Unia Europejska

Unia Europejska

Mogherini w Hawanie. Dwa dni rozmów o współpracy

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini rozpoczyna w środę dwudniową wizytę na Kubie, podczas której ma potwierdzić mocne unijno-kubańskie relacje. Postawa Brukseli, która kontynuuje otwarcie wobec Hawany, stoi w kontrze do polityki Waszyngtonu.

"To jest katastrofa wizerunkowa"

To nie jest tak, że to jest robione wszystko na zasadzie szaleństwa. Pewna ogólna zasada opanowania kolejnych sfer życia w Polsce uznana jest po prostu za na tyle ważną, że warto zaryzykować konflikt. Potem ten konflikt się rozwiąże w momencie, kiedy już sprawy sądów, czy samorządów, czy wyborów będą rozwiązane - powiedział amerykanista prof. Zbigniew Lewicki (UKSW). - To jest katastrofa wizerunkowa - ocenił Marek Ostrowski, komentator TVN24 BIS ("Polityka"). Wraz z pozostałymi gośćmi "Faktów po Faktach" komentowali m.in. spór polskiego rządu z Komisją Europejską.

Kanclerz Kurz: Nie może być żadnych kompromisów. Także wobec Polski

Każdy kraj Unii Europejskiej powinien sam decydować, czy chce przyjąć uchodźców - powiedział kanclerz Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla niedzielnego wydania niemieckiego dziennika "Bild". Odniósł się w nim też między innymi do uruchomienia wobec Polski przez Komisję Europejską artykułu 7. traktatu Unii.

Kiedy pojedziemy do USA bez wiz? "Nasilono kontakty"

Obywatele Unii Europejskiej mogą podróżować bez wiz do coraz większej liczby krajów, w tym do Kanady - podała w środę Komisja Europejska. Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy wciąż jednak potrzebują wiz, by wjechać do Stanów Zjednoczonych.

Szef Komisji Europejskiej: nie jesteśmy na wojnie z Polską

Z pewnością nie zerwaliśmy jak dotąd wszystkich mostów między Polską i Komisją Europejską - tak szef Komisji Jean Claude-Juncker odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego uruchomienia wobec Polski artykułu 7 unijnego traktatu, czyli zastosowania tak zwanej opcji atomowej.

"To były dobre rozmowy". Morawiecki spotkał się z Macronem

W piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu powiedział dziennikarzom, że były to "dobre rozmowy". Poinformował też, zaprosił Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.

"To ważny dzień dla europejskiej obronności"

Z zadowoleniem odnotowuję inicjatywę wzmocnienia europejskiej obrony. Uważam to za dobry krok zarówno dla Unii Europejskiej, jak i NATO - powiedział w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, odnosząc się do powołania PESCO, współpracy obronnej krajów Unii Europejskiej.

Premier: Tusk zaczyna mówić w taki sposób jak Polska

Polska chce pomagać ludziom, których dotknęła wojna, ale na miejscu, bo pomoc tam jest bardziej efektywna - podkreślił w Brukseli Mateusz Morawiecki. Według polskiego premiera w Unii Europejskiej słychać "coraz więcej głosów", według których "niefortunne stanowisko Niemiec" w sprawie migracji "powoli, ale odchodzi do historii".

Morawiecki w Brukseli: nasze podejście w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie

- Cieszę się, że nasze podejście w sprawie uchodźców znajduje coraz większe zrozumienie w Unii Europejskiej - powiedział Mateusz Morawiecki przed spotkaniem Grupy Wyszehradzkiej z szefem włoskiego rządu Paolo Gentilonim. Polski premier przybył w czwartek z pierwszą zagraniczną wizytą do Brukseli, gdzie weźmie udział w szczycie unijnym. Spotka się też między innymi z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

HRW: kolejny atak polskiego rządu na państwo prawa

"Nowy atak na zasadę praworządności w Polsce" - alarmuje Human Rights Watch, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Zwraca uwagę, że Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu dwa projekty ustaw dotyczących sądownictwa, które godzą w zasadę państwa prawa.