Unia Europejska

Unia Europejska

Europejska rewolucja w energetyce. "Nie możemy sobie pozwolić na bezczynność"

Komisja Europejska przedstawiła w środę długoterminową strategię klimatyczną, przewidującą, że do połowy tego stulecia Unia Europejska stanie się neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych, co oznacza, że emisja będzie równa pochłanianiu CO2. Punktem wyjścia ma być jednak 45-procentowa redukcja emitowanego dwutlenku węgla w 2030 roku.

Apel USA do krajów europejskich o większą pomoc dla Ukrainy

Stany Zjednoczone chciałyby, aby kraje europejskie udzieliły większej pomocy Ukrainie w jej sporze z Rosją, aby zaostrzyły sankcje wobec Moskwy oraz rozważyły poparcie dla projektu gazociągu Nord Stream 2 - poinformował Departament Stanu USA. - Oczekujemy, że w tym zakresie zrobione zostanie więcej - podkreśliła Heather Nauert, rzeczniczka departamentu.

Premier Włoch: nie chcemy ideologicznego starcia

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w niedzielę, że jego rząd nie chce ideologicznego starcia z Komisją Europejską po tym jak odrzuciła projekt budżetu Włoch. Podkreślił jednak, że z objętych nim planów rząd nie może zrezygnować.

Tusk: zalecam, abyśmy w niedzielę zatwierdzili wynik negocjacji w sprawie brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk rozmawiał w sobotę telefonicznie z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem. Przywódcom udało się porozumieć w kwestii Gibraltaru, która pojawiła się na ostatniej prostej przed niedzielnym szczytem Unii Europejskiej. Tusk zarekomendował zatwierdzenie w niedzielę wyników negocjacji w sprawie brexitu.

"Nie ugniemy się pod presją, która jest częścią psychologicznej wojny"

Iran będzie nadal eksportował ropę mimo amerykańskich sankcji - oświadczył prezydent tego kraju Hasan Rowhani. W Teheranie wizytę składa w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt, by potwierdzić przywiązanie Londynu i Unii Europejskiej do porozumienia atomowego z 2015 roku. Mimo to UE nadal nie stworzyła mechanizmu płatniczego - spółki celowej, która miałaby obsługiwać handel z Iranem, omijając sankcje USA.

Wstępne unijne porozumienie w sprawie ułatwień dla niepełnosprawnych

Parlament Europejski i kraje unijne osiągnęły w czwartek wstępne porozumienie dotyczące tak zwanego europejskiego aktu w sprawie dostępności. Akt ten jest zbiorem propozycji nowych przepisów, które mają sprawić, że wiele usług i produktów codziennego użytku będzie łatwiej dostępnych dla osób niepełnosprawnych.