju.

Unijny komisarz: wspólna waluta chroni Włochy

Włochy są rdzeniem strefy euro, a Włosi są przywiązani do wspólnej waluty, bo wiedzą, że ona ich chroni - oświadczył we wtorek unijny komisarz do spraw finansowych Pierre Moscovici, odpowiadając na sugestie jednego z czołowych włoskich polityków, że kraj byłby silniejszy bez euro.

Negocjuje brexit. Nie chce być szefem Komisji Europejskiej

Główny unijny negocjator brexitu, Francuz Michel Barnier nie będzie ubiegał się o stanowisko przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Jak poinformował, zamierza skoncentrować się na negocjacjach w sprawie brexitu. Obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker ma ustąpić w przyszłym roku po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

"Uciszyć radykalną prawicę?". Bannon rzuca wyzwanie Europie

Jeden z architektów sukcesu Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, Steve Bannon rejestruje stowarzyszenie, które ma utworzyć populistyczną międzynarodówkę w wyborach do europarlamentu. - Partia, która doprowadziła do brexitu, a także Donald Trump ze Stanów Zjednoczonych teraz przekazują pałeczkę wam - powiedział Bannon do populistów z całej Europy.

Unijny liderzy i maruderzy w walce z oszustwami na VAT. Jak wypadła Polska?

Prawie 150 miliardów euro - tyle dochodów z tytułu podatku VAT straciły kraje Unii Europejskiej w 2016 roku. Komisja Europejska poinformowała, że choć sytuacja poprawia się, to kraje członkowskie nadal tracą ogromne sumy z tego tytułu. Pod względem tempa likwidacji luki w VAT w 2016 roku, czyli już w okresie rządów Prawa i Sprawiedliwości, Polska znalazła się poza podium zestawienia KE.

"Mówimy o ludziach, nie o dywanach". Unijni przywódcy o migracji i brexicie

Wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych, radzenie sobie z migracją oraz podejście do końcowej fazy negocjacji w sprawie brexitu to główne zagadnienia, którymi zajmują się unijni przywódcy podczas nieformalnego szczytu odbywającego się w czwartek w Salzburgu. - Mówimy o ludziach, nie o dywanach - zwracał uwagę premier Luksemburga, pytany o cenę za nieprzyjmowanie migrantów.

"W listopadzie będzie specjalny szczyt" Rady Europejskiej w sprawie brexitu

Kanclerz sprawującej prezydencję w Radzie UE Austrii Sebastian Kurz potwierdził w czwartek na nieformalnym spotkaniu przywódców w Salzburgu, że odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej w sprawie brexitu. - Mamy zgodę, w listopadzie będzie specjalny szczyt - powiedział Kurz dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów unijnych liderów

Sojusznik Orbana nabiera dystansu. "Rozmowy nie mają mocy prawnej"

Centroprawicowy bułgarski premier Bojko Borisow zdystansował się w środę wieczorem od wcześniejszej decyzji bułgarskiego rządu w sprawie poparcia dla rządu premiera Victora Orbana w konfrontacji władz Węgier z instytucjami Unii Europejskiej. Jak powiedział, rezultat rozmów toczonych podczas roboczych spotkań ministerialnych nie ma "mocy prawnej" - podkreślił Borisow.

May apeluje do liderów europejskich: porzućcie nieakceptowalne żądania

Ciężar wypracowania porozumienia spoczywa na nas wszystkich - miała powiedzieć, według relacji jednego z dyplomatów, brytyjska premier Theresa May podczas szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu. Zaapelowała do liderów pozostałych 27 państw Unii, by porzucili "nieakceptowalne" żądania w sprawie brexitu.